پیشبینی می‌شود تا سال آینده میلادی، مشکل کمبود تراشه در سطح جهان ادامه یابد

0

کمبود تراشه در سراسر جهان یک مشکل عمده شده و شرکت‌های فناوری هنوز در جستجوی راه حلی هستند.

گیمرها در این میان بیش از همه دچار مشکل شده‌اند. از رایانه‌های شخصی گرفته تا PS5‌ها، کمبود تراشه باعث تضعیف برنامه‌های آنها شده.

اما مشکل بزرگتر از گیم است. تولید لپ تاپ، خودرو، وسایل خانه‌های هوشند و گوشی‌های موبایل هم با کمبود تراشه، تحت تاثیر قرار گرفته.

هفته گذشته شنیدیم که اینتل تصمیم گرفته است که به دلیل برکسیت، احداث یک کارخانه بزرگ تراشه جدید در انگلستان را متوقف کند. البته همچنان ساختن یک کارخانه دیگر در اروپا را دنبال خواهد کرد تا وابستگی به واردات از آسیا را برای ریزتراشه‌ها کاهش دهد. با این حال، از زمان برکسیت، انگلستان دیگر از زمره تراشه‌سازها خارج شده و به جای ساختن فناوری خود، یک وارد کننده تراشه شده.

از سوی دیگر شنیده می‌شود که سونی در حال ساخت میکروچیپ‌های خود است. سونی و TSMC در حال بررسی راه‌اندازی کارخانه خود در ژاپن هستند تا مشکلات زنجیره تامین که به کمبود PS5 منجر شده را حل کنند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

PS5 تنها کنسولی نیست که تحت تأثیر قرار گرفته. فیل اسپنسر، مسئول بخش گیم مایکروسافت در گفتگویی به مشکلات پیش آمده برای مایکروسافت اشاره کرده و گفته مشکل تامین تراشه دست کم تا پایان سال ادامه خواهد داشت.

از سوی دیگر این احتمال وجود دارد که تولیدکنندگان جدید ریزتراشه‌ها در سال ۲۰۲۳ حتی بیش از حد نیاز هم تولید داشته باشند.

گیمرهای ایرانی که قطعا در چند سال ایرانی مشکل تامین قطعات یا جمع کردن پی سی داشته‌اند. برآیند مشکل جهانی تولید تراشه و مشکلات خاص ایران، کار آنها برای به‌روز شدن را بسیار سخت کرده.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.