آیا بی‌توجهی استیو جابز به توصیه اکید پزشکان به جراحی زودهنگام و پناه بردن به شیوه‌های درمانی بی‌ربط باعث شد زودتر از موعد، فوت کند؟

0

ما به دهمین سالگرد فوت استیو جابز نزدیک شده‌ایم. اما بخشی از توضیح در مورد مرگ او کمتر مورد توجه قرار گرفته. چیزی که درسی است در مورد مواجهه ما بیماری‌ها.

در ۵ اکتبر ۲۰۱۱، استیو جابز پس از نبرد با نوع نادری از سرطان پانکراس یا لوزالمعده در سن ۵۶ سالگی درگذشت. اما شاید اگر او مراقبت‌های پزشکی توصیه شده را دنبال می‌گرفت، عمر بیشتری می‌کرد. استیو جابز در سال ۲۰۱۱، کمی بیشتر از یک سال پس از رونمایی از آیفون ۴ درگذشت.

هنگامی که استیو جابز، بنیانگذار اپل، برای اولین بار در سال ۲۰۰۳ فهمید که سرطان لوزالمعده دارد، پزشکان وی به او توصیه کردند که در اسرع وقت به دنبال جراحی باشد. اما او ، او این کار را به مدت نه ماه به تأخیر انداخت و سعی کرد خود را با طب جایگزین درمان کند. این تصمیم سرنوشت‌ساز ممکن است مرگ استیو جابز را تسریع کرده باشد.

استیو جابز در اثر عوارض سرطان لوزالمعده در ۵ اکتبر ۲۰۱۱، درست هشت سال پس از تشخیص اولیه، درگذشت. او تنها ۵۶ سال داشت که درگذشت، اما سرطان او چنان بر بدن او تأثیر گذاشته بود که ظاهرش غمگین، ضعیف و بسیار مسن‌تر از سن واقعی‌اش نشان می‌داد. این تصویر  بسیار متفاوت از مرد قوی و پر انرژی بود که زمانی پیشگام دوران رایانه‌های شخصی به حساب می‌آمد.

در زندگی، استیو جابز به دلیل تفکر متفاوت مشهور بود. در اپل، او مغز متفکر طراحی محصولات تغییردهنده جهان مانند کامپیوتر مکینتاش، آی‌فون و آی‌پد بود. نبوغ جابز ناشی از طبیعت دقیق، کوشش طاقت‌فرسای او و توانایی شگفت‌انگیز او در تفکر خارج از چارچوب بود. اما به طرز غم‌انگیزی، او از همین طرز فکر برای مقابله با سرطان لوزالمعده خود استفاده کرد!

اگرچه او در نهایت درمان مناسب را انجام داد، اما دیگر دیر شده بود. با گذشت سال‌ها و بیمار شدن جابز، عموم مردم می‌توانستند تشخیص دهند که مشکلی پیش آمده است. اما جابز مشکلات سلامتی خود را کم اهمیت جلوه می‌داد و خودش را وادار به کار می‌کرد .

او با معرفی آی‌فون در سال ۲۰۰۷ جهان را تغییر داد. دو سال بعد، در سال ۲۰۰۹، وی پیوند کبد انجام داد و مرخصی گرفت.

در سال ۲۰۱۱، جابز مرخصی دیگری گرفت. در ماه اوت، او از مدیرعامل اپل استعفا داد. در حالی که در ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در حال مرگ بود، استیو جابز آخرین نگاه را به خانواده خود انداخت. سپس نگاهی به آنها انداخت و کلمات پایانی خود را گفت. “آه عجب” ، “اوه وای. اوه وای. ”

این داستان غم‌انگیز مرگ استیو جابز است و انتخاب‌های سرنوشت‌سازی که ممکن است باعث مرگ زودهنگام او شده باشد.


بیماری استیو جابز دقیقا چه بود و او چه برخوردی با بیماری خود پس از تشخیص انجام داد؟

در سال ۲۰۰۳، استیو جابز به دلیل سنگ کلیه به پزشک مراجعه کرد. اما پزشکان هنگام سونوگرافی متوجه «سایه»ای مشکوک روی لوزالمعده او شدند. تشخیص به زودی داده شد، آن‌ها به جابز گفتند که او دچار نوع نادری از سرطان پانکراس به نام تومور جزیره‌ای نورواندوکرین شده است.

در عین ناگوار بودن این خبر، به صورت متناقضی این خبر خوب هم بود! چون انواع دیگر سرطان پانکراس مثلا آدنوکارسینوما پیش‌آگهی بسیار بدی دارند و بیمار بعد از تشخیص تنها چند ماه زنده می‌ماند و درمان‌ها بیشتر تسکینی هستند.

اما افرادی که مبتلا به تومور جزیره‌ای نورواندوکرین می‌شوند به طور کلی پیش آگهی بسیار بهتری دارند. پزشکان متخصص خبره از جابز خواستند که در اسرع وقت به دنبال جراحی باشد. اما او با ناراحت کردن نزدیکانش، این کار را به تعویق انداخت.

جابز بعداً به نویسنده زندگینامه‌اش والتر ایزاکسون اعتراف کرد: «من نمی‌خواستم بدنم باز شود.» «من نمی‌خواستم به این طریق مورد خشونت قرار بگیرم.»

در عوض، جابز به آنچه که ایزاکسون “تفکر جادویی” می‌نامد پناه برد. او به مدت نه ماه سعی کرد بیماری خود را با رژیم گیاهخواری، طب سوزنی، گیاهان دارویی، پاکسازی روده و سایر دارو‌هایی که در اینترنت می‌دید، درمان کند. در یک مرحله، او حتی به یک روانپزشک نیز مراجعه کرد. جابز یک شرکت کامل را به راه انداخته بود و به نظر می‌رسید او معتقد است که می‌تواند همین کار را با سلامتی خود انجام دهد.

اما سرطان او از بین نرفت. سرانجام، جابز با انجام عمل جراحی موافقت کرد. در سال ۲۰۰۴، او به کارکنان اپل اعتراف کرد که تومور را با جراحی برداشته است.

جابز در ایمیلی نوشت: “من برخی اخبار شخصی دارم که باید با شما در میان بگذارم و می‌خواستم که مستقیماً از من بشنوید. ”

“من یک نوع بسیار نادر از سرطان لوزالمعده به نام تومور سلول جزیره‌ای نورواندوکرین داشتم که حدود ۱ درصد از کل موارد سرطان لوزالمعده را تشکیل می‌دهد و در صورت تشخیص به موقع (مثل من) با جراحی برطرف می‌شود. ”

با وجود اطمینان جابز، مشخص بود که او کاملاً سلامتی‌اش را به دست نیاورده. در سال ۲۰۰۶، نگرانی‌ها در مورد سلامتی او پس از آنکه در کنفرانس سالانه توسعه‌دهندگان اپل، با ظاهری نحیف ظاهر شد، گسترش یافت. با این حال، سخنگوی اپل اصرار کرد: “سلامت استیو بسیار خوب است. ”

جابز در رویداد‌ اپل در سال ۲۰۰۸ باز لاغر و نزار ظاهر شد.  او در سال ۲۰۰۹ سخنرانی اصلی را انجام نداد. در عین حال، هم جابز و هم اپل نگرانی‌ها در مورد سلامتی او را نادیده گرفتند و مشکلات او را کم اهمیت جلوه دادند.

اپل ادعا کرد که جابز به سادگی مبتلا به یک انگل شایع شده. در همین حال، جابز دلیل کاهش وزن خود را عدم تعادل هورمونی می‌داند. در یک برهه، او حتی به کنایه گفت: “گزارش‌های مرگ من بسیار اغراق‌آمیز است. ”

اما در اوایل سال ۲۰۰۹، جابز دیگر نمی‌توانست بیماری خود را انکار کند. او مرخصی پزشکی گرفت و از طریق ایمیل به کارکنان اپل اطلاع داد.

جابز نوشت: “متأسفانه کنجکاوی در مورد سلامتی شخصی من نه تنها برای من و خانواده من، بلکه برای همه افراد دیگر در اپل نیز مزاحم است. ” علاوه بر این، در طول هفته گذشته، من متوجه شدم که مسائل مربوط به سلامتی من پیچیده‌تر از آن چیزی است که در ابتدا تصور می‌کردم. ”

با این حال، روزنامه وال استریت ژورنال در ژوئن ۲۰۰۹ با شنیدن خبر پیوند کبد جابز در تنسی، جهان را شوکه کرد. اگرچه بیمارستان در ابتدا پذیرش او را به عنوان بیمار تکذیب کرد، اما بعداً در بیانیه‌ای عمومی به درمان او اعتراف کردند. آن‌ها همچنین اضافه کردند،”[جابز] بیمارترین بیمار در لیست انتظار در زمانی بود که یک عضو اهدا‌کننده در دسترس قرار گرفت. ”

اگرچه جابز پس از شش ماه دوری به سر کار بازگشت، اما همچنان در حال جدال با بیماری خود بود. در ژانویه ۲۰۱۱، او یک مرخصی دیگر گرفت. در ماه اوت، او از سمت مدیرعامل اپل کنار رفت.

جابز در ایمیل شرکت خود می‌گوید: “من همیشه گفته‌ام که اگر روزی برسد که دیگر نتوانم وظایف و انتظارات خود را به عنوان مدیرعامل اپل برآورده کنم، اولین کسی هستم که به شما اطلاع می‌دهد. ” “متاسفانه، آن روز آمده است. ”

اما حتی وقتی جابز بیمارتر می‌شد، او سرسختانه استاندارد‌های بالای خود را حفظ می‌کرد. در بیمارستان، جابز قبل از یافتن سه مورد از پرستاران انتخابی، ۶۷ پرستار را قبول نکرد. با این حال، تا اکتبر، دیگر کاری از دست پزشکان برنمی‌آمد.

در ۵ اکتبر ۲۰۱۱، استیو جابز در حلقه خانواده‌اش در خانه خود در پالو آلتو درکالیفرنیا درگذشت. علت رسمی مرگ، ایست تنفسی مربوط به تومور لوزالمعده او بود.

بعداً، زندگینامه‌نویس فاش می‌کند که وی چه مدت جراحی را به تعویق انداخته است – و چقدر از این تصمیم پشیمان است.

چشم‌انداز که جابز برای اپل  ترسیم کرد این شرکت را به اوج رساند. جابز دقیق، پیگیر و مطمئن در ایده‌های خود، حتی هیچگونه تحقیق میدانی در مورد بازار در مورد احتمال موفقیت این محصول را قبول نکرده بود.

او گفت: “این وظیفه مصرف‌کنندگان نیست که بدانند چه می‌خواهند!”

اما وقتی صحبت از سلامتی او به میان آمد، جابز به جای توصیه پزشکان به غریزه درونی خود اعتماد کرد. او اجازه داد سرطان خود را به مدت نه ماه گسترش دهد و سپس جراحی را انتخاب کرد. برخی پزشکان می‌گویند این تاخیر به همین دلیل استیو جابز درگذشت.

یک متخصص پزشکی تلفیقی گفت: “او نوعی از سرطان لوزالمعده را داشت که قابل درمان بود. در واقع او با تصمیمش  خودکشی کرد. ”

تا سال ۲۰۱۰، جابز که می‌دانست که به پایان خود نزدیک شده به زندگی پس از مرگ فکر می‌کرد.

جابز در یکی از آخرین مکالمات خود به ایساکسون گفت: “گاهی اوقات اعتقادم در مورد خدا ۵۰ -۵۰ است.” “این رمز و راز بزرگی است که ما هرگز آن را نمی‌دانیم. اما دوست دارم باور کنم که زندگی پس از مرگ وجود دارد. من دوست دارم باور داشته باشم که خرد انباشته نه تنها هنگام مرگ از بین نمی‌رود، بلکه به نحوی پایدار می‌ماند. ”

سپس، مدیرعامل اپل مکث کرد و لبخند زد. او گفت: “اما شاید این درست مانند یک کلید روشن/خاموش و کلیک کنید  و شما رفته‌اید.” “شاید به همین دلیل است که من دوست ندارم سوئیچ‌های روشن و خاموس را روی دستگاه‌های اپل بگذارم.”

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.