بلژیک جدیدترین کشوری است که هفته کاری ۴ روزه را پذیرفته است

0

اخیراً، کشور‌های سراسر جهان شروع به ارزیابی مجدد فرهنگ سنتی کار کرده‌اند. با توجه به اینکه چندین کشور در آزمایش هفته کاری چهار روزه موفق بوده‌اند، کشورها و مردمان دیگر هم توجه‌شان به این مطلب جلب شده.

بلژیک تازه‌ترین کشوری استکه تصمیم گرفته سبک جدید ایجاد تعادل بین کار و زندگی را آزمایش کند و هفته کاری چهار روزه را انتخاب کرده. درمدل ساعات کاری البته کاهش نیافته و ۳۸ تا ۴۰ ساعت کاری در هفته از پنج روز به چهار روز تبدیل شده.

اصلاحات کار توسط دولت ائتلافی چند حزبی جدید بلژیک به رهبری الکساندر دو کرو، نخست وزیر، مورد توافق قرار گرفت. و دو کرو آن را چراغی برای اقتصادی که نوآورتر، پایدارتر و دیجیتالی‌تر باشد، تلقی کرده.

نکته طرح جدید این است که کارمندان باید ساعات بیشتری را هر روز کار کنند تا بتوانند همان روزهای مرخصی امجاز قبلی و دستمزد یکسان را حفظ کنند.

و نکته جالب دیگر این است که در ساعات و روزهایی که کارمندان در کار رسمی به سر نمی‌برند، می‌توانند پیام‌های کارفرماها را نادیده بگیرند و ترسی از جریمه کاری نداشته باشند!

اصلاحات جدید همچنین حمایت‌های قانونی قوی‌تری را برای کارگران در اقتصاد‌های نو- مثلا شاغلان به کار در Uber و Deliveroo – ایجاد می‌کند و قوانین واضح‌تری را برای تعریف اینکه چه کسی خوداشتغال است و چه کسی خوداشتغال نیست، مشخص می‌کند.

این قانون برای کسی که می‌خواهد به‌عنوان فریلنسر کار کند، محدودیتی ایجاد نمی‌کند، اما در عوض به کارگران خوداشتغال حفاظت و استقلال بیشتری می‌دهد.

هنگامی که قوانین واقعاً اجرا شود، به کارمندان تمام وقت این فرصت داده می‌شود تا برای یک دوره شش ماهه ، هفته کاری چهار روزه درخواست کنند. پس از اتمام زمان تعیین شده، آن‌ها می‌توانند برنامه چهار روزه را حفظ کنند یا به هفته کاری پنج روزه بدون هیچ پیامد منفی برگردند.

پیر ایو درمن، وزیر کار بلژیک توضیح داده: «این کار باید به درخواست کارمند انجام شود و کارفرما دلایل محکمی برای امتناع احتمالی ارائه دهد. همچنین به کارمندان اجازه داده می‌شود تا در مدل انتخابی خود، برنامه‌های کاری متغیر را درخواست کنند.»

در عمل، قوانین جدید برای همه کارفرمایان با بیش از ۲۰ کارمند اعمال خواهد شد. البته پیش‌نویس قانون پیش از تصویب رسمی باید چندین بار توسط قانونگذاران فدرال مورد بازخوانی قرار گیرد. در واقع، ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا اصلاحات جدید به قانون تبدیل شود. اما برای بسیاری از کارگران بلژیکی، این ابتکار گامی در مسیر درست محسوب می‌شود.

در این بین، جهان منتظر است تا ببیند چه کشوری بعد بلژیک به جرگه کشورهای با ۴ روز کاری هفتگی خواهد پیوست.

منع: mymodernmet


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.