بر اساس یک گزارش، سیا برای ربودن جولیان آسانژ برنامه‌هایی طراحی کرده بود

0

بر اساس گزارش مفصل جدید یاهو نیوز، سازمان سیا CIA در زمان دولت ترامپ به طور فعال برنامه‌هایی را برای ربودن یا ترور جولیان آسانژ بنیانگذار ویکی لیکس در حین پناه گرفتن او در سفارت اکوادور لندن در نظر داشت.

سناریو‌ها شامل ربودن آسانژ از سفارت، رهگیری تلاش روسیه برای خارج کردن او و حتی سوءقصد آشکار بود. در حالی که هیچ یک از این عملیات‌ها هرگز تأیید نشد، آن‌ها تصویری هشدار دهنده از وسواس مداوم سازمان‌های اطلاعاتی در مورد ویکی لیکس و بنیانگذار بحث برانگیز آن ترسیم می‌کنند.

یاهو منبع خود را گفتگو با بیش از ۳۰ مقام سابق آمریکایی عنوان کرده است. در میان آن‌ها، هشت نفر جزئیات برنامه ربودن آسانژ را ارائه کردند.

این گزارش بیشتر به جزئیات عملیات انجام شده در دوران دولت ترامپ می‌پردازد، که محدودیت‌های کمتری را برای سیا ایجاد می‌کرد و بیم کمتری برای این سازمان از پیامد‌های آغاز عملیات مستقیم علیه شخصیتی که بسیاری به عنوان روزنامه‌نگار به او نگاه می‌کردند احساس می‌شد.

این موضوع به ویژه در مارس ۲۰۱۷، زمانی که ویکی لیکس فهرست ابزار‌های هک توسعه یافته توسط CIA را منتشر کرد، داغ شد. پس از آن، “ویکی لیکس تبدیل به وسواس کاملی برای پمپئو شد.”

یاهو به نقل از یکی از مقامات ارشد سابق ضد جاسوسی می‌گوید: “هنگام روی کار آمدن ترامپ یک تغییر اساسی به وجود آمد. ” “هیچ مقام مسئولی قرار نبود دیگر در مورد متمم اول قانون نگرانی داشته باشد. ”

این گزارش بر شبهات دیرینه درباره نظارت بر فعالان ویکی لیکس و همچنین فعالان در زمینه هشدار  جاسوسی‌های سازمان‌یافته از شهروندان تاکید می‌کند. در زمان پناهندگی آسانژ در سفارت، آنها در پیرامون سفارت فراوان حاضر می‌شدند.

یکی از مقامات به یاهو گفته: “کار به جایی رسید که به نظر می‌رسید هر انسانی در شعاع سه بلوک از [سفارت] در یکی از سرویس‌های اطلاعاتی کار می‌کند، چه رفتگران خیابان باشند یا افسران پلیس یا نگهبان. ”

به نظر می‌رسد این برنامه‌ها عمدتا توسط وکلای مرتبط با کاخ سفید یا وزارت دادگستری لغو شده بود، آنها هرگونه ربودن را به طور مستقیم غیرقانونی می‌دانستند. ایده ترور حتی زودتر لفو شد و یکی از مقامات آن را “فقط تف سربالا ” توصیف کرد.

با این حال، این گزارش تضاد کاملی با اظهارات رئیس جمهور ترامپ در تبلیغات انتخاباتی دارد، جایی که او اغلب آسانژ و ویکی لیکس را به دلیل نقش آن‌ها در انتشار اطلاعات هک شده از کمپین کلینتون ستایش می‌کرد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.