فیلم تعویض جاها – نقد، بررسی و خلاصه داستان – Trading Places (1983)

0

کارگردان : جان لندیس
فیلمنامه‌نویس : تیموتی هریس و هرشل وینگرود.
فیلمبردار : رابرت پینتر
آهنگساز(موسیقی متن) : المر برنستاین
هنرپیشگان : دان ایکروید، ادی مورفی، رالف بلامی، دان آمیچی دنهولم الیوت، جیمی لی کورتیس و جیمز بلوشی.
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۶ دقیقه.

ولگرد خیابانی، «بیلی ری ولنتاین» (مورفی) و جوان مرفه، «لوئیس وینتورپ سوم» (ایکروید) مجبور می‌شوند موقعیت‌های‌شان را در زندگی «تاخت» بزنند تا نتیجه (ایکروید) مجبور می‌شوند موقعیت‌های‌شان را در زندگی «تاخت» بزنند تا نتیجه شرط‌بندی دو برابر ثروتمند، «مورتیمر» (آمیچی) و «راندولف دوک» (بلامی) روشن شود.

آن دو بی خبر از همه جا وارد محیط جدید زندگی خویش می‌شوند. «والنتاین» ثابت می‌کند که این همه جا وارد محیط جدید زندگی خویش می‌شوند. «والنتاین» ثابت می‌کند که این همه سال پرسه در پس کوچه‌ها، او را آدمی زیرک با ذهنی پُر از ایده‌های نو بار آورده است. «وینتورپ» که حالا با فلاکت روزگار می‌گذراند سرانجام عاشق خیابان گردی به‌نام «اوفلیا» (کورتیس) می‌شود و وجوه انسانی و عاطفی‌اش را آشکار می‌کند.

«والنتاین» پی به شرط‌بندی «برادران دوک» می‌برد و عصبانی از این دغلکاری خود خواهانه، سراغ «وینتورپ» می‌رود،جلوی خودکشی او را می‌گیرد و به اتفاق «اوفلیا» و «کولمن» (الیوت)، خدمتکار با وفای «وینتورپ»، برای ورشکست کردن «مورتیمر» و «راندولف» نقشه‌ای می‌کشند که با موفقیت به اجرا در می‌آید.

از بهترین فیلم‌های لندیس نوعی نسخه دهه هشتادی شاهزاده و گدای مارک تواین توأم با اشاره‌های اجتماعی و نژادی باب روز. اورتور عروسی فیگارو روی کولاژ تصاویر افتتاحیه فیلم ما را آماده بازی‌ای می‌کند که تفریح و ضرباهنگش، مثل اپرای موتسارت، بنیان تلخ و بدبینانه قضیه را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

فیلم از مکان‌های واقعی بهره‌برداری خلاقانه‌ای می‌کند و تصویر روشن و دقیقی از دنیا و زندگی سهامداران و بازرگانان ارائه می‌دهد. این یک کمدی آمریکائی تمام عیار است که در مورد مضامینش کاملاً صریح و سر راست عمل می‌کند و بازی‌های جذابی دارد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.