فیلم خانه کُلد کریک – نقد، بررسی و خلاصه داستان – Cold Creek Manor 2003

0

مایک فیگیس، کارگردان خانه کلدکریک فیلمسازی است که تا قبل از ساختن این فیلم، فیلم بد و ضعیف در کارنامه حرفه‌ای‌اش به چشم نمی‌خورد. در کارنامه فیگیس فیلم‌های ارزنده‌ای همچون دوشنبه طوفانی (۱۹۸۸)، ترک لاس وگاس (۱۹۹۵)، دوشیزه جولی (۱۱۹۹) و رمز زمانی (۲۰۰۰) خودنمایی می‌کنند.

حضور بازیگران نامداری همچون دنیس کوئید، شارون استون، استیون دورف، جولیت لوئیس و کریستفر پلامر نیز مزید بر علت شد تا عده‌ای بپندارند که کلیدکریک فیلم بزرگی است که ارزش تماشا کردن را دارد. اما کسانی که گول این تبلیغات و اسامی را خوردند و رنج سفر به سالن‌های سینما را بر خود هموار کردند، چیزی به جز افسوس و ندامت نصیب‌شان نشد.

کوپر تیلسون (دنیس کوئید) و لئاتیلسون (شارون استون) زن و شوهری هستند که از شلوغی و ریتم تند زندگی در شهر خسته و کلافه شده‌اند. این زوج صاحب ۲ دو فرزند به اسامی کریستن (کریستن استیوارت) و جس (ریان ویلسون) هستند عازم مناطق روستایی می‌شوند تا شاید خانه مناسبی برای اقامت خود پیدا و خریداری کنند. آنها عاقبت این خانه رؤیایی را می‌یابند. اما خانه مذکور نیاز به مقداری تعمیرات دارد. تدریجاً مشخص می‌شود که این خانه رؤیایی چیزی به جز یک کابوس وحشتناک نیست. با بازگشت مالک سابق خانه که یک مجرم قدیمی اسب (با بازی استیون دروف) حوادث شتاب بسیاری می‌گیرد…

خانه کلدکریک فیلمی است انباشته از کلیشه‌ها و فرمول‌های فیلم‌های تریلر ترسناک: به صدا درآمدن موسیقی ترسناک خبر از وقوع حادثه‌ای شوم می‌دهد؛ وزیدن باد و یا آشکار شدن ابرهای متراکم در آسمان نیز مقدمه‌ای است بر وقوع یک حادثه ترسناک. حتی هیچ ابتکار و نوآوری‌ای در خصوص بهره‌گیری از این کلیشه‌ها در فیلم دیده نمی‌شود. فیلمنامه نیز ضعف‌های بسیاری دارد. دو کاراکتر اصلی فیلم مدام درحال انجام اعمال غیرمنطقی هستند. آنها به رغم هشدار اهالی محل و خطری که هر لحظه تهدیدشان می‌کند، درهای خانه خود را قفل نمی‌کنند و همیشه چندقدمی از تماشاگر عقب هستند. آدم منفی فیلم نیز به قول راجر ابرت «آنجا که باید دست بکار شود می‌ایستد و شروع به حرافی می‌کند» ایبرت اضافه می‌کند که این آدم منفی رفتارش به گونه‌ای است که احساس می‌کنید پیش از انجام هر کاری نگاهی به فیلمنامه می‌اندازد. ایبرت معتقد است که فیلمساز بیش از حد لزوم با تماشاگر و توقعات او بازی می‌کند و همین امر سبب شده که فیلم تصنعی و دروغین به نظر بیاید.

فیلم خانه کُلدکریک احتمالاً برای طرفداران شارون استون می‌تواند تماشایی باشد. استون در نقش خود راحت است و بازی استانداردی از خود ارائه می‌کند. به احتمال زیاد او تنها چیز دیدنی فیلم خانهٔ کُلدکریک است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.