فیلم اکتاپوسی – نقد، بررسی و خلاصه داستان – Octopussy (1983)

0

کارگردان : جان گلن
فیلمنامه‌نویس : جرج مک‌دانلد فریزر، ریچارد میبام و مایکل ویلسن.
فیلمبردار : آلن هیوم
آهنگساز(موسیقی متن) : جان باری
هنرپیشگان : راجر مور، ماد آدامز، لوئی ژوردان، کبیر بِدی، استیون برکوف، دزموند لِوِلین، رابرت براون، کریستینا ویبورن و لویس ماکسول.
نوع فیلم : رنگی، ۱۳۱ دقیقه.

یک نظامی شورشی و نیمه دیوانه روسی، «ژنرال اورلوف» (برکوف) که نقشه آغاز جنگ جهانی سوم را در سر می‌پروراند، در معامله‌ای با دلالان بین‌المللی جواهر، شاهزاده‌ای جاه‌طلب به نام «کمال» (ژوردان) و زنی مرموز معروف به «اکتاپوسی» (آدامز) موفق به مبادله بخشی از گنجینه‌های تزار با بمبی اتمی می‌شود.

هدف او منفجر کردن این بمب در یک پایگاه هوائی آمریکا در آلمان‌غربی و زمینه‌سازی برای آغاز جنگ است. «جیمز باند» (مور) در مأموریتش برای خنثی ساختن این توطئه، موفق می‌شود نظر «اکتاپوسی» را نیز به خود جلب کند.

به‌نظر می‌رسید موفقیت «ایندیانا جونز»ها در اوایل دهه ۱۹۸۰، فیلم‌های «باند» را تحت‌الشعاع قرار دهد، اما اکتاپوسی پاسخ صریح «جیمز باند» به «ایندیانا جونز» بود: اینجا با برگرفتن عناصری از ان فیلم‌ها و تلفیق آن با روح فانتزی آثار «باند»، به‌خوبی قابلیت «روز آمدی» فیلم‌های این مجموعه آشکار می‌شود.

مور با بهره‌گیری از طنزی دل‌نشین و مجموعه‌ای از گفت‌وگوهای دو پهلو و کنائی، به یادماندنی‌ترین حضورش را در نقش «باند» دارد. آدامز به نسبت نخستین حضورش در این مجموعه (مرد تپانچه طلائی، گای هامیلتن، ۱۹۷۴) نقش بهتری را به خود اختصاص می‌دهد. اما بدی در نقش «گوبیندا»ف دستیار پلید و بی‌رحمِ ژوردان، فاصله‌ای بعید تا «آدجابِ» گُلدفینگر (هامیلتن، ۱۹۶۴) دارد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.