فیلم کریستین – نقد، بررسی و خلاصه داستان – Christine (1983)

0

کارگردان : جان کارپنتر
فیلمنامه‌نویس : بیل فیلیپس، برمبنای رمانی نوشته استیون کینگ.
فیلمبردار : دانلد م. مورگان.
آهنگساز(موسیقی متن) : کارپنتر.
هنرپیشگان : کیت گوردون، جان استاکوِل، الکساندرا پل، رابرت پراسکی، هاری دین استنتن، کریستین بلفورد، کلی پرستن، رابرتس بلاسم و دیوید اسپیلبرگ.
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۱ دقیقه.

دیترویت، سال ۱۹۵۷. در خط تولید یک کارخانه اتوموبیل‌سازی، دو مرد در حین کار روی اتوموبیل پلیموث سفید و قرمز، کشته می‌شوند. کالیفرنیا، ۱۹۷۸. «آرنی کانینگهام» (گوردون) پس از دیدن همان اتوموبیل که «کریستین» نامیده می‌شود و اکنون اسقاط شده، و برخلاف توصیه دوستش، «دنیس» (استاکول) آن را می‌خرد.

از آنجا که «آرنی» نمی‌تواند اتوموبیل را در خانه نگه دارد، آن را به تعمیر گاه «ویل‌دارنل» (پراسکی) می‌برد. به‌زودی «لی» (پل)، نامزد «آرنی» به دلیل رقابت عشقی با «کریستین»، داخل آن گیر می‌کند و نزدیک است خفه شود. شبی اراذل و اوباش «کریستین» را داغان می‌کنند ولی «کریستین» خود را معجزه‌وار تعمیر و اوباش را قتل عام می‌کند. «کریستین» سراپا سوخته بدون راننده به تعمیرگاه برمی‌گردد و «دارنل» را در بدنه خود به تله می‌اندازد و می‌کشد.

در این میان «دنیس» در می‌یابد که مالک قبلی «کریستین» نیز همراه با خانواده‌اش در وضعیتی مشکوک به قتل رسیده‌اند. او تصمیم می‌گیرد با نابود کردن «کریستین»، دوستش، «آرنی» را نجات دهد. پس «کریستین» را فریب می‌دهد و به گاراژ می‌کشاند و در آنجا با یک جز ثقیل خردش می‌کند.

یک «لاستیک روکش شده» از نوع فیلم‌های ترسناکِ شیطانی که بیشتر مخاطرات فیلم‌سازی در چار چوب کلیشه را به رخ می‌کشد تا این که مزایای آن را نشان بدهد. البته مایه «بازگشت سرکوب شده» مثل همیشه تماشاگران را راضی از سالن به خانه می‌فرستد. در حالی که نمی‌توان قابلیت‌های فنی کارپنتر را (از جمله در انتخاب لنزها و استفاده از کادر وایداسکرین) منکر شد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.