سریال جدید Y: آخرین مرد، وقتی نسل مردان منقرض می‌شود Y: The Last Man

3

ما سریال‌ها و فیلم‌ها را در شرایط مختلف و با اهداف مختلف می‌بینیم. برای دیدن برخی باید همه حواستان را بگذارید و روی جزئیات تمرکز کنید و تازه ممکن است علیرغم همه اینها متوجه برخی نکات و خطوط داستانی نشوید. برخی هم مثل فست فود هستند، می‌توانید در حال انجام دادن یک کار دیگر هم آنها را ببیند و مناسب دقایقی هستند که خسته هستید و حوصله تمرکز زیاد ندارید.

سریال جدید Y: The Last Man سریال جدیدی است که تازه ۳ قسمت از آن منتشر شده و یک سریال متوسط رو به پایین است. منتها سوژه جالبی دارد که آدم را کنجکاو می‌کند نیم‌نگاهی به آن داشته باشد.

این سریال بر اساس کتاب کامیکی با همین عنوان نوشته برایان کی ووگان و پیا گویرا ساخته شده.

چهره شاخص این سریال داین لین است. ما نخستین بار وقتی داین لین را با فیلم بی‌وفا در سال ۲۰۰۲ شناختیم. با همین فیلم بود که چهره شد و برنده اسکار و چند جایزه سینمایی معتبر شد. زیر آفتاب توسکانی و ترامبو، هم جزو بازی‌های درخشان او بوده‌اند.

برمی‌گردیم به خود سریال و داستان کلی آن. داستان کلی سریال را می‌شود در یکی دو پاراگراف توضیح داد:

تحت شرایط مرموزی به ناگاه نسل مردان و به صورت دقیق‌تر همه جانداران دارای کروموزوم جنسی Y منقرض می‌شود. حالا خانم جنیفر براون عضو کنگره، رئیس جمهور آمریکا می‌شود و باید با بحران مبارزه کند. در همان حالی که او دیگر بانوان باید با بحران آنی بی‌نظمی و کمبود غذا و انرژی مبارزه کنند، باید راهی بیابند تا نسل بشر منقرض نشود.

در این میان به صورت معجزه‌آسا فقط یک مرد با نام یوریک براون با بازی بن شنتزر زنده مانده و دانشمندان باید ببینند که چطور بیماری یا حادثه مرموز روی او هیچ اثری نداشته است.

اندکی شیوه روایت سریال با کامیک بوک متفاوت است. مثلا در کتاب آدم‌های ترنس هم جان به دربرده‌اند، اما در سریال صرف داشتن کروموزم Y باعث مرگ شده. حتی آنهایی که مثلا سندرم عدم حساسیت به آندروژن داشته‌اند و به صورت ظاهری زن بوده‌اند، اما از نظر ژنتیکی مرد.

فیلم‌ها و سریال‌های آخرالزمانی بیشمارند، اما فکر کنم تا حالا داستانی با موضوع محو تنها یک جنسبت به تصویر کشیده نشده بود.

سریال یک جورهایی هم نقدی است بر نابرابری جنسیتی در برخی مشاغل و تخیل کرده که اگر یک دفعه مردها کنار گذاشته باشند، چه مشاغل کلیدی‌ای به خاطر نبود نیروی کار، دچار بحران می‌شوند.

سریال در IMDB‌نمره ۶.۴ دارد و به گمانم همین نمره برایش کافی باشد.

 
3 نظرات
 1. مهرداد می گوید

  قسمت اول

  تکراری، بی هدف، بی رمق، کُند، حوصله سربر، بی انگیزه، باری به هر جهت، کلیشه ای و کلا بی همه چیز.
  ایده مرکزی هم آنچنان جالب نیست که روش مانور داده میشه و البته مشخصه که قراره پر بشه از موعظه و نصیحت و دم به دقیقه یه کاراکتر بره رو منبر.

  به شدت ناامید کننده و در یک کلام مزخرف بود.
  وقتتون رو با دیدن سریال های بهتر تلف کنید، این سریال ارزش دیدن نداره.

  پی نوشت:
  به جای این سریال یک فیلم و یک سریال جدید پیشنهاد میکنم
  فیلم Herself محصول آمازون و سال ساخت ۲۰۲۰
  سریال جدید KIN از شبکه AMC (به نظر میاد با توجه به اپیزود اول با سریالی در حد MCmafia یا Gangs of London دیگه مواجه هستیم )

  نقطه مشترک در سریال و فیلم پیشنهادی نقش اول زن هست که Clare Dunne بازی میکند
  لینک IMDB فیلم https://www.imdb.com/title/tt9902160
  لینک IMDB سریال https://www.imdb.com/title/tt13444408

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   سریال KIN توی برنامه است. در متن هم البته نوشتم که سرایل متوسط به پایینه و سریال تاپی نیست. با توصیه شما دیدن سریال KIN‌ و طبعا معرفی‌اش رو جلو انداختم. ممنون

   1. مهرداد می گوید

    انشاالله دیدن و نظر درباره سریال Mythic Quest Raven’s Banquet فراموش نکنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.