مبدأ فیلها کجا بوده است؟

0

هزاران سال قبل، حیوانات عظیم الجثه بسیاری وجود داشته‌اند که در جنگلها می‌زیستند و سراسر گیتی را فرا گرفتند. این حیوانات با وجود بزرگی خویش در برابر سختی‌های نظیر کمبود غذا و تغییرات آب و هوا تاب مقاومت نداشتند، چنانکه یکی پس از دیگری نابود شدند تا آنکه از آن همه تنها فیل‌های آفریقایی و آسیایی باقی ماندند. اجداد اولیه فیلها، بسیار عظیم بودند که بنام «ماموت» معروفند. استخوان‌های آنها را در موزه‌ها می‌توان دید که واقعا مهیب و ترسناک می‌باشند. استخوان‌های این موجودات از طریق حفاری‌های انجام شده در غارها و بستر رود خانه‌های شمال آمریکا و اروپا بدست آمده است. در منطقه دورافتاده‌ای از سیبری، کرکس منجمد شده‌ای بدست آمده که حتی چشمانش نیز سالم مانده‌اند. اگر چه بنظر می‌رسد که فیلها زمانی در تمام دنیا پراکنده بوده‌اند، ولی اکنون تنها در آفریقا و منطقه گرمسیر آسیا یافت می‌شوند.

فیلها بزرگترین جانداران خشکی و از بسیار جهات جالبترین آنها می‌باشند. حیواناتی بسیار باهوش، آرام و ملایمند. بجز سگ، آنها راحت‌تر از سایر جانوران وحشی قابل تربیتند.

فیل آفریقایی

 ساختار و شکل پاهای این جانور، مانند ۴ ستون بزرگ برای حمایت از وزن زیاد آنها لازم است. عاجهایش در حقیقت دندانهایی هستند که بیش از حد رشد کرده و برای بیرون آوردن ریشه‌های خوراکی و بعنوان سلاحی جهت دفاع بکار می‌رود.

مغز فیل برخلاف جثه‌اش، بسیار کوچک است، بهترین بخش بدن او خرطوم است که از دماغ و لب زیرین او بوجود آمده و از آن بعنوان دست، بازو، بینی و لب‌ها استفاده می‌کند. در ساختمان خرطوم، حدود ۴۰۰۰۰ ماهیچه بکار رفته است، بنابراین بسیار قوی و قابل انعطاف می‌باشد، نوک خرطوم به نوعی انگشت تبدیل می‌شود، چنان که بسیار حساس بوده و می‌تواند حتی یک سنجاق کوچک را بردارد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.