از امروز کاربران ایرانی می‌توانند از پلی‌استور گوگل اپلیکیشن رایگان دانلود کنند

 • توسط میثاق محمدی‌زاده
 • ۱۲ شهریور ۱۳۹۶
 • ۱۰ دیدگاه

همان‌طور که می‌دانید کاربران ایرانی تا پیش از این نمی‌توانستند از روی پلی‌استور گوگل اپلیکیشن‌های دلخواه‌شان را دانلود کنند. این موضوع باعث شده بود از روی فروشگاه‌ها و سایت‌های نامعتبر اپ‌های اندرویدی را دانلود و نصب کنند که خطرات زیادی در پی داشت.

اکنون گوگل نام ایران؛ چین و چندین کشور دیگر را به فهرست پلی‌استور و همین‌طور بخش توسعه‌دهنده‌گان گوگل‌پلی (Google Play Developer Console) افزوده است. از اینجا نام ایران را در فهرست کشورهایی که به گوگل پلی‌استور دسترسی دارند، مشاهده کنید.

افزودن نام ایران به فهرست پلی‌استور گوگل به این معنی است که کاربران ایرانی می‌توانند اپلیکیشن‌های رایگان را از روی این فروشگاه به طور مستقیم دانلود کنند؛ البته، هنوز امکان خرید اپلیکیشن یا توسعه اپلیکیشن روی پلی استور برای کاربران ایرانی و همین‌طور چینی بسته است اما امکان دانلود اپلیکیشن‌های رایگان این زمینه را فراهم می‌کند تا کاربران ایرانی به سراغ فروشگاه‌ها و اپلیکیشن‌های نامعتبر و بعضا آلوده و مخرب نروند.

به غیر از ایران و چین؛ کشورهای کوبا، ماکائو، میانمار و سودان نیز از امروز می‌توانند از پلی‌استور اپلیکیشن رایگان دانلود کنند. برخی این حرکت گوگل را به ممنوع شدن نصب اپلیکیشن از منابع نامشخص در اندروید اوریو نسبت می‌دهند. برخی شنیده‌ها می‌گوید گوگل روی اندروید اوریو می‌خواهد سیستمی را پیاده‌سازی کند که دیگر اجازه نصب اپلیکیشن‌های نامعتبر یا اپلیکیشن از روی منابع نامعتبر را ندهد.

از سوی دیگر؛ این حرکت گوگل باعث می‌شود درصد گوشی‌های اندرویدی آلوده به نرم‌افزارهای جعلی و مخرب کاهش پیدا کند و همه کاربران از فروشگاه معتبری مانند گوگل پلی‌استور اپ‌های خود را دانلود کنند. شاید هم این اقدام گوگل به تلافی حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از روی اپ‌استور اپل باشد. هفته پیش؛ شرکت اپل در یک اقدام گسترده تمامی اپ‌های ایرانی را از روی اپ‌استور خود حذف کرد که باعث اعتراض و جبهه‌گیری کاربران ایرانی شد.

نظرات

 1. مگه قبلن نمیشد؟ من تا حالا همه اپ ها رو مستقیم از پلی استور گرفتم!

 2. خیلی خوبه، عالیه! قراره “کافه بازار” افت داشته باشه. بخصوص که کاربرا شاکی هستن از افزایش حق سالیانه و کیفیت بد برخی اپلیکیشن ها
  توسعه دهندگان ایرانی هم می تونن کلی پول به جیب بزنند… 🙂

 3. قبلا هم می‌شد بدون مشکل دانلود کرد

 4. سلام.
  برای اپ‌های رایگانی که از پلی‌استور روی خود گوشی نمیشه دانلودشون کرد یه راه به نسبت ساده‌تر هم وجود داره.
  روی کامپیوتر با فیل+تر+شکن توی پلی‌استور لاگین کنید و برنامه رو انخاب کنید و Install رو بزنید. فهرست دیوایس‌هایی که با اون اکانت به پلی استور متصل هستند، ظاهر می‌شه و می‌تونید دستگاه مورد نظر رو انتخاب کنید و برنامه اتوماتیک روی اون دستگاه نصب میشه.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.