فیلم راه‌های افتخار – نقد، خلاصه داستان و تحلیل – Paths of Glory 1957

0

اولین شاهکار سینمایی دربارهٔ وقایع جنگ جهانی اول (18-1914) دوازده سال بعد از پایان جنگ با عنوان در جبههٔ غرب خبری نیست (لوئیس مایلستون، 1930) ساخته شد و به نمایش در آمد. یک ربع قرن دیگر طول کشید تا دومین شاهکار سینمایی جنگ جهانی اول رویه پرده ظاهر شود که دست بر قضا اولین شاهکار استنلی کوبریک هم به حساب می‌آید: راه‌های افتخار (1957)، تصویری تلخ از درّندگی و قساوت جنگ، به تهیه کنندگی کرک داگلاس و با حضور او در نقش اول، که سر آغاز رابطهٔ پر افت و خیز او با کارگردانِ آمریکایی هم بود. کریستین کوبریک، که سر ساخت همین فیلم با کوبریک آشنا شد و با ازدواج کرد، دربارهٔ این رابطه می‌گوید: «رابطهٔ استنلی با کرک همیشه توفانی بود اما برای هر دوی آنها رابطهٔ خیلی بدی نبود. این طور نبود که آنها با هم تفاوت‌های بسیاری داشته باشند. گاهی بحث آن مقاله‌های هولناک که دربارهٔ این موضوع نوشته شده بود وسط کشیده می‌شد و آن جملهٔ معروفی که کرک گفته استنلی یه آدمِ مزخرف با استعداد! اما اگر پایش می‌افتاد استنلی هم چنین چیزی دربارهٔ هم می‌زدند.»

داستان راه‌های افتخار در سال 1916 و در فرانسه اتفاق می‌افتد، یعنی در زمان و مکانی که به قول راوی فیلم «حملات موفقیت آمیز با تصاحب چند صد متر از خاک و به قیمت از دست دادن صدها هزار نیرو بر آورد می‌شد.» فیلمنامه براساس کتابی به همین نام از همفری کاب نوشته شده بود. نام کتاب هم از شعر مرثیه‌ای در گورستان دهکده اثر توماس گری است، آنجا که می‌گوید: «راه‌های افتخار ختم به گور می‌شوند.» رمان راه‌های افتخار داستانی واقعی را روایت می‌کند بی آنکه نامی از شخصیت‌های حقیقی به میان بیاورد؛ داستان اعدام سه سرباز فرانسوی توسط ارتش این کشور که بعد از شکست عملیاتی به منظور تسخیر مقری از آلمان‌ها و به اتهام بزدلی تیرباران شدند، فرمانده‌های ارتش فرانسه اتهام بزدلی سه سرباز را در بوق و کرنا می‌کنند و محاکمه و تیرباران آنها صرفا اقدامی تبلیغاتی برای روحیه بخشیدن به سربازان فرانسوی است تا از آن پس در غیر ممکن‌ترین نبردها هم دست از مبارزه با دشمن نکشند. به قول ژنرالی که خواستار تشکیل دادگاه نظامی می‌شود «سربازان فرانسوی یا به استقبال گلوله‌های آلمانی‌ها می‌روند یا اینکه گلوله‌های فرانسوی‌ها نثارشان می‌شود.»

اندکی بعد از انتشار رمان در سال 1935 بود که نیویورک تایمز نوشت: «روزی پردهٔ سینما این داستان هولناک را به نمایشخواهد گذاشت. و اثری هنری از آن ساخته خواهد شد.» کوبریک، که تازه از تجربهٔ موفقیت آمیز ساخت فیلم قتل (1956) فارغ شده بود، به فکر ساخت فیلمی براساس این رمان افتاد و به این ترتیب به فضای جنگی اولین فیلم سینمایی‌اش یعنی هراس و هوس (1953) برگشت. به گفتهٔ کوبریک: «به وجود تمامی هراسی که جنگ بر می‌انگیزد، باز هم یک درام ناب است. شاید به این خاطر که جنگ هنوز یکی از چند موقعیت باقی مانده‌ای است که رد آن انسان‌ها به خاطر پایبندی به اصولشان ایستادگی می‌کنند و حرف دلشان را به زبان می‌آورند.» به خاطر اصرار کوبریک، جیمز بی. هریس همکا تهیه کنندهٔ او، امتیاز ساخت فیلمی براساس رمان را با پرداخت 10 هزار دلار به دست آورد. به امید آنکه این فیلم با همکاری کمپانی متروگلدوین مه یر، که آن زمان کوبریک و هریس با آن قرارداد داشتند. تهیه شود مشکل آنجا بود که کمپانی هنوز از دست بدهی‌های شکست تجاری فیلم ضد جنگ نشان سرخ دلیری (جان هیوستن، 1951) خلاص نشده بود و در نتیجه علاقه‌ای به پیشنهاد ساخت فیلمی براساس رمان راه‌های افتخار از خود نشان نداد.

کوبریک و هریس بی توجه به رد شدن پیشنهادشان در کمپانی از جیم تامپسن، نویسندهٔ کار کشته‌ای که فیلمنامهٔ قتل را نوشته بود، خواستند تا فیلم نامه‌ای براساس رمان راه‌های افتخار بنویسد و بعد سراغ استودیوهای فیلمسازی مختلفی رفتند تا بتوانند برای ساخت فیلم سرمایه‌گذار پیدا کنند. وقتی مسئولان کمپانی مترو گلدوین مه یر از این موضوع مطلع شدند، هر دوی آنها را اخراج کردند. این اقدام آنها، که می‌توان آن را نشانه‌ای از سر سختی افسانه‌ای کوبریک به حساب آورد. صرفا باعث تقویت روحیهٔ کارگردان آمریکایی برای ساخت فیلم راه-های افتخار شد. درست در همان زمان بود که کرک داگلاس به نجات پروژه آمد داگلاس، که در آن زمان ستاره‌ای گیشه پسند بود و نامزد جایزهٔ اسکار هم شده بود، با بازی در نقش اول فیلم یعنی کلنل دکس موافقت کرد. داگلاس بعدها گفت که حضور او در پزوژه دلیل اصلی این بوده که راه‌های افتخار به اثری کلاسیک تبدیل شود و نه یک «فاجعهٔ سینمایی- یا نسخه‌ای بی ارزش از فیلمنامه‌ای زیبا.» داگلاس برای بازی در فیلمی براساس فیلمنامه‌ای تلخ، گزنده و سخت تاثیرگذار با موضع قرص و محکم ضد جنگ قرارداد امضا کرده بود. در زمان امضای قرارداد هم به کوبریک گفته بود که «استنلی، فکر نکنم این فیل اصلاً فروش کند ولی ما باید آن را بسازیم.»

با وجود این، وقتی داگلاس وارد آلمان شد تا جلوی دوربین برود، در عین ناباوری متوجه شد که فیلمنامه توسط کالدر ویلینگهام رمان نویس بازنویسی شده، تغییرات عمده‌ای کرده و از همه بدتر پایانی خوش برای آن در نظر گرفته شده است. داگلاس دربارهٔ وکنشی که در مقابل چنین اتفاقی از خود نشان داده می‌گوید: «گفتم استنلی، چرا این کار را کردی؟ و او به آرامی جواب داد می‌خواستم فسلم تجاری بشود.» داگلاس به کارگردان اولتیماتوم می‌دهد: یا همان فیلمنامهٔ اولیه با همان پایان تراژیک ساخته می‌شود یا اینکه او از پروژه کناره‌گیری خواهد کرد. به گفتهٔ داگلاس نتیجه این شد: «ما همان فیلمنامهٔ اصلی را مقابل دوربین بردیم.»

راه‌های افتخار تعدادی از امضا-های سینمایی کوبریک را هم برای اولین بار به نمایش گذاشت: بی تفاوتی واقع بینانهٔ دوربین و یک نمای تعقیبی در خندق‌ها به سبک و سیاق درخشش (1980) که به گفتهٔ ریچارد اندرسون، یکی از بازیگران فیلم، از پافشاری معروف کوبریک برای رسیدن به بهترین حالت ممکن حکایت داشت. اندرسونِ 84 ساله به خنده می‌گوید: «بعد از برداشت چهلم بود که جیمی هریس آمد و گفت استنلی، باید این بساط رو جمع کنیم! کوبریک فریاد زد هنوز درست نیست و آن قدر ادامه می‌دهم تا درست شود! دست آخر، بعد از هشتاد و چهار برداشت کوبریک رضایت داد.»

کریستین کوبریک در سکانس تکان دهنده و پایانی راه‌های افتخار نقش دختر جوان وحشت زدهٔ آلمانی را بازی می‌کند که مجبورش کرده‌اند روی صحنه برای سربازان تحت فرمان کلنل دکس آواز بخواند. هریس بعدها دربارهٔ تصمیم کوبریک در استفاده از کریستین در این سکانس گفت: «به او گفتم استنلی، تو نمی‌توانی صرف اینکه کریستین در فیلم باشد این سکانس را بگیری… ولی کوبریک کار خودش را کرد و به این ترتیب پایانی فراموش نشدنی برای فیلم رقم زد.» کریستین دربارهٔ چگونگی حضورش در فیلم می‌گوید: «استنلی بازی من را روی صحنه دیده بود و با هم آشنا بودیم و تصمیم گرفته بودیم که خیلی زود ازدواج کنیم. در آن زمان به نظرم مرد محترمی بود که می‌توانست با مزه هم باشد. تازه فکر می‌کردم که او کارگردان بسیار باهوشی است!»

امروز صرف نظر از روند بی پایان ساخت فیلم‌های جنگی و نمونه-هایی مثل چوخهٔ نظامی (الیور استون، 1986)، نجات سرباز رایان (استیون اسپیلبرگ، 1998) و خط باریک قرمز (ترنس مالیک، 1998)، راه‌های افتخار همچنان جایگاه ثابتی در فهرست ده فیلم برتر جنگی سینما دارد. داگلاس گفته بود که هیچ وقت لازم نبود پنجاه سال صبر کند تا متوجه شود که راه‌های افتخار «همیشه فیلم خوبی خواهد بود.» حق با اوست: فیلم از همان روز اول اثری کلاسیک بود و به عنوان یکی از سر راست‌ترین فیلم‌های کوبریک، بعد از گذشت پنجاه و پنج سال از زمان ساخت‌اش هنوز قدرت تاثیرگذاری‌اش بر تماشاگران را حفظ کرده است. دربارهٔ یک نکتهٔ دیگر هم حق با داگلاس بود: سود تجاری فیلم صفر بود.


«راه‌های افتخار» یک فیلم آمریکایی ضد جنگ به کارگردانی استنلی کوبریک محصول ۱۹۵۷ است. این فیلم بر اساس رمانی به همین نام نوشته همفری کاب ساخته شده است و کرک داگلاس، آدولف منجو و جورج مکریدی در آن ایفای نقش می‌کنند. داستان در طول جنگ جهانی اول می‌گذرد و واقعیت‌های خشن جنگ، به ویژه سنگدلی و بی کفایتی مقامات عالی رتبه نظامی را به تصویر می‌کشد.

خلاصه داستان حول یک حادثه تخیلی الهام گرفته از وقایع واقعی در طول جنگ جهانی اول می‌باشد. سرهنگ داکس (با بازی کرک داگلاس) یک افسر اصولی فرانسوی است که به او دستور داده می‌شود تا افراد خود را در یک حمله انتحاری علیه یک موقعیت دشمن که به شدت مستحکم شده است، هدایت کند. لانه مورچه.” ژنرال‌های فرمانده علی‌رغم اینکه می‌دانند که حمله تقریباً به طور قطع محکوم به شکست است و تلفات سنگینی به همراه خواهد داشت، اصرار دارند که برای حفظ شهرت خود به جلو ادامه دهند.

هنگامی که حمله با شکست مواجه می‌شود و سربازان فرانسوی به دلیل ناامیدی اوضاع از ادامه حمله امتناع میورزند، سه سرباز به طور تصادفی انتخاب می‌شوند تا به عنوان مثال به دلیل بزدلی در دادگاه نظامی محاکمه شوند. سرهنگ داکس، یک وکیل در زندگی غیرنظامی، در طول محاکمه سربازان از آن‌ها دفاع می‌کند، اما نتیجه به شدت تحت تأثیر سلسله مراتب نظامی فاسد و خودخواه است.

«راه‌های افتخار» نقد قدرتمندی است از ماهیت خودسرانه عدالت نظامی، بی معنی بودن جنگ و تأثیرات غیرانسانی قدرت نهادی. این به دلیل تصویری سرسختانه از بی رحمی و بی اعتنایی به زندگی انسانی است که می‌تواند در چارچوب جنگ رخ دهد. عنوان فیلم خود اشاره‌ای به شعر توماس‌گری است که از مبهم بودن و بی اهمیت بودن زندگی اکثر افراد در طرح بزرگ چیز‌ها صحبت می‌کند.

این فیلم اغلب به دلیل اجرا‌ها، کارگردانی و تمایلش برای پرداختن به موضوعات پیچیده و چالش برانگیز مورد ستایش قرار می‌گیرد. این یکی از شاهکار‌های اولیه استنلی کوبریک به حساب می‌آید و به‌عنوان یک فیلم ضدجنگ تامل برانگیز، تأثیری ماندگار بر سینما گذاشته است.

داستان فیلم در طول جنگ جهانی اول در سنگر‌های جبهه غربی می‌گذرد، این فیلم با ارتش فرانسوی به رهبری ژنرال جورج برولار (آدولف منژو) شروع می‌شود که در حال برنامه‌ریزی یک حمله جدید علیه مواضع آلمانی به خوبی دفاع شده به نام «تپه مورچه» هستند. برولارد حمله را به ژنرال پل میرو (جرج مکریدی) پیشنهاد می‌کند که مشتاق ترفیع است. میرو ماموریت را می‌پذیرد و سرهنگ داکس (کرک داگلاس) را برای رهبری حمله انتخاب می‌کند.

سرهنگ داکس یک رهبر منطقی و دلسوز است که نگرانی‌های خود را در مورد امکان سنجی حمله و تلفات احتمالی زندگی بیان می‌کند. با این حال، به او دستور داده می‌شود که به حمله ادامه دهد. داکس با اکراه افرادش را برای حمله آماده می‌کند، زیرا می‌داند که احتمالاً یک مأموریت انتحاری است.

حمله آغاز می‌شود و همانطور که پیش‌بینی می‌شد، سربازان فرانسوی با تلفات سنگینی روبرو می‌شوند که در سرتاسر سرزمین هیچ‌کس به سمت مواضع به شدت مستحکم دشمن حرکت می‌کنند. سربازان با سیم خاردار، آتش مسلسل و گلوله باران مواجه می‌شوند که در نتیجه قتل عام صورت می‌گیرد. بسیاری از سربازان کشته یا زخمی می‌شوند و حمله متوقف می‌شود.

با درک بیهودگی وضعیت، سربازان زنده مانده شروع به عقب نشینی می‌کنند. میرو که از حفظ آبروی خود ناامید است، به توپخانه خود دستور می‌دهد تا سربازان در حال عقب نشینی را شلیک کنند و بسیاری از آن‌ها را بکشند. دکس که از سنگدلی میرو منزجر شده است، از ادامه حمله امتناع می‌کند و در مورد اعمالش با میرو مقابله می‌کند.

پس از حمله ناموفق، برولارد و میرو تصمیم می‌گیرند سه سرباز را به دلیل بزدلی به دادگاه نظامی محاکمه کنند تا به عنوان نمونه خدمت کنند. سربازان به طور تصادفی انتخاب می‌شوند و داکس که اکنون به عنوان وکیل مدافع آن‌ها عمل می‌کند، از روند رسیدگی خشمگین است. او یک مورد قوی ارائه می‌دهد که سربازان قربانی شرایط بوده‌اند و توسط مافوق خود در موقعیت غیرممکن قرار گرفته‌اند.

در طول محاکمه، شواهدی ارائه می‌شود که نشان می‌دهد سربازان ترسو نبودند، بلکه قربانی شرایط خود بودند. با این حال، دادگاه نظامی به شدت علیه متهمان تعصب دارد و آن‌ها در نهایت مجرم شناخته می‌شوند. با وجود دفاع پرشور داکس، این سه سرباز به اعدام با جوخه شلیک محکوم می‌شوند.

در حالی که سربازان منتظر اعدام خود هستند، سرهنگ داکس از ژنرال برولارد می‌خواهد که مداخله کند و اعدام را متوقف کند، اما برولارد امتناع می‌کند. در صحنه‌ای قدرتمند و تکان‌دهنده، سه سرباز در حالی که آهنگی دلخراش می‌خوانند، روبه‌روی جوخه‌های تیراندازی به سمت مرگ ‌می‌روند.

فیلم با صحنه‌ای به پایان می‌رسد که برولار و میرو درباره حرفه‌ها و جاه‌طلبی‌های خود بحث می‌کنند و ماهیت بی‌رحمانه و خودخواهانه شخصیت‌هایشان را آشکار می‌کنند.

«مسیر‌های جلال» کیفرخواستی است کوبنده از بی‌رحمی و پوچ بودن جنگ و نیز تفسیری درباره سوء استفاده از قدرت و قربانی شدن سربازان عادی به دست رهبران بی‌کفایت و سنگدل. پیام ضد جنگ فیلم، همراه با کاوش در معضلات اخلاقی و تأثیرات غیرانسانی اقتدار، آن را به یک اثر سینمایی قدرتمند و ماندگار تبدیل کرده است.

«راه‌های افتخار» به عنوان یک دستاورد سینمایی جاودانه است که قدرتمندانه با پیچیدگی‌ها و وحشت‌های جنگ مقابله می‌کند. کارگردانی استنلی کوبریک، همراه با بازی‌های استثنایی، مضامین قابل تامل و روایتی جذاب، فیلمی را خلق می‌کند که عمیقاً در بین مخاطبان طنین‌انداز می‌کند.

کرک داگلاس تصویر قابل توجهی از کلنل داکس ارائه می‌دهد و قدرت اخلاقی و اعتقاد را به شخصیت القا می‌کند. مبارزه درونی او در حین عبور از آب‌های خائنانه بوروکراسی نظامی و اخلاق به عنوان هسته عاطفی داستان عمل می‌کند. بازیگران مکمل، از جمله آدولف منجو و جورج مکریدی، به طرز ماهرانه‌ای بی رحمی و علاقه شخصی شخصیت‌های خود را تجسم می‌بخشند و بر تاثیر فیلم می‌افزایند.

از نظر بصری، «راه‌های افتخار» یک پیروزی است. توجه دقیق کوبریک به جزئیات واقعیت تلخ سنگر‌ها را به تصویر می‌کشد و به بینندگان اجازه می‌دهد تنش، ترس و هرج و مرج تجربه شده توسط سربازان را احساس کنند. نما‌های ردیابی طولانی و صحنه‌های با دقت ترکیب شده، مخاطب را در فضای دلخراش غوطه ور می‌کند و ارتباط عاطفی را با روایت تقویت می‌کند.

از نظر موضوعی، کاوش فیلم در مورد تأثیرات غیرانسانی جنگ و سوء استفاده از قدرت مانند همیشه مرتبط است. صحنه‌های دادگاه ماهیت خودسرانه عدالت را در سیستمی که با جاه طلبی‌های شخصی و مانور‌های سیاسی هدایت می‌شود، برجسته می‌کند. نقد بی عذرخواهی فیلم از تشکیلات نظامی بسیار فراتر از فضای جنگ جهانی اول طنین انداز می‌شود و به تأمل در مورد عواقب اقتدار کنترل نشده و اطاعت کورکورانه دعوت می‌کند.

عنوان «راه‌های افتخار» برگرفته از شعر توماس‌گری، لایه‌هایی از معنا را به روایت می‌افزاید. این کنایه از جان‌هایی که برای افتخار قربانی شده‌اند را در بر می‌گیرد، در حالی که بر بی اهمیت بودن وجود فردی در مقیاس بزرگ جنگ تأکید می‌کند.

«راه‌های افتخار» گواهی بر مهارت کارگردانی کوبریک و توانایی او در پرداختن به مضامین عمیق با ظرافت سینمایی است. به عنوان یک بیانیه ضد جنگ، بینندگان را به چالش می‌کشد تا با حقایق ناراحت‌کننده در مورد ظرفیت انسان برای ظلم و هزینه‌های قدرت کنترل نشده روبرو شوند. تأثیر آن فراتر از انتشار آن است، و همچنان به برانگیختن بحث‌هایی درباره اخلاق، رهبری و ارتباط پایدار پیام آن ادامه می‌دهد.

«راه‌های افتخار» یک پیروزی سینمایی است که اثری محو نشدنی بر مخاطبش می‌گذارد. این فیلم با بازی‌های جذاب، کارگردانی استادانه، و کاوش تکان‌دهنده زیر شکم تاریک جنگ، یادآور نیاز به هوشیاری در برابر نیرو‌های مخرب اقتدار و اهمیت ارزش نهادن به جان انسان‌ها بر تلاش‌های توخالی برای شکوه است.

«راه‌های افتخار» گوهر سینمایی است که در هر جنبه‌ای از فیلمسازی سرآمد است. کارگردانی استنلی کوبریک یک استاد کلاس در داستان سرایی است که به طور یکپارچه سفر احساسی شخصیت‌ها را با مضامین بزرگتر جنگ، اخلاق و شرایط انسانی در هم می‌آمیزد.

بازی کرک داگلاس از سرهنگ داکس یک تور دو نیرو است. او عمق ظریفی را به شخصیت می‌بخشد و تعهد تزلزل ناپذیر داکس به عدالت را در مواجهه با شانس‌های بزرگ نشان می‌دهد. تکامل شخصیت از یک رهبر عمل‌گرا به یک جنگجوی اخلاقی هم قانع‌کننده و هم دلخراش است و به بینندگان اجازه می‌دهد در سطحی عمیق با هم ارتباط برقرار کنند.

زبان بصری فیلم بی نظیر است. استفاده کوبریک از تضاد‌های فاحش بین قلعه مجلل و میدان نبرد وحشیانه، نمادی از شکاف فاحش بین صاحبان قدرت و سربازانی است که آن‌ها را دستکاری می‌کنند. صحنه‌های طولانی در میدان نبرد، مخاطب را در هرج و مرج و وحشت جنگ غوطه ور می‌کند، در حالی که نما‌های نزدیک صمیمی در طول صحنه‌های محاکمه، احساسات خام شخصیت‌ها را به تصویر می‌کشد.

«راه‌های افتخار» در هسته خود کیفرخواستی برای سلسله مراتب نظامی و بی توجهی آن به زندگی انسانی است. سکانس دادگاه یک شاهکار است که پوچ بودن محاکمه و دستکاری عدالت به خاطر ظاهر را برجسته می‌کند. تنش بین وضعیت اسفبار سربازان و دسیسه‌های ژنرال‌ها روایتی گیرا ایجاد می‌کند که بینندگان را وادار می‌کند تا اخلاق رهبری و اقتدار را زیر سوال ببرند.

عنوان فیلم به مثابه انعکاس دردناکی در مورد تعقیب شکوه از طریق فداکاری است. کنایه از سربازان که به عنوان پیاده در یک بازی بزرگتر از قدرت و اعتبار استفاده می‌شوند، یادآور هزینه انسانی جنگ است. این مضمون فراتر از فضای جنگ جهانی اول است و فیلم را به کاوشی جهانی در مورد فداکاری‌های خواسته شده توسط اقتدار تبدیل می‌کند.

«راه‌های افتخار» صرفاً یک فیلم جنگی نیست. این یک سفر فلسفی و احساسی است که بینندگان را به چالش می‌کشد تا باور‌ها و ارزش‌های خود را بررسی کنند. دعوت به تفکر در مورد اخلاقیات جنگ، مسئولیت رهبران و انعطاف‌پذیری روح انسانی در برابر ناملایمات است. دهه‌ها پس از اکران، تأثیر فیلم همچنان در طنین‌انداز است، زیرا مضامین آن در دنیایی که با درگیری و مبارزه برای عدالت مشخص شده، مرتبط باقی می‌ماند.

در مجموع، «راه‌های افتخار» به عنوان یک دستاورد سینمایی ایستاده است که تأثیری فراموش نشدنی بر جای می‌گذارد. داستان سرایی استثنایی، اجرا‌های قدرتمند و مضامین متفکر آن، تماشای آن را برای هرکسی که به دنبال کاوش عمیق در تجربه انسانی در بحبوحه بیرحمی جنگ و جستجوی معنا است، تبدیل کرده است.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

بیماری‌ها و مشکلات روانی می‌توانند به مانند همین غول‌های تصور شده توسط میدجرنی باشند، اما می‌توان…

تا وقتی کسی مبتلا به یک مشکل روانپزشکی نشده باشد یا آشنا و فامیلی نداشته باشد که مبتلا به شکل جدی آنها باشد، نمی‌داند که چقدر روی کیفیت زندگی تاثیرگذار هستند. کسی که افسردگی ندارد، تعجب می‌کند که مثلا چطور کسی از قدم زدن یا غذای خوب یا…

درخت‌هایی که با شیواترین زبان می‌گویند: می‌خواهم زنده بمانم!

درخت‌ها از 370 میلیون سال پیش بر روی کره زمین بوده‌اند و گرچه ما انسان‌ها با همه امکانات خود سعی در از بین بردن آنها داریم، آنها تا جایی که می‌توانند مقاومت می‌کنند.برآورد می‌شود که روی زمین علیرغم همه جفاهایی که ما به طبیعت وارد…

چگونه ترانه Careless Whisper جورج مایکل موفق‌ترین موسیقی دوره حرفه‌ای او شد

برای پنجمین سال متوالی، ترانه‌ای که جورج مایکل در سال 1984 خوانده بود به عنوان آهنگ مورد علاقه بریتانیا انتخاب شد. این رتبه بندی بر اساس نظرسنجی Smooth Radio به دست آمد که بر اساس آن این ترانه 32000 رای به دست آورد. ترانه این سوپراستار فقید…

رهبران شرکت‌ها و کشورها در قالب افراد بی‌خانمان- چه کسی می‌داند اگر جبر جغرافیایی و اکوسیستم نبود،…

اگر پدر زیستی استیو جابز او را در یک سناریویی تخیلی به سوریه می‌برد، استیو جابز چه سرنوشتی پیدا می‌کرد؟ یک کارمند؟ یک مدیر رده میانی؟ یکی از انبوه کشته‌های جنگ داخلی این کشور؟بدیهی است که اکوسیستم مناسب و شرایط اقتصادی و یک آبشار…

عکس‌های جالبی که مردم را در «گوگل مپ» به راستی شگفت‌زده کرده است!

گوگل مپ راه خوبی است برای آشنایی با شهرهای نام‌آشنا و یا دورافتاده‌ترین نقاط جهان. اما هر از چند گاهی در گوگل مپ، عکس‌هایی پیدا می‌شود که توجیه‌شان دشوار است یا بسیار خنده‌دار و جالب هستند.این پست مجموعه‌ای است از این عکس‌ها:دورهمی…

اگر قرار بود در طراحی بدنه و اجزای داخلی خودروها، فرهنگ و هنر هر کشور در نظر گرفته می‌شد

طراحی خودرو فرآیند پیچیده ای است که شامل عوامل مختلفی است تا اطمینان حاصل شود که محصول نهایی& ایمن، کارآمد , زیباست و نیازها و خواسته های مصرف کنندگان را برآورده می کند. فاکتورهای زیر برای مثال موثرند:ایمنی: ایمنی در طراحی خودرو از…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید از چین / شیشه اتومبیل / زانوبند زاپیامکس / لیزر فوتونا / زانوبند زاپیامکس /بهترین مرکز لیزر ساری /داروخانه تینا /خرید مواد اولیه آرایشی در شیمی سنتر /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران / کمربند طبی / زانوبند زاپیامکس / فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن / biniclinic.com / کمربند پلاتینر / مراقبت پوست / مهدکودک فلکه اول تهرانپارس / سایت نوید / روپوش پزشکی / سرور مجازی ایران /بای پپ /خرید سیفتی باکس /ویکی درمان /خرید پروتز مو /حرف آخر /کاندوم / خرید سرور مجازی / بهترین کلینیک زخم تهران /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی / مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / لاغری فوری /درمانکده / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /خرید خودنویس /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /سریال ایرانی کول دانلود /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش /فروشگاه اینترنتی زنبیل /خرید ساعت دیواری /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /چاپ کلاه /کاشت مو /کاشت مو /پزشکا /قیمت ساک پارچه ای /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /مجتمع فنی ونک /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5