حالت سینماتیک دوربین آیفون ۱۳ شما را یک فیلمبردار و ویرایشگر حرفه‌ای ویدئو می‌کند

مود سینماتیک چیست و چگونه کار می‌کند؟

0

آیفون‌های سری ۱۳ دارای یکی از بزرگ‌ترین ارتقاهای دوربین اپل هستند؛ به ویژه در مدل‌های آیفون ۱۳ پرو و پرو مکس که شاهد سه سنسور جدید برای عکاسی هستیم!

اگر یک فیلم‌بردار یا ویرایشگر فیلم هستید؛ احتمالا آوازه ویژگی جدید Cinematic Mode دوربین آیفون ۱۳ به گوش‌تان رسیده است. هر ۴ مدل آیفون ۱۳ دارای این ویژگی جذاب هستند و می‌تواند یک ابزار حرفه‌ای ویرایش فیلم در دست شما باشد.

در این مطلب می‌خواهیم نگاهی دقیق‌تر به حالت سینماتیک دوربین آیفون ۱۳ داشته باشیم و ببینیم دقیقا این ویژگی چیست و چگونه کار می‌کند؟

حالت سینماتیک چیست؟

حالت سینماتیک (Cinematic Mode) یک حالت جداگانه در اپلیکیشن دوربین آیفون‌های ۱۳ است که با سوایپ به راست و پس از مود Video سنتی در دسترس قرار می‌گیرد.

دقیقا مانند حالت فیلم‌برداری سنتی، Cinematic Mode نیز به طور پیش‌فرض از نسبت تصویر ۱۶:۹ و تصویربرداری ۱۰۸۰p با ۳۰ فریم در ثانیه (و نه ۶۰ فریم در ثانیه) استفاده می‌کند.

آن چیزی که با حالت ویدئوی سنتی تفاوت می‌کند؛ نه در وضوح تصویر و نرخ فریم بلکه در یک عدد دیافراگمی است که در گوشه بالا سمت راست به نمایش درمی‌آید. با ضربه زدن روی آن می‌توانید عمق میدان دوربین را کنترل کرده و با پایین آوردن میزان عدد f/، پس‌زمینه را تار کنید یا برعکس با بالا بردن عدد f/ همه‌چیز در کانون توجه دوربین باشد.

هنگامی که کلید قرمز رنگ record را در حالت سینماتیک فشار می‌دهید؛ گوشی آیفون شروع به ساخت داده‌های عمیقی برای هر فریم در زمان واقعی می‌کند. چون این فرآیند به پردازنده فوق‌العاده سریعی نیاز دارد؛ فقط روی گوشی‌های آیفون ۱۳ قابل استفاده بوده و در آیفون‌های قبلی در دسترس نیست.

در مرحله بعدی، دقیقا هنگام ضبط ویدئو، دوربین به طور خودکار افراد، اشیاء و حیوانات درون تصویر را شناسایی کرده و از شبکه‌های عصبی برای تصمیم‌گیری درباره زمان مناسب تغییر فوکوس روی آن‌ها استفاده می‌کند. مثلا، وقتی فردی سرش را به سوی دوربین می‌چرخاند یا وارد قاب می‌شود؛ دوربین به طور خودکار روی چهره او فوکوس می‌کند و بعد دوباره فوکوس به سوژه اصلی برمی‌گردد.

شاید این تغییر فوکوس خودکار آیفون هنگام ضبط ویدئو را دوست نداشته باشید. هیچ مشکلی نیست؛ چون اپلیکیشن Photos آیفون ۱۳ به شما اجازه می‌دهد بعدا این ویدئو را ویرایش کرده و زمان تغییر فوکوس را غیرفعال کنید.

حالت سینماتیک چه کاری انجام می‌دهد؟

وقتی آیفون ۱۳ تشخیص می‌دهد در قاب دوربین اتفاقی افتاده یا چیزی ظاهر شده است؛ می‌تواند به طور خودکار فوکوس را تغییر دهد. یکی از جزئیات جالب اینجا است که حتی وقتی در حال ضبط با دوربین واید هستید؛ آیفون می‌تواند از دوربین اولتراواید برای تشخیص فردی که در حال حرکت به سوی فریم دوربین است؛ استفاده کند و آماده تمرکز سریع روی او شود.

برای تغییر فوکوس می‌توانید به طور دستی ضربه بزنید و با ضربه دیگر، باز خود دوربین به طور خودکار سوژه شما را ردیابی می‌کند.

در نهایت، چون فیلم‌برداری Cinematic Mode به یک نگاشت عمیق ذخیره می‌شود و از هر لحظه فیلم چندین فریم در دسترس است؛ شما پس از اتمام عکاسی و رکورد فیلم می‌توانید در برنامه فوتوز اپل، به طور دستی تمرکز فوکوس حالت سینماتیک را تغییر دهید.

هنگامی که اپل موفق شد تمام اپلیکیشن‌های خود را به‌روز کند؛ می‌توانید این کار را با اپ‌های Final Cut Pro و iMovie در مک نیز انجام دهید.

آیا می‌توانید با دوربین‌های واید، اولتراواید، زوم و دوربین جلویی از حالت سینماتیک استفاده کرد؟

بله، اپل مود Cinematic را برای همه دوربین‌های پشتی و جلو فعال کرده است.

حالت سینماتیک در چه فرمت‌هایی ضبط می‌شود؟

Cinematic Mode در فرمت Dolby Vision HDR رکورد می‌شود ولی فقط می‌تواند با رزولوشن ۱۰۸۰p و نرخ ۳۰ فریم در ثانیه و عمق کم ضبط شود.

حالت سینماتیک می‌تواند به معنای واقعی کلمه از شما یک فیلم‌ساز یا ویرایشگر حرفه‌ای ویدئو و فیلم بسازد. ما داریم درباره یک افکت حرفه‌ای رک فوکوس (Rack Focus) در فیلم‌های سینمایی صحبت می‌کنیم؛ جایی که فوکوس دوربین به طور خودکار روی چهره و میمک و حرکات افراد جابه‌جا می‌شود و مرتبا بین پس‌ژمینه و سوژه در حال حرکت است. این می‌تواند یک ابزار بزرگ ساخت فیلم با آیفون باشد!

منبع phonearena
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.