بروس دیویدسون و سری عکس‌های بامعنی‌اش از دلقک کوتوله

0

۱۹۵۸. جیمی آرمسترانگ معروف به دلقک کوتوله در سیرک کلاید بیتی در پالیزادز ، نیوجرسی. از سری عکس‌های “سیرک” بروس دیویدسون ، عکاس.

دیویدسون در مورد دیدن آرمسترانگ گفته: “او تنها بیرون چادر ایستاده بود و سیگار می‌کشید.” او با پوشیدن لباس مجلسی و کلاه، یک دسته کوچک گل کاغذی در دست داشت و “در خلوت مشغول فکر کردن به احول درونی خوب بود و با تامل ایستاده بود.”

“به نظر می‌رسید او می‌دانست که آن لحظه افکار درونی‌اش بود که من را به خود جلب کرد و نه چهره دلقک‌وار او یا ظاهر فیزیکی او. ما با هم دوست شدیم، اگرچه به ندرت با یکدیگر صحبت می‌کردیم. ”

“من چیزی را در جیمی پیدا کردم که بیش از تنهایی بود، این داستانی در مورد زنده ماندن بود” – بروس دیویدسون.

بروس دیویدسون، زادهٔ ۵ سپتامبر ۱۹۳۳- عکاس مشهور آمریکایی است.

یکی از شناخته‌شده‌ترین مجموعه‌های او، عکس‌هایی است که در دهه‌ی ۶۰ میلادی از جامعه‌ی در حال گذار بریتانیا گرفت. پاییز آن سال، بروس دیویدسون در تمام بریتانیا سفر کرد، به لندن، اسکاتلند و سواحل جنوبی انگلیس رفت تا تصویری از بریتانیا که تازه آسیب های جنگ و چند دهه ریاضت اقتصادی را پشت سر گذاشته بود ارائه کند. این مجموعه اولین بار در ۱۲ آوریل ۱۹۶۱ در کتابی به نام «بریتانیا از نگاه یک امریکایی: مقاله‌ای تصویری در باب بریتانیا» به چاپ رسید.

عکس‌های دیویدسون که در فواصل زمانی نزدیک به هم گرفته شده‌اند، تصویری خیره کننده از بریتانیا ارائه می‌کنند؛ کشوری که در حال جنگیدن برای خروج از لبه پرتگاه بود و تلاش می‌کرد با به پایان رسیدن سبک زندگی‌ای که پیش از آن می‌شناخت کنار بیاید و راه را برای ظهور یک دوران جدید باز کند. به قول دیویدسون: «بریتانیایی‌ها مردم سرسختی هستند!».

دیویدسون عقیده دارد که خودش هم در آن سال‌ها تغییرات زیادی کرده. تجربه او در ثبت وقایع مربوط به جنبش حقوق مدنی امریکا، باعث افزایش آگاهی و درک او از دنیای بیرون از خودش شد. او می‌گوید: «اگر عکسی می‌گیرم باید برایش توضیحی داشته باشم. در واقع با این کار دریچه‌ای به دنیای یک نفر دیگر باز کرده‌ام. می توانم اینطور بگویم که من شبیه کودکی هستم که یک دوربین عکاسی به دستش داده اند. این بهترین نوع نگاه به عکاسی است. وقتی بچه بودم، کاملا بر کاری که می کردم و مسیری که می‌رفتم تمرکز داشتم. اگر ذهنت را باز بگذاری و اتفاقاتی که پیرامونت رخ می دهد را مشاهده کنی، مسیر خودش را برایت نمایان می‌کند».

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.