پژوهشگران دانشگاه شریف، دستگاه اسکنر بدن ساختند

0

جمعی از محققان دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف به سرپرستی دکتر مهدی شعبانی، دکتر محمد فخارزاده، دکتر زهرا کاوه‌وش و دکتر امین خواصی موفق به ساخت دستگاه بومی اسکنر بدن (Body Scanner)  مبتنی بر فناوری امواج میلی‌متری شدند.

هدف از ساخت و توسعه دستگاه‌های تصویربرداری موج میلی‌متری ارتقای سلامت در استفاده از سامانه‌های تصویربرداری، تامین کامل نیاز داخل کشور و کاهش هزینه‌ها است.

پروژه ساخت دستگاه اسکنر بدن( Body Scanner) از سال ۱۳۹۳  آغاز شد. پس از گذراندن فازهای اولیه و اثبات مفهومی، نمونه اولیه نخستین دستگاه بومی Body Scanner مبتنی بر فناوری امواج میلی‌متری در سال ۱۳۹۷ تولید شد.

دستگاه اسکنر بدن با استفاده از امواج میلی‌متری با توان بسیار پایین بدون هیچ گونه ضرری برای انسان امکان کشف اشیا ممنوعه مخفی در زیر لباس را فراهم می‌سازد.

عملکرد دستگاه به این صورت است که پس از ورود فرد به دستگاه، عملیات اسکن در ۳ ثانیه انجام شده و حدود ۳ ثانیه بعد توسط یک سامانه هوش مصنوعی بسیار پیشرفته محل شیء مخفی (در صورت وجود) به طور دقیق مشخص می‌شود.

ساخت دستگاه اسکنر بدن موجب توسعه برخی فناوری‌های مرتبط نیز شده‌ است. امکان استفاده گسترده از این دستگاه تصویربرداری در اماکن و ساختمان‌های مذهبی، دولتی و حتی خصوصی وجود دارد و منجر به کاهش قابل توجه هزینه تمام شده برای مصرف‌ کننده خواهد شد.

نخستین دستگاه اسکتر بدن در سال ۱۹۹۲ توسط استیون دبلیو اسمیت در سال ۱۹۹۲ ساخته شد.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.