فیلم انتخاب سوفی – نقد، بررسی و خلاصه داستان – Sophie’s Choice (1982)

0

کارگردان : آلن ج. پاکولا ، برمبنای رمانی نوشته ویلیام استایرون.
فیلمنامه‌نویس : پاکولا، برمبنای رمانی نوشته ویلیام استایرون.
فیلمبردار : نستور آلمندروس
آهنگساز(موسیقی متن) : ماروین هملیش.
هنرپیشگان : مریل استریپ، کوین کلاین، پیتر مک‌نیکول، ریتا کارین، استیون د. نیومن، گرتا تورکن، جاش موستل و مارسل رُزنبلات.
نوع فیلم : رنگی، ۱۵۸ دقیقه.

سال ۱۹۴۷. «استینگو» (مک‌نیکول) جوان بیست و دو ساله‌ای است که در آرزوی نویسنده شدناز ویرجینیا به نیویورک می‌آید و در بروکلین اقامت می‌کند. او شاهد دعوائی خشونت بار بین همسایه‌های طبقه بالایش، «سوفی» (استریپ) و «نیتان» (کلاین) است. اما صبح روز بعد با صورت خندان «نیتان» مواجه می‌شود او با این زوج جذاب رابطه دوستانه‌ای برقرار می‌کند و متوجه می‌شود که «سوفی» یک کاتولیک لهستانی و از بازماندگان اردوگاه‌های مرگ نازی‌هاست که پس از مهاجرت به آمریکا تحت مراقبت «نیتان» قرار گرفته است.

«سوفی» به او می‌گوید که چطور نازی‌ها پدرش را که یک استاد دانشگاه بوده کشته‌اند و او را پس از خرید قاچاقی گوشت برای مادر مریضش به آشویتش برده‌اند. «نیتان» با دیدن «سوفی» و «استینگو» در کنار یکدیگر حسادت می‌کند و در مراسمی به مناسبت پیشرفت کارش به‌عنوان یک میکروبیولوژیست، «سوفی» را متهم به خیانت می‌کند؛ چرا که از بین هزاران قربانی، تنها او زنده بیرون آمده است.

«استینگو» بعدها کشف می‌کند؛ چرا که پدر «سوفی» در واقع یک ضد یهود متعصب بوده و «سوفی» اعتراف می‌کند که سعی می‌کرده و از این واقعیت برای نجات پسرش استفاده کند. برادر «نیتان»، «لاری» (نیومن)، به «استینگو» می‌گوید که «نیتان» کاملاً دیوانه و شغلش هم تخیلی است. «استینگو» سعی می‌کند «سوفی» را از دست «نیتان» نجات دهد و به واشینگتن ببرد اما در اینجا «سوفی» آخرین رازش را برملا می‌کند؛ اینکه مجبور شده یکی از دو فرزندش را برای زنده ماندن انتخاب کند و او هم دخترش را تسلیم نازی‌ها کرده است. سوفی نزد «نیتان» باز می‌گردد. «استینگو» او را تعقیب می‌کند، ولی زمانی می‌رسد که هر دو خودکشی کرده‌اند.

معما و رازهای زندگی «سوفی» نقطه‌های اوج فیلم را رقم می‌زنند و شخصیت روان‌پریش «نیتان» با بازی‌ خوب کلاین بسیار مؤثر است. اما فیلم بیش از هر چیز مدیون نقش آفرینی استریپ است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.