همه چیزهایی که در مورد فیلم رستاخیزهای ماتریکس یا The Matrix Resurrections تا حالا می‌دانیم

0

دنیا واقعا نسبت به زمان پخش قسمت اول فیلم ماتریکس متفاوت شده: ناامنی بسیار بیشتر، بیماری مهلک کرونا، گوشی‌های موبایل هوشمند با اینترنت بسیار سریع‌تر در دسترس تقریبا همه مردم دنیا و البته هوش مصنوعی و دنیایی که الگوریتم‌ها عملا خیلی وقت‌ها برای ما تصمیم می‌گیرند. دنیای کنونی ما نسبت به سال ۹۹ کمتر امیدبخش است و شاید به همین خاطر نیاز به ظهور دوباره ناجی سینمایی داشته باشیم!

دیروز بالاخره تریلر فیلم رستاخیزهای ماتریکس یا The Matrix Resurrections پخش شد و همه را به هیجان آورد. بله! نئو با آن قدرت جادویی متوقف کردن گلوله‌ها در بین راه بازگشته است.

فیلم رستاخیز ماتریکس یا The Matrix Resurrections

این بار دیگر لانا واچوفسکی به تنهایی فیلم را کارگردانی کرده و خبری از کمک خواهرش نخواهد بود. در تریلر می‌بینیم که کاراکتر توماس اندرسون با بازی کیانو ریوز که البته مانند جان ویک لباس پوشیده، رؤیاهایی از گذشته می‌بیند، زمانی که یک قهرمان بود.

آنچه مشخص شده این است که تحت شرایطی قهرمان‌های ماتریکس دیگر گذشته خود را به خاطر نمی‌آورند. ظاهرا نئو تحت تاثیر قرص‌های آبی است و زمانی که مصرف آنها را کنار می‌گذارد، برش‌های پراکنده از خاطرات گذشته آزارش می‌دهند، تا حدی که به روانپزشک خود مراجعه می‌کند.

نکته ناراحت کننده فیلم رستاخیزهای ماتریکس این است که دیگر خبری از بازی لارنس فیشبورن در نقش مورفئوس نیست. به جای او، یحیی عبدل المتین که در تریلر دیده می‌شود که ری‌لود شده همان مورفئوس است. به هر حال فیشبورن یکی از ارکان ماتریکس بود و نبودش به چشم می‌آید.

در فیلم جدید، مانند ماتریکس یک، نئو با دختری با تتوی خرگوش سفید ملاقات می‌کند. البته علاقه‌مندان کری ان ماس ناراحت نباشند، چون ترینیتی همچنان در فیلم حضور خواهد داشت. همان طور که جادا پینگت اسمیت هم ما را ترک نخواهد کرد.

اما در عین حال انبوهی از بازیگران جدید هم به فیلم اضافه خواهند شد. پیشتر از یحیی عبد المتین اشاره کردم. هنرپیشه جدید دیگر جسیکا هنویک، جاناتان گراف، نیل پاتریک هریس، پریانکا کوپرا یوناس، کریستینا ریکی، تلما هاپکینز و ارندیرا ایبرا هستند.

تا ۲۲ دسامبر، یعنی زمانی که فیلم از HBO Max پخش خواهد شد، زمان زیادی مانده و ما دقیقا نمی‌دانیم که چه تعداد تریلر دیگر پخش خواهد شد و چه چیزهای بیشتری از فیلم خواهیم فهمید.

بعد از ۲۲ سال از فیلم کاملا موفق ماتریکس اول و فیلم‌های به اعتقاد من متوسط The Matrix Reloaded و The Matrix Revolutions در سال ۲۰۰۳، لانا واچوفسکی دست به ریسک بزرگی برای ساخت فیلم جدید زده. آیا رستاخیز ماتریکس یک فیل به یادماندنی خواهد شد یا حداکثر صرفا در همان ماهی که پخش می‌شود، سر و صدا به پا خواهد کرد و بعد فراموش خواهد شد؟

به نظر نمی‌رسد که فیلم از نظر جلوه‌های ویژه و صحنه‌های اکشن هیچ مشکلی داشته باشد. اما باید ببینیم که از نظر فیلمنامه و مفاهیم چطور خواهد بود. این بار به واچوفسکی، دیوید میچل و الکساندر هرمان که به ترتیب نویسنده‌های اطلس ابر و Nowhere Man کمک کرده‌اند. گفته می‌شود که لیلی واچوفسکی به خاطر کارگردانی و تهیه‌کنندگی در سریال Work  شبکه شوتایم نتوانسته به خواهرش کمک کند.

در تریلر پخش شده خبری از مامورهای سیاه‌پوش نیست، اما میلشیای تیم ضربت تا دلتان بخواهید حضور دارد و علیه اندرسون، ترینیتی و کاراکترهای مبارز جدید، است.

در انتهای فیلم The Matrix Revolutions ماتریکس ری‌بوت شده بود و انسان‌ها این اختیار را داشتند که ماتریکس را ترک کنند یا در همان چهارچوب بمانند. با نگاهی به تریلر به نظر می‌رسد که انتخاب خیلی‌ها پناه بردن به ماتریکس بوده، لابد به خاطر دیدن ویرانی‌های دنیای واقعی.

این دو عکس از تریلر را ببینید:

این دو عکس کنایه‌ای به دنیای کنونی ما می‌زننند. یعنی انسان‌هایی که یک لحظه هم نگاه از گجت‌های خود برنمی‌دارند و وابستگی شدید به آنها دارند. ما مدتهاست که ماتریکس را انتخاب کرده‌ایم! یعنی انتخاب کرده‌ایم که به جای تغییر دنیای واقعی، خودمان را به تخیل دنیای مجازی سرگرم کنیم.

نئو بازگشته. این بار او علاوه بر قدرت متوقف کردن گلوله‌ها می‌تواند موشک‌ها را هم منحرف کند! اما آیا در پایان این فیلم واقعا ماتریکس و آدم‌های در اقلیت خودآگاه به تفاهم خواهند رسید یا جدال اینها با هم ادامه خواهد داشت؟

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.