مراسم رونمایی از جایزه علمی دکتر عباس شیبانی و بزرگداشت وی برگزار شد

0

مراسم رونمایی از جایزه علمی دکتر عباس شیبانی، به همراه بزرگداشت مقام وی و رونمایی از نشان این جایزه، ساعت ۵ عصر روز پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۴۰۰ به صورت آنلاین و با شرکت همزمان دوستان و همراهان قدیمی، فرزند دختر دکتر شیبانی، اهالی رسانه، پزشکان فوق تخصص قلب و عروق، دست اندرکاران حوزه سلامت و صنعت پزشکی و با اجرای دکتر رشید کاکاوند برگزار شد.

در این برنامه که به مناسبت بیستم آبان ماه تولد ۹۰ سالگی دکتر شیبانی برگزار شد، آزاده شیبانی، دختر دکتر شیبانی، ضمن قدردانی از برگزاران کنندگان این برنامه که تلاشی برای قدردانی از یک عمر خدمت کارآمد دکتر شیبانی بود، به کوتاهی درباره خصایل اخلاقی پدر صحبت کرد.

آزاده شیبانی با اشاره به این مسئله که اگر تصمیم گیری درباره برگزاری چنین رویدادی را به خود دکتر عباس شیبانی واگذار می کردند، وی حاضر به پذیرش هیچ گونه رویدادی در ستایش خود نخواهد بود، گفت: «با این حال، همکاران حوزه پزشکی، بخصوص رشته قلب و عروق که از دستاوردهای مدیریت ساده و صادقانه او در تجهیز بخش های جراحی قلب آگاه بودند، تصمیم گرفتند چنین رویدادی را برگزار کنند که از همه آن ها تشکر می کنم.»

وی گفت یکی از خصایص دکتر شیبانی در دوره فعالیتش تلاش برای توزیع عادلانه خدمات پزشکی و بهره مندی همه اقشار مردم از درمان بود. همچنین تلاش مخلصانه برای حل مشکلات مردم و برطرف کردن خلاء هایی که در بخش قلب و عروق کشور وجود داشت از دستاوردهای وی بود.»

دکتر محمد حسین دشتی همکار و همراه دکتر عباس شیبانی و عضو سابق هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران که مهمان حضوری برنامه بود، با اشاره به خصایص منحصر به فرد دکتر عباس شیبانی در محیط کاری گفت: «برای دکتر شیبانی اصل در انجام دقیق و موقع کارها بود و در این زمینه خیلی در قید و بند سلسله مراتب اداری نبود. وی خیلی از کارها خود در دست می‌گرفت و آنقدر پیگیری می کرد تا به نتیجه برسد»

دکتر دشتی، در ادامه افزود: «ما به عنوان همکاران دکتر عباس شیبانی این خصوصیت را از وی آموخته بودیم و به این خاطر سیر کارهای اداری در هیات امنای ارزی، همیشه با سرعت بالایی انجام می‌گرفت و این شکل مدیریت بی شائبه باعث شد در مقاطع حساس بتوانیم نیاز کشور به تجهیزات پزشکی و تجهیز بخش های بیمارستانی را برطرف کنیم و این سرعت هنوز زبانزد است».

وی با اشاره به این که در سال‌های اولیه بخصوص در دوره جنگ، رشته جراحی قلب در کشور بسیار ضعیف بود تصریح کرد: «توسعه این رشته و پیشرفت‌هایی که در این سالها به دست آمد به همت ایشان میسر شد تا جایی که الان این رشته بسیار گسترش یافته و در بیشتر مناطق کشور بخش تخصصی قلب و عروق دایر شده است».

دکتر دشتی همچنین از لزوم تاسیس بنیاد علمی دکتر عباس شیبانی که بتواند ضمن حفظ و ترویج دستاوردهای علمی و مدیریتی وی در حوزه پزشکی، در خصوص اجرای برنامه های آموزشی و توسعه‌ای فعالیت کند، سخن گفت.

دکتر علی اصغر بلوریان، فوق تخصص جراحی قلب و عروق و متخصص جراحی عمومی در بیمارستان رضوی مشهد، به عنوان دیگر مهمان برنامه درباره همکاری خود با دکتر عباس شیبانی گفت: «۳۱ سال پیش با دکتر شیبانی در زمانی آشنا شدم یک سال بعد از راه اندازی جراحی قلب خراسان در حال تجهیز بخش جدید جراحی قلب بیمارستان قائم بودیم که برای تجهیزات مزاحم دکتر شدیم. خوبی‌های وی را هرگز نمی‌توان بیان کرد صداقت و نظم و دلسوزی و عدالت و وقت شناسی، صفات متعالی بود که ایشان داشتند.»

دکتر بلوریان در بخش دیگری از سخنان خود به ذکر خاطره‌ای از همکاری با دکتر شیبانی پرداخت و گفت: «سال ۷۱ وقتی عازم شرکت در کنگره ای در انگلیس بودم، نشستی با ایشان داشتم که به من گفتند: من ۱۰ هزار دلار به سفارت ایران حواله می‌کنم که مقداری تجهیزات بیمارستانی تهیه کنند و تو با خودت بیاور. همین کار انجام شد و موقع بازگشت ساعت یک بعد از نیمه شب بود که در فرودگاه دیدم دکتر شیبانی شخصا برای ترخیص تجهیزات به گمرک آمده‌اند و در حال انجام کارهای سنگین ترخیص هستند.»

وی اضافه کرد: «نمی دانم چنین پدیده‌ای را در دنیا می توان سراغ گرفت یا خیر اما اگر هم باشد بسیار نادر است و من منش این اسطوره را در اداره امور توصیه می‌کنم.»

دکتر معصومعلی معصومی، فوق تخصص قلب و عروق از کرمانشاه، با ذکر خصلت هایی از دکتر عباس شیبانی، با ذکر خاطره‌ای درباره وی گفت: «وقتی در سال ۱۳۷۳ تلاش می کردیم امکانات اولیه تجهیز یک بخش را فراهم کنیم حتی دعوت از وزیر هم برای ما میسر نشد و در نهایت نزد دکتر شیبانی رفتیم و شرح مشکلات و محدودیت ها را گفتیم. دکتر شیبانی فقط روی یک کاغذ سفید تعهدی از ما گرفت که اعتبارات اختصاص یافته را بعدها بازگردانیم و از فردای آن روز کامیون کامیون تجهیزات پزشکی به رایگان به کرمانشاه سرازیر شد که حتی شامل آنژیوگرافی می‌شد. ما جراحی را شروع کردیم و از درآمد بیمارستان تعهدات را بازپرداخت کردیم و حتی دستمان باز شد و بخش های دیگری را راه انداختیم.»

وی با اشاره به هیات امنای صرفه جویی ارزی که ایده دکتر شیبانی بود گفت: «این قانون منشا حرکتی تاریخی شد که از ثمره آن الان در تمام استان های کشور بخش قلب وجود دارد. ایشان فرایندها را به قدری آسان کرده بود که در یک دفتر کوچک و تمام کارهای بزرگ کشوری را در زمینه رشته‌ای فوق تخصصی و تجهیز و تامین وسایل انجام می‌داد و اگر امروز ۲۵۰ تا ۳۰۰ بخش قلب در کشور است و هزاران هزار جراحی قلب انجام می شود مدیون تلاش و صداقت دکتر شیبانی بود.»

در بخش دوم این برنامه علاوه بر رونمایی از نشان جایزه دکتر شیبانی، مراسم امضا روی بوم مخصوص جایزه دکتر شیبانی صورت گرفت.

شایان ذکر است که طبق اعلام دبیرخانه دائمی جایزه دکتر عباس شیبانی پزشکان فوق تخصص و اساتید تا ۲۰ آذر ۱۴۰۰ فرصت دارند آثار و مقالات خود را به نشانی www.drsheybaniaward.com ارسال کنند. آثار رسیده از سوی هیات داوران بین المللی، بررسی و جایزه پژوهشگر برگزیده، روز ۲۰ دی ماه ۱۴۰۰ طی مراسمی اعطا خواهد شد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.