پژوهشگران امنیتی دانشگاه بن گوریون اسرائیل، بدافزاری ساختند که با ایجاد تغییر در عکس‌های MRI و سی تی، متخصصان را به تشخیص اشتباه سرطان می‌اندازد!

2

معمولا تا صحبت از امنیت اطلاعات می‌شود ما به فکر امنیت مراکز حساس هسته‌ای، پالایشگاه‌ها و کارخانه‌های مهم، سدها، شبکه‌های توزیع برق و وزارتخانه‌ها می‌افتیم و یادمان می‌رود که امنیت شبکه‌های بیمارستان‌های و مراکز درمانی هم مهم هستند. اینها می‌توانند بالقوه آسیب‌پذیر باشند و هرگونه مشکل در آنها، همتای ایجاد مشکل در بقیه شبکه‌های مهم باشد.

مطابق خبری که در سایت فناوری engadget منتشر شده، پژوهشگران امنیتی اسرائیلی بدافزاری ساخته‌اند که می‌تواند به صورت کاذب در تصاویر سی تی CT و MRI تغییرات کاذب سرطانی را بگنجاند و با ویرایش عکس‌ها، شواهد رشد توده‌ها و غده‌های سرطانی و تورموری را در آنها ایجاد کند و یا به صورت معکوس، شواهد غده‌های سرطانی را پنهان کند.

این بدافزار توسط متخصصان امنیت سایبری مرکز پژوهش‌های امنیتی دانشگاه بن گوریون ساخته شده و مطابق خبر منتشر شده، هدف از تولید آن نشان داد ضعف و اعلام هشدار، در مورد امنیت شبکه‌های ابزارهای تشخیصی پزشکی و شبکه‌های بیمارستان‌ها است.

سی تی اسکن

این پژوهشگران برای آزمایش کارایی بدافزار، نخست بدون اطلاع دادن به پزشکان در مورد امکان ایجاد دستکاری در عکس‌ها، از متخصصان رادیولوژی خواستند که تعدادی سی‌تی ریه دستکاری شده با این بدافزار را ببینند و تشخیص خود را اعلام کنند. در ۹۹ درصد موارد آنها تومورهای کاذب و غیرواقعی را گزارش کردند و شک نکردند که ممکن است عکس تغییر پیدا کرده باشد و برعکس وقتی تومور با بدافزار پاک شده بود، متخصصان در ۹۴ درصد موارد شک نکردند که شواهدی از وجود تومور در عکس وجود دارد.

در گام بعدی به متخصصان اعلام شد که ممکن است عکس‌های سی‌تی ویرایش شده و تغییر داده شده باشند، این بار هم با وجود آگاهی متخصصان رادیولوژی از امکان ویرایش عکس‌ها، آنها در ۶۰ درصد موارد تومور کاذب را گزارش کردند و در ۸۷ درصد بیمارها را سالم تشخیص دادند.

این خبر می‌تواند بر نگرانی‌های قبلی بیفزاید، پیش از این خبرهایی در مورد تاثیرات مخرب باج‌افزارها Ransomware و حتی هک ضربان‌سازهای قلب (پیس میکرها) منتشر شده بود.

 
2 نظرات
  1. حسن می گوید

    پژوهش مربوط به دانشگاه Cornell در نیورک آمریکا بوده. نمی دونم اسراییل از کجا تو خبر پیدا شده ! مقاله هم اینجا هست https://arxiv.org/abs/1901.03597

    1. علیرضا مجیدی می گوید

      به منبع خبر مراجعه کنید. لینک داده شده در خود مقاله.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.