چگونه یک پوشه مخفی و تقریبا غیرقابل حذف در ویندوز ۱۰ بسازیم؟

ترکیب ترفندهای ساده قدیمی و چند نکته در ویندوز ۱۰ برای مخفی‌کاری فایل‌ها و پوشه‌ها

0

مایکروسافت در ویندوز ۱۰ پیشرفت‌های بزرگی داشته و تقریبا غالب بخش‌های این سیستم‌عامل را نوسازی کرده است.

اما هنوز این نسخه از ویندوز دارای عناصر قدیمی یک سیستم‌عامل اصلی پی‌سی است و شما می‌توانید با کمک چند ترفند و یک سری نکات جالب، کارهای عجیب و اسرارآمیزی در آن انجام دهید که احتمالا قبلا نمی‌دانستید.

برای مثال، با ترکیب خاصی از دستورات می‌توانید یک پوشه ویندوز ۱۰ را در File Explorer مخفی کنید و بعد آن پوشه و فایل‌های داخل آن تقریبا برای ویندوز غیرقابل حذف باشند.

این ترفند به همراه یک پروتکل رمزنگاری می‌تواند همه آن چیزی باشد که برای پنهان کردن و محافظت از پرونده‌های خصوصی حساس در برابر دسترسی‌های غیر مجاز نیاز دارید.

این آموزش به شما نشان می‌دهد چگونه یک پوشه مخفی read-only در ویندوز ۱۰ بسازید و آن را از نمایش استاندارد فایل اکسپلورر مخفی کنید.

نحوه ساخت یک پوشه مخفی و غیرقابل حذف در ویندوز ۱۰

در ویندوز ۱۰ مایکروسافت، متغیرهای محافظت شده خاصی وجود دارد که به دلیل نحوه استفاده آن‌ها در برنامه‌نویسی‌ها و ویژگی‌های ویندوز، کاربران مجاز به استفاده از آن‌ها برای نام‌گذاری پوشه‌ها نیستند. به عنوان مثال، نمی‌توانید از فایل اکسپلورر برای ایجاد یک پوشه با نام «con» استفاده کنید:

در گذشته، ما می‌توانستیم از این نکته و برخی ترفندهای خط فرمان برای ایجاد پوشه‌هایی استفاده کنیم که با روش‌های معمولی و رایج شناخته شده، قابل حذف نباشند. متاسفانه، مایکروسافت اخیرا اقداماتی را برای بستن نقاط ضعف خط فرمان DOS انجام داده است و ما برای پنهان کردن پوشه‌ها و داده‌های حساس خود مجبور می‌شویم تا از روش‌های غیرمعمول استفاده کنیم.

در حالی‌که هنوز می‌توانیم از خط فرمان برای ایجاد و پنهان کردن یک پوشه استفاده کنیم؛ این تکنیک به هیچ‌وجه هدف مخفی کردن یک پوشه از دسترس همگان را تامین نمی‌کند و ناچار هستیم از همان برنامه فایل اکسپلورر و رابط کاربری ویندوز استفاده کنیم.

برنامه فایل اکسپلورر ویندوز را باز کنید و به پوشه یا درایوی که می‌خواهید پوشه مخفی خود را در آن ایجاد کنید؛ بروید. با راست کلیک روی یک نقطه خالی در پنجره سمت راست و انتخاب New > Folder از منوی ظاهر شده، پوشه خود را بسازید:

روی پوشه جدید ساخته شده، راست کلیک کرده و از منوی ظاهر شده گزینه Properties را انتخاب کنید. در بخش Attributes پوشه در پاین صفحه رفته و فقط باکس‌های Read-Only و Hidden را تیک بزنید:

روی کلید Apply بزنید تا این ویژگی‌ها را به تمام فایل‌ها و پوشه‌های داخل پوشه اصلی که می‌خواهید پنهان کنید؛ منتقل کرده باشید. روی کلید OK بزنید تا تغییرات اعمال شوند.

همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید؛ اکنون در پنجره استاندارد فایل اکسپلورر، پوشه و فایل‌های شما قابل مشاهده نیستند و کاربران عادی نمی‌توانند این پوشه یا محتویات درون آن را ببینند. فایل‌ها فقط قابل خواندنی (Read-only) خواهند بودند و نمی‌توان آن‌ها را تغییر داد یا بازنویسی کرد و در تنظیمات آن‌ها به طور عمدی دستکاری انجام داد:

برای دسترسی به این پوشه مخفی و محتویات درون آن، باید برنامه فایل اکسپلورر را باز کرده و به برگه View در نوار Ribbon بروید. بعد، باکس Show/Hide Hidden را تیک بزنید تا بتوانید نسخه خاکستری از پوشه مورد نظر را ببینید:

اگرچه شاید این روش موثر‌ترین و کارآمدترین روش برای مخفی کردن اطلاعات حساس شما نباشد ولی از هیچی بهتر است. اکنون، هر کاربری معمولی نمی‌تواند به این پوشه دسترسی داشته باشد یا آن را دستکاری کند و مستلزم یک ترفندهایی بسیار پیشرفته و پیچیده کاملا آگاهانه است. کشف تصادفی این پوشه برای افرادی که کنجکاو هستند؛ تقیربا غیرممکن است.

منبع techrepublic
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.