فیلم گشت‌زنی – خلاصه داستان، نقد و بررسی – Cruising (1980)

0

سال تولید : ۱۹۸۰
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : جری واینتراب
کارگردان : ویلیام فریدکین، برمبنای رمانی نوشته جرالد واکر.
فیلمنامه‌نویس : ویلیام فریدکین، برمبنای رمانی نوشته جرالد واکر.
فیلمبردار : جیمز کانتنر
آهنگساز(موسیقی متن) : جک نیچه
هنرپیشگان : آل پاچینو، پل سوروینو، کارل آلن، ریچارد کاکس، دان اسکاردینو، جو اسپینل، جی ایکوون، بارتن هیمن، جیمز رمار و جین دیویس.
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۶ دقیقه.

پس از یکسری قتل‌های وحشیانه در محله همجنس دوستان نیویورک، سروان پلیس، «ادلسن» (سوروینو) به «استیوبرنز» (پاچینو) فرصتی می‌دهد تا با کار بر روی این پرونده و پیدا کردن قاتل، به درجه کارآگاهی ارتقا پیدا کند. او با وجود نگرانی‌های محبوبه‌اش، «نانسی» (آلن)، مأموریت را قبول می‌کند و ساکن آن محله می‌شود. سپس با همسایه‌ای به نام «تد بیلی» (اسکاردینو)، نمایش‌نامه‌نویسی بلندپرواز که به دنبال شغلی برای حمایت از هم خانه رقصنده‌اش، «گریگوری» (رمار) می‌گردد، آشنا می‌شود. با ادامه قتل‌ها، «برنز» به فردی به نام «اسکیپ» (ایکوون) شک می‌برد.

او خود را طعمه «اسکیپ» قرار می‌دهد. اما با وجودی که «اسکیپ» چاقوئی مشابه همان چاقوئی را دارد که مقتولان با آن کشته شده‌اند، ثابت می‌شود که بی‌گناه است. «برنز» بهت‌زده از این ماجرا و به خاطر دوری بیش از پیش از «نانسی» تصمیم می‌گیرد مأموریت را رها کند. با این همه هنگام بررسی کتاب سال تحصیلی شاگردان یکی از مقتولان آموزگار، به عکس «استوارت ریچارد» (کاکس) برمی‌خورد که پیشتر او را در باشگاه …دوستان دیده بوده.

در اینجا برخورد او با «گریگوری» هم اتاقی حسودِ «تد» به مشاجره می‌انجامد و پس از آن «برنز» که به قاتل بودن «ریچارد» مطمئن است او را به یک رودرروئی در پارک می‌کشاند و با چاقو زخمی‌اش می‌کند تا تحویل قانون دهد. حالا «ادلسن» به قولش عمل می‌کند و «برنز» کارآگاه می‌شود. اما چندی بعد جسد «تد» را پیدا می‌کنند که به سبک قتل‌های قبلی کشته شده است.

ساخته یکی از موفق‌ترین کارگردانان «ژانر پلیسی» که این بار جنایت در دنیای همجنس دوستان را دست مایه فیلمش قرار داده است. با این حال فیلم، به خاطر ضعف فیلم‌نامه و منطقی نبودن رویدادها اثری متوسط است. پاچینو در این دوره افولش بازی درخشانی ارائه می‌دهد.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.