برخی این طراحی مفهومی گوشی مایکروسافت رو مضحک می‌دانند، اما من اتفاقا آن را جالب و حتی شاید کاربردی می‌دانم!

0

مایکروسافت ممکن است به زودی به شرکت‌ها TCL و سامسونگ بپیونند و یک گوشی تاشو با سه صفحه تولید کند.

گرچه مایکروسافت تلاش برای ساخت گوشی هوشمند تاشو Surface Duo خود را کاملاً متوقف نکرده، اما از همین الان به گام بلند بعدی فکر می‌کند و در اندیشه گوشی‌های تاشوی سه صفحه‌ای است.

پتنتی که توسط Patently Apple کشف شده، نشان می‌دهد که مایکروسافت در حال پروراندن ایده ایجاد یک گوشی هوشمند با سه نمایشگر و دو لولا است. می‌توان آن را تکامل‌یافته Surface Duo فعلی با پانل سوم دانست که توسط لولای دوم به یکی از صفحه‌ها متصل شده.

به این ترتیب، هنگامی که دستگاه کاملاً باز می‌شود، صفحه نمایش بیشتری را به دست می‌آورید، با این حال، گوشی از مدل‌های تاشو کنونی بزرگ‌تر نخواهد بود، زیرا سه پنل روی هم قرار می‌گیرند.

اما از آن سو باید به ضخامت آن هم فکر کنید. این گوشی را دیگر به نظر نمی‌رسد به راحتی بتوانید در جیب بگذارید یا در دست بگذارید. اما خب، اگر هر یک از سه سلایه آن به اندازه کافی نازک باشند، بخت نهایی شدن محصول هم وجود دارد.

سایت گیزمودو اصلا روی خوشی به این طراحی مفهومی نشان نداده و آن را «جانور سه سر مایکروسافت» هم نامیده. آن را دست و پا گیر دانسته و سر و کله زدن با دو لولا را کاری دشوار دانسته.

اما یک چیزهایی هم در گوشی جالب است. نخست اینکه این گوشی نقطه ضعف Surface Duo  را که هیچ صفحه نمایشی در قسمت بیرونی نداشت رفع می‌کرد. گرچه مایکروسافت یک نوار را به Surface Duo 2 اضافه کرده تا بتوانید به سرعت اعلان‌ها را مشاهده کنید، اما همچنان باید قبل از استفاده از گوشی با دو دست بازش می‌کردید. پتنت جدید می‌تواند این محدودیت را با صفحه‌نمایش سومی که رو به بیرون است برطرف کند، بنابراین می‌توانید از Surface Trio (؟ ) مانند یک گوشی هوشمند معمولی استفاده کنید.

البته مایکروسافت تنها شرکتی نیست که یک گوشی سه صفحه نمایشی را در نظر می‌گیرد. سامسونگ در پتنتی که توسط LetsGoDigital فاش شد، در اواسط ژوئن حق اختراعی را در WIPO (سازمان جهانی مالکیت فکری) ثبت کرد که در آن دستگاهی مشابه با سه نمایشگر که می‌توانند به شکل Z تا شوند را توصیف می‌کرد. سامسونگ در ویدئوی کوتاهی که در اوایل سال جاری در یوتیوب منتشر شد، به ما نشان داد که این دستگاه فانتزی چگونه ممکن است به نظر برسد.

حتی به صورت ملموس‌تر، طراحی مفهومی TCL را بیشتر یاد کرد که در حالت باز تبدیل یک تبلت بزرگ می‌شود.

اما سه چیز خودم در مورد این طراحی مفهومی باید اضافه کنم:

نخست اینکه لذت بازی فیزیکی با گوشی چیزی است که سال‌های زیادی از ما دریغ شده. وقتی گوشی‌های تاشوی نسل قدیمی یا N95 و N97‌ نوکیا را داشتم از باز و بسته کردن متناوب آن ، لذت زیادی می‌بردم. بنابراین گوشی‌های تاشو، یا حتی سه صفحه‌ای با دو لولا ممکن است اگر خوب طراحی بشوند، این حس دلپذیر را در ما احیا کنند.

دوم اینکه کم ضخامت بودن گوشی‌ها آنچنان هم ویژگی راهبردی‌ای نیست. فی الواقع همین الان هم خیلی‌ها گوشی در جیب نمی‌گذارند و آن را در کیف حمل می‌کنند، پس اگر گوشی‌ سه صفحه‌ای مقداری پرضخامت باشد، در مقابل مزایایش، قابل گذشت است.

سوم اینکه بسیاری از گوشی‌های تاشوی کنونی، در حالت گسترده، واقعا آنقدر صفحه نمایش بزرگ کاربردی برای ما به ارمغان نمی‌آوردند. ما نیاز به گوشی‌هایی داریم که در حالت باز، تبدیل به تبلت ده اینچی شوند. موضوع مغفول عدم توجه خیلی‌ها به نسبت عرض به طول است. اگر این نسبت شبیه به یک تبلت روتین نباشد، عملا شما مثلا هنگام تماشای فیلم یا خواندن کتاب یا صفحه وب، مساحت زیادی از صفحه نمایش نزدیک به مربع را از دست می‌دهید. گوشی‌های سه صفحه‌ای می‌توانند نزدیک به به اینچ شوند و نسبت عرض به طول خوبی به ما بدهند.

کلا امید من به گوشی‌ها تاشو اتفاقا به همین گوشی‌های سه صفحه‌ای تاشو یا گوشی‌های رول شونده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.