اتحاد غول‌های گوشی تلفن همراه چین بر ضد گوگل پلی‌استور

0

هواوی، شیائومی، اوپو و ویو با همکاری یکدیگر در حال کار روی پلتفرمی هستند که اجازه دهد توسعه‌دهنده‌گان خارج از کشور چین بتوانند اپلیکیشن‌های خود را به طور همزمان روی فروشگاه نرم‌افزاری مختلف آپلود کنند.

این شرکت‌های بزرگ سازنده اسمارت‌فون در چین تحت کنسرسیومی به نام Global Developer Service Alliance یا GDSA دور یکدیگر جمع شدند. به نظر می‌رسد هدف از این همکاری، به چالش کشیدن فروشگاه پلی‌استور گوگل و پایان دادن بر سلطه بین‌المللی آن باشد.

استفاده از فروشگاه گوگل پلی‌استور در چین ممنوع است. به همین دلیل، بسیاری از کاربران اندرویدی عادت کردند اپلیکیشن‌های اندرویدی خود را از روی انواع فروشگاه‌های نرم‌افزاری درون کشور چین دانلود کنند که غالبا هم توسط شرکت‌هایی مانند هواوی و اوپو نگهداری می‌شوند.

اما در خارج از چین دسترسی به گوگل‌پلی به طور کامل وجود دارد و هیچ فروشگاه نرم‌افزاری دیگری توان رقابت با آن را ندارد. حالا، سازندگان گوشی‌های چینی می‌خواهند در خارج از این کشور هم پایگاه و فروشگاهی برای بارگذاری نرم‌افزارهای توسعه‌دهنده‌گان خود داشته باشند.

آن‌ها می‌خواهند انحصار گوگل و پلی‌استور را بشکنند تا اپلیکیشن‌های شخص ثالث بتوانند آزادانه روی هر فروشگاهی قرار گیرند و درگیر مسایل حقوقی با غول اینترنت و صاحب اندروید نشوند.

وب‌سایت اولیه GDSA خاطرنشان می‌کند خدمات آن برای ۹ کشور در منطقه از جمله هند، اندونزی، روسیه و مالزی برنامه‌ریزی شده است. شیائومی در کشور هند سهم بازار بسیار بالایی دارد و هواوی در اروپا پرفروش است. این شرکت‌ها هریک در بازاری قوی هستند و این می‌تواند به موفقیت GDSA کمک کند.

سهم‌خواهی از فروش نرم‌افزار

غول‌های چینی در کنار هم بیش از ۴۰ درصد خرید و فروش گوشی تلفن همراه در سراسر جهان را طی سه ماهه آخر سال ۲۰۱۹ در اختیار داشتند. این پلتفرم جدید می‌تواند باعث ترغیب برنامه‌نویسان و توسعه‌دهنده‌گان برای آپلود برنامه‌های خود روی فروشگاه‌های مدنظر آن‌ها شود.

احاطه فروشگاه پلی‌استور در سطح بین‌المللی برای شرکت هواوی یک مسئله حادتری است چون این شرکت براساس تحریم‌های ایالات متحده حق استفاده از خدمات و برنامه‌های گوگل را ندارد. هواوی نمی‌تواند فروشگاه پلی‌استور را روی گوشی‌های خود نصب کند.

به همین دلیل، هواوی از عرضه جهانی آخرین پرچم‌دار خود، میت ۳۰، خودداری کرد و اکنون در حال کار روی یک سیستم‌عامل اختصاصی برای خودش به نام «هارمونی او اس» است. هواوی نزدیک به یک میلیارد دلار روی این پروژه سرمایه‌گذاری کرده است که شامل توسعه فنی، رشد کاربر، بازاریابی، خدمات و غیره برای جایگزینی با خدمات اندروید می‌شود.

فروشگاه پلی‌استور برای گوگل درآمدزایی بسیار بالایی دارد. گوگل از هر فروش نرم‌افزار روی این پلتفرم درآمدی ۳۰ درصدی دارد. به گفته رویترز، شاید در سال گذشته گوگل از پلی‌استور درآمدی ۸.۸ میلیارد دلاری داشته است.

تولیدکنندگان گوشی‌های چینی می‌خواهند بخشی از این درآمد را نصیب خودشان کنند چون بخش بزرگی از بازار گوشی‌ها را دارند. فروش گوشی در سطح جهان به کندی رشد می‌کند و این شرکت‌ها ناچار هستند برای توسعه خود و افزایش درآمدها به فروش نرم‌افزار هم چشم داشته باشند.

رویترز گزارش داده است غول‌های گوشی چینی برای ماه مارس برنامه‌ریزی کردند تا از پلتفرم جدید فروشگاهی نرم‌افزارهای خود رونمایی کنند. البته، ممکن است به خاطر شیوع ویروس کرونا این راه‌اندازی به کمی تاخیر صورت گیرد.

منبع


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.