چرا مگسها پاهای خود را بهم می‌سایند؟

0

این یک امر طبیعی است که مگس خانگی بعنوان موجودی موذی مورد توجه قرار گیرد. این موجود صدای «وز وز» ناخوشایندی تولید کرده و هنگامی که بر روی پوست شما راه می‌رود، شما را ناراحت می‌کند و برای سالیان سال این چیزی بود که بشر در مورد این حشره مورد توجه قرار می‌داد فقط ((مایه رنجش)).

با فرا رسیدن قرن بیستم بود که دریافتیم این موجود مظلوم، یکی از بدترین دشمنان بشر است و کشف کردند که آنها ناقل عوامل بیماری هستند که سالانه باعث مرگ میلیونها نفر می‌شوند.

هنگامی که در حال مشاهده مگسی هستید که پاهای خود را بهم می‌ساید، در حقیقت او در حال نظافت خویش است و برخی از موادی که در آن جمع شده خارج می‌کند، ولی آن مواد تا چه حد می‌توانند خطرناک باشند؟ ممکن است باکتری‌هایی نظیر تیفوئید، سل و یا اسهال باشند. مگسها چنین میکروبهایی را از خاکروبه‌ها و فاضلابها می‌گیرند، آنگاه اگر اتفاقا برروی غذای ما نشستند، میکروبها به روی غذا پخش شده و چنانچه از آن بخوریم، ممکن است بیمار شویم.

چگونه مگس می‌تواند این میکروبها را حمل کند؟ اگر آنها را زیر ذره‌بین تماشا می‌کردید، متوجه می‌شدید که بدن مگسها اصلا صاف نیست. تمام بدن او، پنجه‌ها و پاهای بالشتکی‌اش با موهای زیر پوشانده شده است. زبان مگس نیز دارای مایع چسبناکی است و این بدان معناست که هر جا مگسی بنشیند، حتی برای یک لحظه، موادی که به بدنش، پاهایش و یا زبانش می‌چسبند، با خود برمی‌دارد. در واقع هر کدام از سه جفت پاهایش دارای پنجه و ۲ بالشتک مودار است. بنابراین می‌تواند مقادیر زیادی از مواد را با خود بردارد. ضمناً مایع چسبناکی در بالتشکهای مگس تعبیه شده و او را قادر می‌سازد به روی سقف با هر سطح دیگر بچسبد. آیا می‌دانستید که مگسها از قدیمی ترین حشرات شناخته شده‌اند.

فسیلهای بدست آمده از آنها، مربوط به چندین میلیون سال قبل می‌باشد. آیا از شر همه مگسها خلاص خواهیم شد؟ تنها راه ممکن، جلوگیری از زاد و ولد آنهاست، و برای این منظور باید شرایطی را فراهم کنیم که بهداشت در سراسر دنیا رعایت شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.