فیلم تالاب آبی‌رنگ – خلاصه داستان، نقد و بررسی – The Blue Lagoon (1980)

0

سال تولید : ۱۹۸۰
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : کلمبیا
کارگردان : رندال کلایزر
فیلمنامه‌نویس : داگلاس دی استوارت، برمبنای رمانی نوشته هانری دو ور استاکپول
فیلمبردار : نستور آلمندروس
آهنگساز(موسیقی متن) : بازیل پولدوریس
هنرپیشگان : بروک شیلدز، کریستوفر اتکینز، لیو مکرن، ویلیام دانیلز، اِلوا جوزفسن و گلن کوهان.
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۴ دقیقه.

«املین» (جوزفسن)، دخترکی یتیم و «ریچارد» (کوهان) کوچک‌ترنی مسافران یک کشتی بادبانیِ عازم سن فرانسیسکو هستند. کشتی آتش می‌گیرد و بچه‌ها همراه آشپزکشتی، «پدری» (مکرن)، با قایق نجات خود را به جزیره‌ای ناشناخته می‌رسانند. آشپز کشتی، «پدری» (مکرن)، با قایق نجات خود را به جزیره‌ای ناشناخته می‌رسانند. «پدی» برخی کارها را برای زنده مانده به آن دو یاد می‌دهد، همچنین متوجه می‌شود که قبیله‌ای بومی در سمت دیگر جزیره‌ زندگی می‌کنند.

شبی «پدری» به دلیل افراط در نوش‌خواری می‌میرد. حالا «ریچارد» و «ام» خانه جدیدی می‌سازند و در انتظار آمدن کشتی می‌مانند. اما سال‌ها می‌گذرد و رابطه این دو شکل دیگری پیدا می‌کند. به‌زودی «ام» پسری به دنیا می‌آورد که نامش را «پدی» می‌گذارند و آرام‌آرام غذا دادن به او را یاد می‌گیرند. روزی آنان با قایق کوچک خود برای دیدار کلبه اول‌شان می‌روند، اما در دریا سرگردان می‌شوند و سرانجام با کشتی بادبانی پدر «ریچارد» نجات پیدا می‌کنند.

اقتباس دوم از رمانی که در سال ۱۹۴۹ نیز فیلمی برمبنای آن (به کارگردانی فرانک لاندر و با همکاری جین سیمونز) ساخته شده است. کلایزر که تهیه کننده فیلم نیز هست و فیلم‌نامه‌نویسش، دو شخصیت نوجوان را به دور از هر نوع علاقه دراماتیک تصویر کرده‌اند. اروتیسم معصومانه رابطه آن دو بیش از حد ایده‌ آلیستی و غیر واقعی می‌نماید. در حالی که فیلم‌برداری استادانه آلمندروس نیز فیلم را نجات نمی‌دهد. شاید قابل توجه‌ترین نکته، زیبائی‌های فیجی باشد که فیلم در آنجا ساخته شده است. یک دهه بعدتر با بازگشت به تالاب آبی رنگ، به کارگردانی ویلیام گراهام و با همکاری میلا یووویچ و برایان کرازه دنبال می‌شود. ‌

بنر سایت دانلود فیلم نمایش دسکتاپ
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.