فیلم شیفت شب – نقد، بررسی و خلاصه داستان – Night Shift (1982)

0

کارگردان : ران هوارد
فیلمنامه‌نویس : لوئل گانتس و بابالو مندل
فیلمبردار : جیمز کراب
آهنگساز(موسیقی متن) : برت باکاراک
هنرپیشگان : هنری وینکلر، مایکل کیتن، شلی لانگ، جینا هِکت، پت کورلی، بابی دی چیکو، نیتا تالبوت، بازیل هافمن، تیم روسوویچ، کلینت هوارد و جو اسپینل.
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۶ دقیقه.

نیویورک. «چاک لاملی سوم» (وینکلر)، تحلیل‌گر اقتصادی بااستعداد ولی بسیار خجالتی، در پی کسب آرامش، وال استریت را رها می‌کند و در یک سردخانه مخصوص نگه‌داری اجساد مغشول به کار می‌شود. وقتی جسد پااندازی به‌نام «فرانکی جونز» را به آنجا می‌آورند، خیابان‌گردی به‌نام «بلیندا» (لانگ) برای تشخیص هویت او می‌آید. بعدها «چاک» به شیفت شب منتقل می‌شود و با مرد سرخوش و وراجی به نام «بیلی بلیز» (کیتن) همکار می‌شود.

به‌زودی «چاک» و «بلیندا» با هم دوست می‌شوند و «بلیندا» از سختی‌های کارش می‌گوید. وقتی «چاک» و «بلیندا» با هم دوست می‌شوند و «بلیندا» از سختی‌های کارش می‌گوید. وقتی «چاک» مشکل تنهائی «بلیندا» را به «بیلی» می‌گوید او بلافاصله پیشنهاد راه‌اندازی آژانس دختران تلفنی را از سردخانه می‌دهد.

ایده‌های «بیلی»، مهارت‌های مالی «چاک»، حضور «بلیندا» و لیموزین‌های سردخانه، خیلی زود آژانس رامشهور می‌کند. «چاک» که دل‌باخته «بلیندا» شده، نمی‌تواند او را به ترک کارش مانع کند. وقتی «بیلی» دو پلیس لباس شخصی را به جای مشتری می‌گیرد، آنان به زندان می‌افتند ولی دادستان برای جلوگیری از آّبروریزی چندین شخصیت معتبر، آنان را تبرئه می‌کند. پس از این ماجرا هر کدام به راه خود می‌روند. در اینجا، «چاک» به باشگاه بدنامی می‌رود که «بلیندا» و «بیلی» نیز در آنجا کار می‌کنند. اما آن دو را از آنجا بیرون می‌کنند و حالا هر سه با هم قدم زنان دور می‌شوند.

یک کمدی پُرشور و نشاط که مضمون جسورانه و عجیبش به لطف کارگردانی خوب هوارد، پذیرفتنی از کار درآمده است. فیلم به نوعی نسخه بزرگ‌سالانه‌ای از فیلم تلویزیونی روزهای خوشیِ هوارد و وینکلر است. بازی درخشان کیتن در نخستین نقش عمده خود، او را یک شبه به ستاره بدل می‌کند و همچنین فیلم، نخستین موقعیت مناسب برای بروز استعداد کمدی وینکلر را فراهم می‌آورد. کوین کاستنر نیز در فیلم نقشی بسیار کوتاه را به عهده دارد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.