شش دلیل برای اینکه اتفاقا آماتوریسم چیز بدی نیست و نباید نگران این باشیم که آماتوری کاری را شروع کرده‌ایم!

0

واژهٔ آماتور یا غیرحرفه‌ای از زبان فرانسوی گرفته شده‌است. در زبان فرانسوی قدیم، amator «عاشق» معنی می‌داد. در زبان لاتین این واژه را amatorem می‌گفتند که باز «عاشق» معنی می‌دهد.

یکی از نگرانی‌هایی که ما در هنگام شروع کارها داریم این است که آماتور به نظر می‌رسیم. این کار ممکن است هر چیزی باشد: صنایع دستی، عکاسی، نوشتن، تولید محتوای ویدئویی و پادکست، باغبانی و آشپزی و .

آنقدر این دغدغه روی برخی از ما فشار وارد می‌کند که شروع یک کار را بسیار به تاخیر می‌اندازیم یا با نخستین بازخورد منفی اشاره کننده به ضعف یا آماتوری خود، فرایند کار را متوقف می‌کنیم.

آیا آماتور بودن اینقدر بد است؟ ایا باید سعی کنیم به درجاتی از حرفه‌ای بودن برسیم و بعد کار خود را عرضه کنیم؟

۱- واقعیت این است که سطحی از آمادگی و تجربه‌اندوزی برای شروع عرضه هر کاری، مناسب است، اما باید توجه داشت که هیچ کس تمام‌حرفه‌ای کار خود را شروع نکرده و حرفه‌ای زاده نشده است.

عملا فقط بخشی از کار و مشکلات غیرمترقبه آن از طریق مطالعه و شرکت در دوره‌های حضوری یا آنلاین، دیدن ویدئوهای یوتیوب و تمرین‌های مقدماتی، قابل پیشبینی است.

۲- عملا بسیاری از مشکلات و حالات خاص را وقتی که کاری عملا شروع می‌شود، نمود پیدا می‌کنند. یعنی شما باید از جایی کارتان را شروع کنید و در متن کار، اصلاحات را انجام بدهید و تجربه‌اندوزی کنید.

۳- یک مسئله دیگر این است که سبک کاری و سلیقه هر کدام از ما با دیگری متفاوت است. پیدا کردن سبک کاری هم نیازمند، شروع کار و طی زمان است.

۴- مسئله جالب دیگر این است که اتفاقا میزان خلاقیت و نوآوری در یک آدم آماتور، بسیار بیشتر از آدم کارکشته در یک کار است. وقتی که متخصص یک کار باشید، تعداد راه‌هایی ممکن برای حل یک مشکل، در ذهنتان بسیار محدود است و شما متکی به تجربه‌های قبلی و آزموده‌های پیشین هستید و به بسیاری از راه حال‌های مبتکرانه فکر نمی‌کنید، آما آماتورها عادت دارند که همیشه روتین‌ها را برهم بزنند و چیزی نویی خلق کنند.

۵- مورد بعدی این است که در برخی از کارها، مردم متمایل هستند که سیر پیشرفت شما و حتی خطاهای اولیه شما را رصد کنند. حتما متوجه شده‌اید که سریال‌های تلویزیونی که در آن قهرمان داستان از صفر شروع می‌کند و به تدریج استاد و مرشد می‌شود، چقدر محبوب می‌شوند.

مردم دوست دارند همین سیر حرکت شما از هیچ به عالی را رصد کنند و ببینند.

۶- و سرانجام مورد بعدی که می‌خواهم با شما در میان بگذارم این است که وقتی آماتور هستید، سؤالاتی که در ذهن آدم‌های مشابه شما هستند را بهتر متوجه می‌شوید و در محصولتان لحاظ می‌کنید. فرضا تصور کنید که شما یک فتوشاپ‌کار حرفه‌ای هستید، آیا متوجه مشکلات آدم‌های تازه‌کار و کسی که موردی عکس ویرایش می‌کند، می‌شوید؟

اما اگر همان طور که ارتقا پیدا می‌کنید، درس‌هایی به صورت نوشته و ویدئو برای مخاطب خود بگذارید، ناخودآگاه سوالاتی مخاطب را پاسخ داده‌اید و مردم نزدیکی بیشتری به شما می‌کنند.

خلاصه اینکه شاید دوره آماتوریسم شما در هر کاری یکی از بهترین و درس‌آموزترین و شیرین‌ترین دوره‌های کاری شما باشد و نباید از این واژه بهراسید!


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.