معرفی فیلم دزد بغداد – نقد، تحلیل و خلاصه داستان – The Thief of Bagdad 1924

0

کارگردان: رائول والش. تهیه کننده: داگلاس فربنکس. فیلمنامهک احمد عبدالله. داگلاس فربنکس. مدیر فیلمبرداری: آرتورادسن. موسیقی: کارل دیویس (۱۹۴۸). بازیگران: داگلاس فربنکس، اسنیتز ادوارد، چالز بلچر، جولین جانستن، سوجین، آنا می وانگ.، برندون هرست، نوبل جنسن. محصول آمریکا، ۱۵۵ دقیقه.

ستاره دزد بغداد، بی برو و برگرد، داگلاس فربنکس است، که یکی از مهم‌ترین بازیگران دهه ۱۹۲۰ بود. در این فانتزیِ پر ماجرای «هزار و یک شب‌ای، که شامل دکورهای شرقی چشمگیر و لحظات جادویی سینمایی است، این قدرت و چالاکی فیزیکی فربنکس است که اصل جذابیت فیلم را تشکیل می‌دهد. بدن ورزشکارانه و انرژی مثبتی که این بازیگر ساطع می‌کرد باعث شد رسانه‌های آمریکا لقب‌هایی چون «آقای الکتریسیته» رویش بگذارند.

فربنکس قبل از آن نیز در فیلم‌هایی چون نشان زورو (۱۹۲۰)، رابین هود (۱۹۲۲) و سه تفنگدار (۱۹۲۱) در نقش اصلی ظاهر شده بود. شور و حال پسرانه‌اش، برای پریدن در دل ماجراجویی بعدی، او را به محبوب‌تری بازیگر اکشن‌های صامت تبدیل کرد، طوری که نوجوان‌ها حرکات آکروباتیک‌اش را در خانه و کوچه تقلید می‌کردند دزد بغداد اوج پیشهٔ سینمایی داگلاس فربنکس بود که در ۱۹۲۴ اسم‌اش مترادف شده بود و با قهرمانان بزن بهادر فیلم-های تاریخی و پر ماجرا. در این فیلم، فربنکس در نقش «احمد دزده»، بغداد، با خواستگاران درباریِ ایرانی و هندی و نیز یک شاهزاده خبیث مغول، رقابت می‌کند. خلیفه، احمد را به چالش می‌طلبد که اگر مرد میدان است و واقعا دخترش را می‌خواهد، برود و کمیاب‌ترین گنجینه روی زمین را بیابد؛ و بنابراین، احمد در سفرهایی پرماجرا به دورترین نقاط از جمله، «دره هیولاها» و «غار درختان طلسم شده» می‌رود و در آنجا پرنده‌ای ما قبل تاریخی و یک مجسمه غول پیکرِ زنده می‌یابد. در آخرین صحنه خیره کنندهٔ فیلم، احمد به تنهایی به دیوارهای یلند شهر محسورِ بغداد می‌رسد؛ اما به کمک جاو و جنبل، از غیب لشکری عظیم حاضر می‌کند که با دود و دمی جادویی مدام بر تعداد ربازانش در پهنای بیابان افزوده می‌شود.

احمد به یاری شنلی جادویی، خود را غیب می‌کند و یک بار دیگر می‌تواند آزادانه در شهر بچرخد؛ همان شهری که قبلاً از دکورها که توسط ویلیام کامرون مکنزی طراحی شد، همچون زمین بازی بی سر و تهی برای فربنکس جلوه می‌کند. که از سوی دیگر، جلوه‌ها و حقه‌های فیلمبرداری، از پرواز قالیچه پرنده تا طناب جادویی هم به کمک‌اش می‌آیند. فربنکس در طراحی آن دکورهای خارق العاده هم دستی داشت.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.