فیلم مامان جون – نقد، بررسی و خلاصه داستان – Mommie Dearest (1981)

0

کارگردان : فرانک پِری
فیلمنامه‌نویس : تریسی هاچنر، رابرت گچل، یابلنس و پری، برمبنای کتابی نوشته کریستینا کرافورد.
فیلمبردار : پل لومان.
آهنگساز(موسیقی متن) : هنری منسینی.
هنرپیشگان : فی داناوی، دایانا اسکاروید، استیو فارست، هوارد دا سیلوا، مارا هابل، روتانیا آلدا، هاری گاز، مایکل ادواردز، جوسلین براندو، جرمی اسکات رینبولت، پریشیلا پوینتر، جو عبدالله، گاری آلن و زاندر برکلی.
نوع فیلم : رنگی، ۱۲۹ دقیقه.

«جون کرافورد» (داناوی) در اوج شهرت تصمیم می‌گیرد بچه‌ای را به فرزندی قبول کند. پس، با کمک وکیل / محبوب خود، «گرگ» (فارست)، دخترکی به نام «کریستینا» (هابل) را به خانه می‌آورد و پس از مدتی کوتاه، سرپرستی پسربچه‌ای به‌نام «کریستوفر» (رینبولت) را نیز می‌پذیرد. «جون» در خلوت رفتاری خشن با بچه‌ها دارد، اما در حضور دیگران سعی می‌کند خود را مادری مهربان جلوه دهد.

به‌زودی «لوئیس ب. مایر» (دا سیلوا) او را از کمپانی مترو – مایر اخراج و «گرِگ» نیز ترکش می‌کند. با این همه چند سال بعد به خاطر «میلدرد پیرس» برنده جایزه اسکار می‌شود. سپس با رئیس کمپانی پیسی‌کولا، «آلفرد استیل» (گاز) ازدواج می‌کند و به نیویورک می‌رود. سرانجام نیز بر اثر اعتیاد به الکل و مصرف قرص می‌میرد و هیچ ارثیه‌ای برای «کریستینا» (اسکاروید) و «کریستوفر» (برکلی) به جا نمی‌گذارد…

اقتباس پری و همکاران فیلم‌نامه‌نویسی او از کتاب زندگی‌نامه کریستینا کرافورد – همان‌طور که پیش‌بینی می‌شود – تمام هیستری و جنون توصیف شده در قالب نوشتار کتاب را به تصویر می‌کشد، اما شگفت‌انگیز اینکه آن را از طریق بازی یک ستاره برجسته در نقش یک ستاره شاخص دیگر، اما از نظر جانبدارانه دختر ستاره دوم ترسیم می‌کند. و از همین رو، نمی‌توان زندگی به تصویر درآمدل کرافورد، ملکه سینمای آمریکا، را اصیل و منطبق با واقعیت دانست؛ چون در بررسی نخست به سادگی می‌توان به این نتیجه رسید که چرا «بخشی» از زندگی او مد نظر قرار گرفته و مثلاً اشاره‌ای به فرزند خوانده‌های سوم و چهارمش نشده است. نتیجه این «انتخابِ» سلیقه‌ای در نهایت به برخی صحنه‌های کمدی انجامیده است، و تنها چیزی که می‌توان به‌عنوان حرف آخر گفت این است که اصلاً چرا این فیلم ساخته شده است؟

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.