فیلم کار پر مخاطره – نقد، بررسی و خلاصه داستان – Risky Business (1983)

0

کارگردان : پل بریکمن
فیلمنامه‌نویس : پل بریکمن
فیلمبردار : رینالدو ویلالوبوس و بروس سورتیس.
آهنگساز(موسیقی متن) : تنجرین دریم.
هنرپیشگان : تام کروز، ربکا دِ مورنی، جو پانتولیانو، ریچارد میسور، برانسن پینچوت، کورتیس آرمسترانگ، نیکلاس پرایر وجانت کارول.
نوع فیلم : رنگی، ۹۹ دقیقه.

«جوئل» (کروز) جوانی است صاف و ساده با آرزوهائی بزرگ برای آینده‌اش که با پدر (پرایر) و مادر (کارول) معقول و مصلحت اندیشش در حومه شیکاگو زندگی می‌کند. پدر و مادر به سفر می‌روند، در حالی که به کفایت پسر در غیاب‌شان تقریباً اطمینان دارند.

«جوئل» شروع می‌کند به لذت بردن از تنهائی و آزادی‌اش در خانه شیک و خالی، و به‌زودی پای یک دختر تلفنی به نام «لانا» (دِ مورنی) به این خانه باز می‌شود. آمدن او باعث دردسرهائی برای «جوئل» می‌شود که تا حالا فکر می‌کرده این فقط یک وقت گذرانی بی‌خطر خواهد بود.

یک شب اتوموبیل والدینش در دریاچه می‌افتد و او برای تأمین هزینه تعمیر اتوموبیل مجبور می‌شود به پیشنهاد «لانا» عمل کند: یعنی برپائی یک ضیافت در خانه، دعوت کردن از همکاران «لانا» و جمع‌آوری پول از مشتریانی که در واقع جوانان هم محله‌ای و هم مدرسه‌ای او هستند…

فیلمی کلیدی و جسورانه در میانه اخلاق‌گرائی‌های توخالی و فریبکارانه مد روز سینمای آمریکا. افشاگر شرایطی که در آن پول حرف اصلی را می‌زند و برای جوانان، آرزوئی پُراهمیت است.

بریکمنِ کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس هرگز از اهمیت این مایه غافل نمی‌ماند و با طنزی مداوم، مانع از سنگینی بار بدبینی می‌شود. کروز در نقش جوانی ناگهانی – هر چند برای مدتی کوتاه – راه و رسم پُر دوز و کلک موفقیت و پنهانکاری‌های دوران بلوغ را کشف می‌کند، یکی از بهترین بازی‌های خود را ارائه می‌دهد و دمورنی همواره حس جذابی از غیر قابل اطمینان بودن را القا می‌کند. تصویری از یک دوران و ارزش – یا ضد ارزش – هایش، با موسیقی الکترونیک تنجرین دریم و ترانه‌های مکمل دیگر.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.