فیلم آوازخوان محلی – نقد، بررسی و خلاصه داستان – Honkytonk Man (1982)

0

کارگردان : کلینت ایست‌وود
فیلمنامه‌نویس : کلنسی کارلایل، برمبنای رمانی نوشته خودش.
فیلمبردار : بروس سورتیس
آهنگساز(موسیقی متن) : –
هنرپیشگان : کلینت ایست‌وود، کایل ایست‌وود، جان مک‌اینتایر، الکسا کِنین، ورنا بلوم، مت کلارک، باری کوربین، جری هاردین و تیم تامرسن.
نوع فیلم : رنگی، ۱۲۳ دقیقه.

دوران بحران بزرگ اقتصادی در آمریکا. آوازخوانی محلی به‌نام «رد استووال» (کلینت ایست‌وود) که الکلی شده، در مزرعه خواهرش، «امی» (بلوم) و همسر او، «ورجیل» (کلارک) زندگی می‌کند. پسر کوچک خانواده، «ویت» (کایل ایست‌وود) شیفته دائی خود است (البته بیماری سل «رد» رفتارش را غیر قابل پیش‌بینی کرده است).

«رد» که می‌خواهد در آزمون سالانه گراند اولد اپری نشویل شرکت کند، به «ویت» می‌گوید که اگر بخواهد می‌تواند او را همراهی کند. «ورجیل» ناراضی است ولی «امی» موافقت می‌مند و از «ویت» می‌خواهد تا از برادرش مراقبت کند. پدربزرگ «ویت» (مک‌اینتایر) که می‌خواهد به خانه‌اش در تنسی بازگردد نیزز با آن دو هم سفر می‌شود. در تولسا، «رد» سعی می‌کند طلب قدیمی‌اش را از دوستش، «دروود» (کوربین)، بگیرد و بالاخره هم موفق می‌شود خدمتکار او، «مارلین» (کنین) که در آرزوی درخشش در نشویل است، خود را در اتوموبیل آنان مخفی می‌کند.

در توقفی در شهری کوچک، زمانی که «رد» برای نوش‌خواری رفته، پدربزرگ با اتوبوس به خانه‌اش می‌رود و وقتی «رد» صبح روز بعد بیدار می‌شود، به جای او، «مارلین» را در کنارش می‌بیند. «رد» به ممفیس می‌رود و از «ویت» می‌خواهد تا هر چه زودتر از شر «مارلین» خلاص شود. «رد» و «ویت» به نشویل می‌رسند. «رد» در آزمون، ترانه‌اش را با سرفه‌هائی شدید و غیر قابل کنترل تمام می‌کند.

«ویت» از او می‌خواهد تا در یک آسایشگاه بستری شود ولی تقاضای ضبط نوار از سوی یک کمپانی، «رد» را وا می‌دارد تا آخرین شانسش را امتحان کند. او در پایان ضبط می‌میرد و «ویت» و «مارلین» (که دوباره به او پیوسته) راه جاده را در پیش می‌گیرند.

مایه همیشه جذاب اهلی و خانگی شدنِ مردی تنها و بی‌قید در اثر آشنائی و ارتباط با خانواده‌ای گرم و صمیمی در کار ایست‌وود به فیلمی شسته‌رفته و خوش ساخت بدل شده است.

اما نقش خود ایست‌وود در قیاس با نقش‌های خوب پرورانده شده قبلی‌اش، در حد نقشی از یک ملودرام تلویززیونی جلوه می‌کند. اینجا پسر خودش، کایل، هم بازی‌اش است. مارتی رابینز ستاره موسیقی که در فیلم نقشی کوتاه بازی می‌کند، چند روز پیش از نخستین اکران فیلم درگذشت.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.