دومینوی حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از گوگل‌پلی: شروع با روبیکا، آپارات و فیلیمو و حالا بلد و طاقچه

شلاق تحریم‌ها بر پیکره استارتاپی ایران

0

چند روز پیش بود که خبر حذف اپلیکیشن‌های «آپارات» و «فیلیمو» بستر گوگل پلی باعث تعجب کاربران ایرانی شد. پیش‌تر از آن‌ها هم اپلیکیشن «روبیکا» در بحبوحه حاشیه جدیدش از گوگل پلی پریده بود.

در حالی ‌که تصور می‌شد گوگل فقط این دو سه اپلیکیشن ایرانی را از فروشگاه‌های اپلیکیشن‌های اندروید خود حذف کرده است؛ امروز خبر حذف اپ‌های دیگر یکی پس از دیگری در فضای مجازی منتشر شد تا بفهمیم با یک دومینوی پاک‌سازی گوگل‌پلی از اپ‌های ایرانی روبرو هستیم؛ «بلد» و «طاقچه» از جمله جدیدترین اپ‌های حذف شده به دست گوگل هستند.

روابط عمومی شرکت صبا ایده که صاحب اپلیکیشن‌های آپارات و فیلیمو است؛ امروز به رسانه‌ها گفت ۱۰ روز پیش ایمیلی مبنی‌ بر عدم امکان استفاده از گوگل پلی به دلیل بند ۱۶.۵ (قوانین مربوط به تحریم) قوانین توسعه دهندگان دریافت کرده‌اند و نشان می‌دهد گوگل به دلیل شرایط تحریم، اپ‌های آپارات و فیلیمو را از گوگل پلی حذف کرده است.

دو اپلیکیشن بلد و طاقچه هم ایمیل‌های مشابهی دریافت کردند که در آن به همان بند ۱۶.۵ قوانین توسعه‌دهنده‌گان استناد شده تا مجوز حذف از بستر گوگل پلی را داشته باشند.

شلاق تحریم‌ها بر پیکره استارتاپی ایران

حذف اپلیکیشن‌های ایرانی پر دانلود از فروشگاه گوگل‌پلی، یک چالش تازه و بزرگ برای فضای مجازی و استارتاپی ایران است. فضایی که در یکی دو ماه گذشته درگیر یک چالش بزرگ داخلی دیگر به نام «طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» بود و اینک باید شلاق تحریم‌ها را هم بر پیکره خود لمس کند.

البته، حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از روی بسترهای فروشگاهی اپل و گوگل، ماجرای تازه‌ای نیست و تاریخچه آن به سال ۱۳۹۶ بازمی‌گردد. در آن زمان، اپل هم به دلیل تحریم‌های ایالات متحده بر ضد ایران، به طور گسترده اقدام به حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از اپل استور کرد و کاربران دستگاه‌های iOS با مشکلات جدی روبرو شدند و به ناچار سراغ ترفندهای عجیب و غریب نصب اپ روی آیفون و آیپد رفتند.

در آن زمان، گوگل فقط در یک مقطع کوتاه اقدام به پاک‌سازی گوگل‌پلی از اپ‌های ایرانی کرد و دوباره شرایط به حالت عادی بازگشت. اما حالا به نظر می‌رسد گوگل با جدیت دنبال شناسایی اپ‌های ایرانی محبوب و پر دانلود در گوگل‌پلی و حذف آن‌ها است. احتمالا این موج پاک‌سازی گوگل‌پلی به همین چند اپ هم خلاصه نمی‌شود و باید در روزهای آینده منتظر شنیدن خبر حذف برنامه‌های موبایل کاربردی و بزرگ دیگر ایرانی باشیم.

چندی پیش، گوگل اعلام کرده بود که سیاست‌های جدیدی برای گوگل‌پلی در نظر خواهد گرفت و تغییراتی در سیستم رتبه‌بندی اپلیکیشن‌ها ایجاد می‌کند تا وضعیت هر اپلیکیشن براساس نوع کشور، نوع دستگاه‌ها و سیستم‌عامل آن مشخص شود. یک احتمال این است که حذف اپ‌های ایرانی در ادامه پیاده‌سازی همین سیاست و البته استناد به بند تحریم‌های ایالات متحده باشد.

شرکت صبا ایده گفته که این موضوع را از طریق مراجع قانونی پیگیری می‌کند اما همه خوب می‌دانیم که معمولا ایران در همین مراجع قانونی نیز محکوم و حذف می‌شود و راهی به جایی نمی‌برد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.