زندگینامه پتر پل روبنس، نقاش مشهور سبک باروک در سدهٔ ۱۷ میلادی

0

روبنس Sir Peter Paul Rubens بسیار مورد تایید هنرمندان معاصر خود بود، از جمله نقاشان بزرگ اروپایی هم دوره اش وی را تحسین می کردند و او سفارش هایی از قدرتمندان اروپا دریافت می کرد، مبنی بر اینکه مجموعه های پرشکوهی برایشان تهیه کند. این نمایشگاه به تعدادی از این پروژه ها توجه دارد: سقف تالار پذیرایی وایت هال، سقف کلیسای یسوعی آنتورپ، مجموعه مدیچی و بنای بزرگداشت ورود پیروزمندانه شاهزاده کاردینال فردیناند به آنتورپ در ۱۶۳۵. به طور کلی پیش طرح های مقدماتی نقاشی هایی همچون «ایمان آوردن سنت پل»، «پایین آوردن مسیح از صلیب»، «عروج باکره» در کنار سایر طراحی ها و گردآوری های مرتبط به نمایش – گذارده می شوند.

مجموعه نقاشی  هایی که برای تزیین بناهای مختلف به روبنس سفارش داده می شد آنقدر زیاد بودند که به ندرت پیش می آمد قسمت عمده آنها را روبنس نقاشی کند، او اجرا را به دستیارانش می سپرد. مهارت استاد درطراحی های ناب و سرزنده ای مشهود است که توسط رنگ روغن بر روی پانل هایی از چوب بلوط ایجاد شده اند. در این پیش طرح هاست که ضربات سریع قلم موی وی تصاویری زیبا و فی البداهه آفریده اند. این طرح های خارق العاده بیننده را جلب می کنند تا برای دستیابی به شیوه آفرینش روبنس دست به جست وجو بزند.سقف پرشکوه سالن پذیرایی وایت هال (۱۶۳۴ _ ۱۶۳۰) تنها نمونه از این مجموعه عظیم است که به جا مانده است. این پروژه را چارلز اول به روبنس سفارش داد تا بزرگداشتی برای فتوحات پدرش (جیمز ششم اسکاتلند، جیمز اول انگلستان) باشد. روبنس برای این اثر چهار طرح اولیه تهیه کرد که در آنها اتحاد پادشاهی اسکاتلند و انگلستان را به تصویر کشیده بود.از این طرح ، دو تا متعلق به موزه آرمیتاژ است: «تجلیل از جیمز اول» و «یکپارچگی قلمرو فرمانروایی». در حالی که «بخشندگی جیمز اول» و «پیروزی بر آزمندی» متعلق به گالری موسسه کورت اولد است. طراحی دیگری که مربوط به «تجلیل از جیمز اول» است و سایر طرح های مطالعاتی روبنس متعلق به یک مجموعه خصوصی است و به طور درازمدت به گالری ملی لندن امانت داده شده اند. این مجموعه شامل بی نظیر ترین پیش طرح های روبنس است که اولین طرح، از مجموعه هفت تایی که برای نه ترکیب بندی سقف وایت  هال تهیه شده بود، را دربردارد.

اولین مجموعه بزرگ نقاشی که به روبنس سفارش داده شد، در حدود ده سال پیش از پروژه وایت هال بود، در سال ۱۶۲۰. این طرح از ۳۹ نقاشی سقفی تشکیل شده است که درراهروهای کناری و دهلیز های کلیسای یسوعی آنتورپ به وجود آمدند. این کلیسا اولین کلیسای باروک در آ نتورپ بود و نقاشی های روبنس مثل معرف برای سبک معماری آن بود. شیوه کار به این نحو بود که روبنس پیش طرح ها را تهیه می کرد، این طرح ها توسط آنتونی وان دایک و شاگردان دیگر اجرا می شد و نهایتاً خود روبنس روی جزییات کار می کرد. این نقاشی سقفی شهرت زیادی برای روبنس به همراه آورد، چه در سرزمین خودش و چه در سایر نقاط اروپا و از آن پس او سفارش های دیگری برای مجموعه مشابه دریافت کرد.

نقاشی های کلیسای یسوعی توسط آتش در ۱۷۱۸، از بین رفت، و هم اکنون، تنها پیش طرح های این آثار در دست است. کورت اولد در کمال خوش شانسی شش عدد از این طراحی های برجسته را صاحب است، در حالی که آرمیتاژ تنها یک طراحی اولیه را داراست که با گچ سیاه اجرا شده و متعلق به نقاشی و پیروزی سنت آتاناژیوس بر آریوس است و نیز دو طراحی مربوط به «تعقیب قدیسه باربارا توسط پدرش» با این مجموعه مرتبط اند و از موزه اشمولیان، آکسفورد و گالری کالج دالویچ به امانت گرفته شده اند. در این مجموعه دو مرحله متفاوت به چشم می خورد که در اثر تحول ترکیب بندی در آثار روبنس است. در کنار این آثار تعدادی کار آبرنگ به نمایش درآمده، که چگونگی این نقاشی ها را پیش از نابود شدن شان ثبت کرده است.

در ۱۶۲۲، بلافاصله پس از اتمام مجموعه کلیسای یسوعی، روبنس برای کشیدن یک مجموعه ۲۴ تایی سفارش گرفت. این سفارش از جانب ماریا دو مدیچی، ملکه بیوه فرانسه بود، برای تزیین کاخ جدیدش، کاخ لوکزامبورگ در پاریس. مضمون این مجموعه، زندگی ملکه فرانسوی بود. مجموعه مدیچی نه تنها نقطه اوج نقاشی تزیین   گرای باروک بوده بلکه روبنس به طرزی سیاستمدارانه زندگی وی را به تصویر کشید. ماریا دو مدیچی با شوهرش هانری چهارم و پسرش میانه خوبی نداشت اما روبنس، مدبرانه زندگی وی را به طرزی نامحسوس با داستان های تمثیلی، اسطوره ها و مذهب درآمیخت و بدین ترتیب بر حوادث نامطلوب زندگی وی سرپوش نهاد و حاصل این عملکرد مورد تحسین همگان قرار گرفت.این مجموعه سایر مجموعه آثارش و نقاشان نسل بعد را تحت تاثیر قرار داد. مجموعه مدیچی بلندپروازانه ترین و هنرمندانه ترین کاری بود که روبنس در زندگی اش تقبل کرد. این آثار در ۱۶۲۵ کامل شد و هم اکنون یکی از گنجینه های موزه لوور محسوب می شود.

آخرین پروژه بزرگی که روبنس به عهده گرفت ورود پیروزمندانه شاهزاده کاردینال فردیناند به «آنتورپ» در آوریل ۱۶۳۵ است که در نمایشگاه نیز به نمایش درآمده است. پس از مرگ آرداشس ایزابلد فیلیپ چهارم پادشاه اسپانیا، در ۱۶۳۳ برادر کوچکش فردیناند، به عنوان حاکم هلند گمارده شد. در قرن ۱۶ رسم بر این بود که برای پادشاه جشن «ورود پیروزمندانه» برگزار کنند. با اینکه فردیناند پادشاه نبود و یک حاکم محسوب می شد، شهر آ نتورپ وی را دعوت کرد تا برایش جشنی بر پا کند و طی آن موقعیت وی را در جنگ های اخیرش جشن بگیرد. روبنس یکی از سه شهروندی بود که این واقعه مهم را برنامه ریزی کردند. مسئولیت وی تهیه پیش طرح بود و همچنین بر کار ارتشی از نقاشان، صنعتگران و نجارها، که طرح هایش را اجرا می کردند نظارت می کرد. روبنس گفته است که تمام فشار مسئولیت این جشن را او تحمل کرده است و در آن مدت نه وقتی برای زندگی کردن داشته و نه وقتی برای نوشتن اما شکوه این تزئینات سرآمد تمامی جشن های پیروزی ماقبل خود بود. آنها فقط شش هفته پس از روز جشن در این مکان بودند و بعد آنجا را ترک کردند و دیگر مورد استفاده قرار نگرفت.هشت طراحی از این مجموعه، توسط آرمیتاژ ارائه شده است، شامل «خوشامدگویی» و طرحی از جبهه طاق فردیناند . این «ورود پیروزمندانه» در یک کتاب پرشکوه زنده نگاه داشته شد که توسط کاسپریوس ژوارتیوس نوشته شد. در این کتاب تمام سکوها و طاق ها با تکنیک اچینگ و براساس طرح های روبنس بازنمایی شده اند. این آثار توسط تئودور وان تولدن (یکی از هنرمندانی که طاق ها را نقاشی می کرد) بازآفرینی شده اند و یک کپی به همراه صفحه عنوان کتاب (که روبنس طراحی کرد) در کنار پیش طرح ها در نمایشگاه قابل دیدن است.

فیگورهای پیش زمینه این طرح ها بسیار به هم مرتبطند. این آثار، نشانگر پیشرفت موفقیت آمیز روبنس در استفاده از موتیف های به خصوص است.

«پایین آوردن مسیح از صلیب» و «عروج باکره» مضامینی هستند که روبنس در آثار متعددی مورد استفاده قرار داده است و برخی از قدرتمند انه آثار روایتگرانه خود را آفریده است. سه لتی باشکوه وی با موضوع «پایین آوردن مسیح از صلیب» در ۱۶۱۳ _ ۱۶۱۲ برای نمازخانه سربازان در کلیسای آنتورپ، نقاشی شد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.