پهپاد قاتل روسیه در اوکراین باعث ایجاد ترس در مورد کاربرد هوش مصنوعی در جنگ شده

0

عکس‌هایی که به نظر می‌رسد KUB-BLA، نوعی پهپاد قاتل را نشان می‌دهند و ساخت شرکت ZALA Aero زیرمجموعه شرکت کلاشنیکف هستند، در روز‌های اخیر در تلگرام و توییتر منتشر شده . این تصاویر پهپاد‌های آسیب دیده از این نوع را نشان می‌دهد که به نظر می‌رسد یا سقوط کرده‌اند یا سرنگون شده‌اند.

این پهپاد سفید براق با طول بال‌های ۱.۲ متری شبیه یک جت جنگنده کوچک بدون خلبان است. این پهپاد از یک پرتاب‌کننده قابل حمل شلیک می‌شود، می‌تواند تا ۱۳۰ کیلومتر در ساعت به مدت ۳۰ دقیقه حرکت کند و بعد با هدف برخورد کند و با ۳ کیلوگرم ماده منفجره، آن را نابود کند.

نخستین بار KUB-BLA در یک نمایشگاه هوایی روسیه در سال ۲۰۱۹ به نمایش گذاشته شده بود. در مورد آن توضیح داده شده بود که توانایی «تشخیص هوشمند اهداف بر اساس نوع آنها را به صورت بی‌درنگ» دارد.

این پهپاد ممکن است کمک چندانی به تغییر روند جنگ در اوکراین نکند، زیرا هیچ مدرکی مبنی بر استفاده گسترده روسیه از آن‌ها تا کنون وجود ندارد. اما ظاهر همین پهپاد باعث نگرانی در مورد پتانسیل هوش مصنوعی برای ایفای نقش بیشتر در تصمیم‌گیری‌های مرگبار شده است.

زاخاری کالن‌بورن، یکی از پژوهشگران وابسته به کنسرسیوم ملی برای مطالعه تروریسم و ​​واکنش به تروریسم (START ) می‌گوید که یک ربات قاتل ترکیب هوش مصنوعی با سلاح‌هاست و حالا این پهپاد مشمول همین تعریف شده و از آن استفاده عملی هم می‌شود.

پیشرفت‌های هوش مصنوعی، استقلال و خودمختاری در تصمیم‌گیری در سیستم‌های تسلیحاتی را آسان‌تر کرده و این چشم‌انداز را ایجاد کرده است که سیستم‌های توانمندتر در نهایت می‌توانند خودشان تصمیم بگیرند که چه کسی را بکشند و به چه اهدافی برخورد کنند.

گزارش سازمان ملل که در سال گذشته منتشر شد به این نتیجه رسیده که یک پهپاد مرگبار با این قابلیت ممکن است در جنگ داخلی لیبی هم استفاده شده باشد.

مشخص نیست که آیا این پهپاد در اوکراین به این شکل عمل کرده است یا خیر. کالن‌بورن می‌گوید یکی از چالش‌های سلاح‌های خودمختار ممکن است دشواری در تعیین زمان استفاده از خودمختاری کامل در یک سناریوی مرگبار باشد.

تصاویر KUB-BLA هنوز توسط منابع رسمی تایید نشده‌اند، اما این پهپاد بخشی نسبتا جدید از زرادخانه نظامی روسیه شناخته شده . ساموئل بندت، کارشناس ارتش روسیه در اندیشکده دفاعی CNA، می‌گوید که استفاده از آن با استراتژی تغییر روسیه در مواجهه با مقاومت غیرمنتظره قوی اوکراین همخوانی دارد.

بنت می‌گوید روسیه در سال‌های اخیر توانایی‌های پهپاد‌های خود را افزایش داده است و از آن‌ها در سوریه استفاده می‌کند. او می‌گوید: «آن‌ها جایگزینی فوق‌العاده ارزان برای مأموریت‌های سرنشین دار هستند. آن‌ها هم از نظر نظامی و هم روانی بسیار مؤثر هستند. »

از سوی دیگر پهپاد‌ها همچنین یک آسیب‌پذیری کلیدی در ارتش روسیه را در نبردی که اکنون وارد سومین هفته خود می‌شود، برجسته کرده‌اند. نیرو‌های اوکراینی از یک پهپاد ساخت ترکیه به نام TB2 استفاده کرده‌اند و موشک‌های هدایت شونده را به سمت پرتابگر‌ها و وسایل نقلیه موشکی روسی شلیک کرده‌اند. این پهپاد که به اندازه پاراگلایدر است، به خدمه کمی نیاز دارد، کند است و نمی‌تواند از خود دفاع کند، اما در برابر دفاع هوایی ضعیف روسیه که به طرز شگفت‌انگیزی ضعیف عمل می‌کند، کارایی خود را ثابت کرده.

این هفته، دولت بایدن همچنین گفت که یک پهپاد کوچک ساخت آمریکا به نام Switchblade را به اوکراین خواهد داد. این پهپاد یکبار مصرف که مجهز به مواد منفجره، دوربین‌ها و سیستم‌های هدایت شونده است، دارای برخی قابلیت‌های تصیمیم‌گیری مستقل است اما در فاز برخورد و نابودی نهایی باید یک کاربر انسانی، تصمیم‌گیری کند.

شرکت‌هایی که این پهپاد‌ها را تولید می‌کنند بر ویژگی‌های خودمختار آن تاکید می‌کنند، اما اغلب این استقلال شامل اصلاح مسیر پرواز و مانور هوایی است، نه خودمختاری درمرحله نهایی ضربه‌زنی.

از نظر برخی، KUB-BLA نشان می‌دهد که ما در پرتگاه افزایش استفاده از هوش مصنوعی در سلاح‌هایی قرار داریم که در نهایت انسان‌ها را از معادله حذف می‌کند.

مکس تگمارک، استاد دانشگاه MIT و یکی از بنیانگذاران مؤسسه آینده زندگی، سازمانی که علیه چنین سلاح‌هایی مبارزه می‌کند، می‌گوید: «ما شاهد تکثیر بیشتر چنین سلاح‌های خود مختار مرگ‌باری خواهیم بود، مگر اینکه کشور‌های غربی از ممنوعیت آن‌ها حمایت کنند.»

منبع: wired


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.