فیلم سرباز عادی بنجامین – خلاصه داستان، نقد و بررسی – Private Benjamin (1980)

0

سال تولید : ۱۹۸۰
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : برادران وارنر
کارگردان : هوارد زیف
فیلمنامه‌نویس : نانسی مه‌یرز، چارلز شایر و هاروی میلر.
فیلمبردار : دیوید م. والش.
آهنگساز(موسیقی متن) : بیل کانتی.
هنرپیشگان : گلدی هاون، آیلین برنان، آرمان آسانته، رابرت وبر، باربارا باری، مری کی پِلیس، هاری دین استنتن و سام وانامیکر.
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۰ دقیقه.

«جودی بنجامین» (هاون) پس از اینکه شوهر دومش در شب زفاف سکته قلبی می‌کند و می‌میرد، در ارتش نام‌نویسی می‌کند. «بنجامین» ابتدا با شرایط زندگی نظامی و سخت‌گیری مافوق‌ها کنار نمی‌آید، اما آرام‌آرام قابلیت‌های خود را کشف می‌کند. او به هنگام انجام مأموریتی در پاریس، دل باخته «هانری تِره‌مون» (آسانته) می‌شود که قبلاً هم با او رابطه کوتاهی داشته است. سوابق کمونیستی «هانری»، «جودی» را بر سر دوراهی میان انتخاب ارتش و عشق قرار می‌دهد. با این همه «جودی» از ارتش بیرون می‌آید و آماده ازدواج با «هانریِ» مردسالار می‌شود. اما وقتی بی‌وفائی او را می‌بیند، آزادی را ترجیح می‌دهد.

زن – آزاد – خواهی سهل‌الوصول، از نوع «زنان برای ابراز وجود و جدی گرفته شدن باید ثابت کنند که در دنیای مردانه، کارآئی کافی دارند» چاشنی این کمدی سبک و نه چندان هوشمندانه است که در آن بی‌تناسبی هاون با محیط، شوخی‌های پیش‌بینی پذیری را خلق می‌کند. هاون که از تهیه کنندگان فیلم نیز هست، همان نقش تکران ساده‌لوح خوش بر و رو را بازی می‌کند و فروش فوق‌العاده فیلم شهرت جدیدی به او می‌بخشد. سال‌ها بعد نیز دمی‌مور در سرباز جین (ریدلی اسکات، ۱۹۷۷)، ظاهر می‌شود تا رویه کاملاً جدی چنین موقعیتی را نمایش دهد و برابری طلبی را با گردن افراشته فریاد کند!

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.