فیلم کراس کریک – نقد، بررسی و خلاصه داستان – Cross Creek (1983)

0

کارگردان : مارتین ریت
فیلمنامه‌نویس : دیلن یانگ، برمبنای خاطرات مارجوری کینان رالینگز
فیلمبردار : جان آلونزو
آهنگساز(موسیقی متن) : لنرد رُزنمن
هنرپیشگان : مری استین برگن، ریپ تورن، پیتر کایوت، دانا هیل، آلفرد وودارد، جوآنا مایلز، آیک آیزنمان، کاری گافی، مالکوم مک داول، جی اُ. ساندرز و بو راکر.
نوع فیلم : رنگی، ۱۲۲ دقیقه.

سال ۱۹۲۸. «مارجوری کینان رالینگز» (استین برگن) که از کودکی در آرزوی نویسنده شدن بوده، همسر روزنامه‌نگارش، «چارلز» (ساندرز) را ترک میکند و به باغی در منطقه دور افتاده «کراس کریک» در فلوریدا می‌رود تا در آرامش، کار نوشتن یک رمان را شروع کند. با وجود شرایط بد محیط و نیش و کنایه‌های «نورتن» (کایوت)، مالک هتلی در شهر مجاور، او دل سرد نمی‌شود و پس از پایان کار، رمان را برای ناشری به‌نام «ماکس پرکینز» (مک‌داول) می‌فرستد.

اما او رمان را نمی‌پذیرد و توصیه می‌کند «مارجوری» از زندگی اطرافیان خود الهام بگیرد. حالا «مارجوری» سرگذشت یکی از کارگران منطقه را می‌نویسد که با استقبال بسیار «پرکینز» روبه‌رو می‌شود و سرانجام نیز با «نورتن» ازدواج می‌کند…

فیلم، که سرگذشت نویسنده نه چندان سرشناس آمریکا، رالینگز را روایت می‌کند، در واقع بر مبنای رمان خود سرگذشت‌نامه او که در سال ۱۹۴۲ منتشر شد، ساخته شده است. در ۱۹۴۶، کلارنس براون معروف‌ترین کتاب رالینگز را به نام گوزن یک ساخته با بازی گریگوری پک به تصویر کشید. اما ریت چند سالی دیر به صرافت ساختن این فیلم افتاد.

در هر صورت، حاصل کار، یکی از انبوه فیلم‌های زندگی نامه‌ای تولید هالیوود است که با چشم‌اندازهای جذاب و بازی‌های برجسته همراه شده است، با این حال همین بازی‌های برتر نتوانسته‌اند این واقعیت را که همه شخصیت‌ها – از شروع تا پایان فیلم – کلیشه‌ای هستند، بپوشاند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.