فیلم تمساح – خلاصه داستان، نقد و بررسی – Alligator (1980)

0

سال تولید : ۱۹۸۰
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : براندون چیس
کارگردان : لوئیس تیگ
فیلمنامه‌نویس : جان سیلز، برمبنای داستانی نوشته فرانک ری و سیلز.
فیلمبردار : جوزف منجین
آهنگساز(موسیقی متن) : کریگ هاندلی
هنرپیشگان : رابرت فورستر، رابین ریکر، مایکل گازو، دین جاگر، سیدنی لاسیک، جک کارتر، پری لانگ، هنری سیلوا، بارت بریورمن، لسلی براون و جان لیسبن وود.
نوع فیلم : رنگی، ۹۴ دقیقه.

سال ۱۹۶۸. پدرِ «ماریسا کندال» (براون)، «رامون»، بچه‌تمساح او را به چاه توالت می‌اندازد. دوازده سال بعد، «کارآگاه دیوید مدیسن» (فورستر) درباره قتل کارگری که بدن تکه‌تکه شده‌اش را در مجرای فاضلاب پیدا کرده‌اند، تحقیق می‌کند. با کشف لاشه چندین حیوان خانگی و بقایای جسد صاحب فروشگاه حیوانات، «لو گوچل» (لاسیک)، «مدیسن» به سراغ لابراتور تحقیقاتی «اسلید» (جاگر) می‌رود. («مدیسن» نمی‌داند که «گوچل» حیوانات را برای انجام آزمایش به «اسلید» می‌فروخته است).

«مدیسن» و یک پلیس به‌نام «جیم‌کلی» (لانگ) وارد فاضلاب می‌شوند و «رامون» که حالا ابعادی غول‌آسا پیدا کرده به «جیم» حمله می‌کند و او را می‌کشد. به‌زودی خبرنگاری به‌نام «توماس کمپ» (بِرِیورمن) درباره وجود تمساح‌ها در فاضلاب چیزی می‌شنود. او برای تحقیق بیش‌تر وارد فاضلاب می‌شود و به قتل می‌رسد، در حالی که دوربینش که در آن عکس‌هائی از «رامون» هست، به دست می‌آید. در اینجا «ماریسا» (ریکر) که اکنون کارشناس زندگی خزندگان شده به کمک «مدیسن» می‌آید که علاقه‌ای هم به او دارد. «مدیسن» می‌فهمد لاشه حیواناتی که در آزمایشگاه «اسلید» تحت آزمایش هورمونی قرار می‌گرفتند، به درون فاضلاب انداخته می‌شدند و «رامون» با خوردن آنها رشد عجیبی پیدا کرده است.

«اسلید» که دوست شهردار (کارتر) و رئیس‌پلیس (سیلوا) است، از آنان می‌خواهد تا هرچه زودتر «مدیسن» را دست‌به‌سر کنند. «رامون» که حالا وارد خیابان‌ها شده، پس از کشتارهای زیاد، وارد یک مهمانی عروسی می‌شود، آن را بر هم می‌زند، «اسلید» و شهردار را می‌کشد و به درون فاضلاب برمی‌گردد. «مدیسن» نیز با وارد کردن گاز متان به فاضلاب و ایجاد انفجار، «رامون» را از بین می‌برد. اما در نقطه‌ای دیگر از شهر، بچه تمساح دیگری به درون فاضلاب انداخته می‌شود.

این فیلم هیولائی، خود را جدی نمی‌گیرد اما اگر کسی علاقه‌مند به تماشا یا ساختن فیلم‌هائی از این دست باشد، قطعاً می‌تواند آن را از بهترین نمونه‌ها بداند. فیلم‌نامه سیلز (مؤلف واقعی فیلم؟) هوشمندانه است و بازی سیلوا و به یک خودهجوانگاری شایان توجه می‌رسد. توازن میان خشونت و ترس و صحنه پر از خونریزی پایانی از نکته‌های تحسین‌انگیز فیلم است. دنباله: تمساح ۲: جهش (جان هس، ۱۹۹۱).

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.