به‌رغم همه‌چیز؛ زندگی زیباست

0

#روبرتو_بنینی درباره‌ی #فیلم تحسین شده‌اش، زندگی زیباست، جایی گفته‌بود که عنوان فیلمش را از شعری از #تروتسکی وام گرفته: آگاه از آن‌که هر لحظه ممکن است افراد #استالین سر برسند و او را به قتل برسانند، روزی همسرش را در باغ می‌بیند و یادداشت می‌کند: به‌رغم همه‌چیز، زندگی زیباست!

زندگی زیباست، یکی از شاخص‌ترین آثار در نکوهش #جنگ و #دیکتاتوری و در رثای #امید است. گوییدو (روبرتو بنینی)، جوان خوش‌قلبی از قشر متوسط با دختری از خاندان اشراف با مشقت زیاد و با همان میزان عشق، ازدواج می‌کند و چند سال بعد، خانواده‌ی کوچک خوشبخت‌شان درگیر #جنگ_جهانی_دوم می‌شوند. گوییدو #یهودی است و سرنوشت‌شان در این وضعیت، مشخص. با این‌حال، گوییدو با داستانی از مسابقه‌ای طولانی، پسر کوچک جداافتاده از مادرش را که در بند زنان اردوگاه است، سرگرم می‌کند…

آیا گوییدو به نسل بعد از خود درباره‌ی مصایٔب جنگ دروغ گفته؟ آیا به بازی و خنده گذراندن، در روزگار سرکوب، بی‌تفاوتی یا حتی همراهی با دژخیم محسوب می‌شود؟

قلباً باور دارم عمل گوییدو و امثال او که زندگی را ارج می‌نهند، یک مبارزه‌ی پیچیده است. هر سرکوبی مانند آن‌چه آلمان نازی درباره‌ی یهودیان، یا کشتارهای وسیع انجام داد، دو وجه مشترک دارند: نخست آن‌که #دیکتاتور با دیوارکشی‌های مضحک و قوانین ابلهانه، کمدی تراژیکی را علیه خود رقم می‌زند و هر دیوار که به خیال حفاظت از خود می‌سازد، زندان خودش را تنگ‌تر می‌کند و دوم، هدف از تمام محدودیت‌ها، کشتن #امید و بی‌حس کردن مردم برای پذیرش اوضاع است. پس گوییدوها، سخت‌ترین روش را انتخاب می‌کنند تا دیوارها را بر سر دیکتاتور خراب کنند. آن‌ها امیدوار می‌مانند و زندگی را نشر می‌دهند!

دیکتاتورها، بازنده‌ی قطعی بازی هستند و این، بشارت همیشگی #تاریخ است!

پ‌ن: فیلم، در هزار و نهصد و نود و نه، سه #اسکار بهترین بازیگر مرد، بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان و بهترین موسیقی متن را از آن خود کرد. لحظه‌ی اعلام نام بنینی توسط بانو #سوفیا_لورن، به‌قدر خود فیلم جاودانه است.

منبع: +

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.