هیوندای شرکت جدید Supernal را برای توسعه اکوسیستم تاکسی‌های هوایی eVTOL راه‌اندازی کرد

چشم‌انداز بزرگ هیوندای برای حمل و نقل هوایی در یک دهه آینده

0

مدتی است هیوندای در حال انجام برخی اقدامات جدی برای ورود به بازار تاکسی‌های هوایی eVTOL است. هیوندای شرکتی که صرفا برای حمل و نقل هوایی تاسیس شده بود را منحل کرده و شرکت دیگری به نام Supernal توسعه می‌دهد. کسب‌وکار Supernal انتظار دارد اولین هواپیمای برقی VTOL خود را سال ۲۰۲۸ وارد بازار کند.

Supernal در لغت به معنای «آسمانی یا چیزی مربوط به آسمان یا چیزی با کیفیت و گستردگی استثنایی زیاد به وسعت آسمان است.» هیوندای قصد دارد در Supernal نه تنها فقط هواپیمای eVTOL بلکه خانواده‌ای از وسایل حمل و نقل هوایی الکتریکی را توسعه دهد.

بنابراین، هیوندای فقط به فکر ساخت و فروش تاکسی هوایی نیست و چشم‌انداز بزرگ‌تری دارد که شامل یک اکوسیستم حمل و نقل هوایی چند وجهی کامل است. همه این بخش‌ها از طریق یک برنامه به یکدیگر مرتبط، هماهنگ و از پیش تعریف شده هستند. در این اکوسیستم، ممکن است شما یک اسکوتر برقی از از محل دفتر کار تا فرودگاه هواپیمای برقی خود ببرید. بعد سوار تاکسی هوایی eVTOL شده و بر فراز شهر مملو از ترافیک به سوی مقصدی نزدیکی خانه بروید و در نهایت سوار ماشین سواری برقی خود شده و به خانه بروید.

هیوندای می‌خواهد از طریق شرکت‌های تابعه خود تمام این پروسه را مدیریت کند و برای آن محصول بدهد. یعنی همه اجزا و قطعات این سناریو توسط هیوندای ساخته شده و بعد توسط یک نرم‌افزار هوشمند به یکدیگر ارتباط پیدا کنند تا کاربر یک تجربه کامل و قابل کنترل داشته باشد.

این چشم‌انداز می‌تواند مانعی بر سر راه عصر خودروهای خودران باشد که در آن دیگر مالکیت خودرو معنا پیدا نمی‌کند و جابه‌جایی بسیاری از مردم بیشتر یک خدمت است تا محصول.

شرکت «سوپرنال» با دفاتری در واشنگتن دی‌سی و سراسر کالیفرنیا، به شدت درگیر جنبه‌های حقوقی و سیاسی حمل و نقل هوایی در ایالات متحده است و روی کنترل ازدحام و ترافیک هوایی نیز کار می‌کند.

از تولید بی‌سابقه هواپیماهای خودران تا باتری و تامین قطعات

هیوندای می‌گوید اولین هواپیمای سوپرنال تا سال ۲۰۲۴ موفق به دریافت گواهینامه نمی‌شود و تا سال ۲۰۲۸ انتظار نمی‌رود که مسافران را جابه‌جا کند. در این بازار، شرکت‌هایی مانند Joby Aviation در حال برنامه‌ریزی برای شروع ارائه خدمات خود هستند. قطعا اولین پروازها هیجان‌انگیز خواهد بود و بازه زمانی باید منتظر رسیدن فناوری‌های کاملا جدید مانند این تاکسی‌های هوایی بود.

یکی از چیزهایی که از شرکت‌هایی مانند «سوپرنال» انتظار می‌رود؛ توانایی اجرای ماموریت‌های مسافربری مستقل است. سوپرنال می‌گوید هواپیمای این شرکت از روز نخست قابلیت پرواز خودکار و مستقل را دارند. یک نوآوری دیگر در این حوزه، بلوغ سیستم‌های پیل سوختی هیدروژنی است. کشورهای کره جنوبی و ژاپن در پی ایجاد «اقتصاد هیدروژنی» هستند و سوپرنال هم در پی همکاری با متخصصان نیروگاه هیدروژنی HTWO، به عنوان یکی از شرکای کلیدی خود در سرمایه‌گذاری حمل و نقل هوایی است. این شرکت روی باتری‌های لیتیومی با قدرت و چگالی بالا نیز کار می‌کند.

هیوندای می‌خواهد تا حد امکان از تجربه و میراث تولید خودرو با حجم بالا و خودروهای خودران خود نهایت استفاده را در حوزه جدید ببرد. این شرکت در اقدامی دیگر Boston Dynamics را خریداری کرده تا در بهبود همه جانبه زنجیره تامین و عملیات خود کمک دستش باشد و در نهایت دارد برای تولید تاکسی‌های هوایی eVTOL با نرخی بی‌سابقه برای صنعت هواپیما است.

منبع newatlas
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.