نکات ظریف و پنهان در طراحی لباس فیلم‌های مشهور که شاید تا حالا متوجهشان نشده باشید

1

ما بسیاری از فیلم‌ها را یک بار می‌بینیم و تازه معدود هستند کسانی که فیلم‌های کلاسیک را چند بار مشاهده کنند و جزئیات فیلم را مد نظر قرار دهند. اما اگر فرصت داشته باشید و وقتی که داستان کلی یک فیلم و سرنوشت کاراکترهایش برای شما آشکار شد، دوباره فیلم را دیدید، آن وقت متوجه می‌شوید که هر فیلم چه ظرایف و نکات پنهانی داشته است. گاهی این چیزهای جزئی طوری هستند که تنها با تذکر دیگران متوجه آنها می‌شویم.

۱- در فیلم The Curse Of The Black Pearl (2003)، اکثر کلاه‌های جک اسپارو از لاستیک ساخته شده‌اند.  به این دلیل است که جانی دپ مدام آنها را گم می‌کرد. پس از اینکه ده کلاه چرمی را گم شد، طراح لباس شروع به ساختن آنها از لاستیک کرد تا به جای غرق شدن شناور شوند!

۲- در فیلم The Lion, The Witch And The Wardrobe  تاج جادوگر سفید با کاهش قدرتش آب می‌شود:

۳- در فیلم های هری پاتر (۲۰۰۱-۲۰۱۱)، لباس اسنیپ تنها لباسی بود که هرگز تغییر نمی‌کند. به گفته طراح صحنه و لباس، جانی تمین، این لباس به خاطر عالی و کامل بودن هرگز تغییر پیدا نکرد.

#۴در شوالیه تاریکی (۲۰۰۸)، جوکر مدام لب‌هایش را می‌لیسید. این در واقع به دلیل زخم‌های مصنوعی روی دهان و لب او بود. آنها مدام می‌افتادند، بنابراین هیث لجر لب‌هایش را می‌لیسید تا آنها را در جای خود نگه دارد. همین کم کم به بخشی از شخصیت جوکر تبدیل شد.

۵- لباس‌های دکتر امت براون در قسمت سوم فیلم بازگشت به آینده، از لباس‌هایش در قسمت دوم درست شده بود.

۶- استیون اسپیلبرگ می‌خواست فیلمی از جیمز باند را کارگردانی کند، اما استودیو جواب منفی داد. وقتی او این را به جورج لوکاس گفت، تصمیم گرفتند ایندیانا جونز را بسازند و در این صحنه در ایندیانا جونز ۲، ایندیانا جونز لباس جیمز باند بر تن کرده.

#۷در Baby Driver (2017) در صحنه سرقت از بانک قرار بود از مایکل مایرز استفاده شود، اما استودیو نتوانست این حقوق استفاده از کاراکتر او را دریافت کند. ادگار رایت با مایک مایرز تماس گرفت و از او پرسید که آیا می‌توانند از شباهت او برای ماسک‌ها استفاده کنند؟ او هم پاسخ مثبت داد.

#۸در هری پاتر و محفل ققنوس (۲۰۰۷)، لباس‌های آمبریج به موازات قدرتمندتر شدن او به طیف تیره‌تری از صورتی تغییر رنگ داده می‌شوند.

۹- در فیلم ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه The Fellowship Of The Ring (2001)، پس از مرگ بورومیر، آراگورن به عنوان نشانه‌ای از احترام به او، ساعدبندهای او را میٰ‌پوشد و به این کار در قسمت‌های بعدی هم ادامه می‌دهد.

۱۰- در فیلم‌های هری پاتر، لباس‌های ولدمورت هر بار که یک هورکراکس از بین می‌رفت، کم‌رنگ می‌شد تا این احساس را القا کند که او به آرامی در حال محو شدن است.

۱۱- در فیلم Django Unchained (2012)، یکی از لباس‌های جنگو بر اساس لباسی طراحی شده که مایکل لاندون در سریال وسترن بونزا پوشیده بود.

۱۲- در فیلم ماتریکس، ۱۹۹۹- لباس و آشپزخانه اوراکل ارجاعی است به سیبیل دلفی میکل انژ

۱۳- در فیلم آخرین جدای The Last Jedi (2017) می توانید ببینید که کت فین تعمیر شده.  سوراخ از شمشیر نوری کایلو رن در  The Force Awakens ایجاد شده!

۱۴- در فیلم اسکات پیلگریم در برابر جهان (۲۰۱۰)، اسکات با پیراهن پلامتری دیده می‌شود. پلامتری یک گروه موسیقی کانادایی است که در سال ۱۹۹۷ آهنگی به نام اسکات پیلگریم را منتشر کرد. این آهنگ الهام‌بخش برایان لی اومالی را برای ساختن کمیک‌های اسکات پیلگریم شد.

۱۵- هری پاتر و نویل لانگ‌باتم در طول نبرد هاگوارتز در یک تصویر قدیمی لباس‌های مشابهی پوشیده بودند. (هری پاتر و یادگاران مرگ قسمت دوم، ۲۰۱۱)

۱۶- در فیلم پایان بازی انتقام جویان – در صحنه حضور افتخاری استن لی در فیلم، لباس او بر اساس کمد لباس واقعی او از دهه ۱۹۷۰ انتخاب و بر تن شده.

۱۷- در فیلم زنان کوچک (۲۰۱۹)، لباس لوری و جو با هم عوض می‌شود:

۱۸- بعد از اکران فیلم Inception بحث زیادی بین مردم در مورد ماهیت پایان آن رخ داده بود. می‌توان با نگاه کردن به حلقه ازدواج کاب به آن پایان داد. در دنیای واقعی او حلقه‌ای ندارد در حالی که حلقه در رویاهای او حضور دارد. در صحنه پایانی او حلقه‌ای ندارد بنابراین “پایان خوش” واقعی است. دست کم با این استدلال.

۱۹-در فیلم Pulp Fiction (1994) تی شرت تارانتینو طرحی از یک مجله دیترویتی به نام Orbit است. آنها اولین مجله‌ای بودند که با او در زمانی که فیلمساز شده بود مصاحبه کردند و او پیراهن آنها را به عنوان “تشکر” از آنها پوشید.

۲۰- در فیلم Deadpool 2 (2018)، وید پیراهنی می پوشد که روی آن نوشته شده بود: “Olivia & Meredith. Best Friends Purrrr-Aver”. این دو گربه در واقع متعلق به تیلور سویفت بودند و گروه تولید باید از او برای استفاده از تصویر آنها اجازه می‌گرفت.

۲۱- در قسمت اول فیلم مرد آهنی Ironman 1 (2008) اوبادیا تلاش می کند تا یک راکتور قوس الکتریکی را به اندازه کافی کوچک کند تا بتواند زره خود را بسازد. در جنگ داخلی (۲۰۱۶) می‌توانیم یک راکتور قوس کوچک را در ساعت مچی تونی ببینیم که نشان می‌دهد تونی تا چه حد فناوری خود را توسعه داده.

۲۲- در فارست گامپ (۱۹۹۴)، پس از هر گذار زمانی، فارست همیشه پیراهنی آبی می پوشد که نمادی از تغییر زمان است.

۲۳- در  فیلم جان ویک (۲۰۱۴)، قبل از شروع اکشن، جان به طور معمول ساعت مچی به دست دارد. اما وقتی وارد «حالت نبرد» می‌شود، ساعت را طوری می‌بنند که صفحه‌اش به سمت داخل مچ باشد، معمولاً سربازان این کار را انجام می‌دهند. (تا بتوانند در حالی که تفنگ در دست دارند، زمان را ببینند و از انعکاس نور روی شیشه جلوگیری کنند.)

۲۴- در صحنه پایانی جنگو رها شده (۲۰۱۲)، جنگو همان لباسی را می‌پوشد که کالوین کندی در اولین ملاقات با هم پوشیده بود.

۲۵- پاتریک سویزی در دانی دارکو (۲۰۰۱) لباس های متعلق به دهه ۱۹۸۰ می‌پوشید. او می‌خواست به شخصیت خود ظاهری واقعی بدهد.

۲۶- در ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی (۱۹۸۹)، لباس‌های نازی‌ها، لباس‌های اصیل جنگ جهانی دوم هستند. آنها توسط طراح لباس -جوآنا جانستون- در اروپای شرقی پیدا شده بودند.

۲۷- در جونو (۲۰۰۷) مارک بعد از هر برخورد با جونو، بیشتر و بیشتر شبیه جونو لباس می‌پوشد.

۲۸- در فیلم دنیای ژوراسیک می‌بینیم که برایس دالاس هاوارد آستین‌هایش را بالا می زند و پیراهنش را از پایین می‌بندد آمادگی خود را ابراز کند. درست همان روشی که لورا درن در پارک ژوراسیک عمل می‌کرد.

۲۹-در فیلم Knives Out (2019)، ژاکت رنسام درایسدیل یک یقه پاره و چندین سوراخ بزرگ دارد. طراح لباس این جزئیات را برای نشان دادن بی‌توجهی او نسبت به ثروت و بی‌احترامی به خانواده‌اش طراحی کرده بود.

۳۰- در Encanto (2021)، لباس آگوستین یک گل برای ایزابلا، یک جوراب با نمادهای لوئیزا، و یک جوراب دیگر به سبک گلدوزی میرابل دارد. آنها ۳ دختر او هستند.

۳۱- در فیلم Wild At Heart (1990) – نیکلاس کیج یک ژاکت از پوست مار، لباس سیاه و چکمه‌های چرمی به عنوان ادای احترام به مارلون براندو که همان لباس را در فیلمFugitive Kind بر تن دارد .

۳۲- در فیلم Saving Mr Banks (2013)، تام هنکس کراواتی می‌بندد که والت دیزنی در زندگی واقعی می‌بست. نماد عجیب آن، اشاره به مکانی واقعی در پالم اسپرینگز داشت  که مکانی برای تعطیلات والت دیزنی و خانواده اش بود.

۳۳- در فیلم Dial M For Murder (1954)، آلفرد هیچکاک، طرح رنگ لباس‌های مارگو (گریس کلی) از شاد به غم‌انگیز تغییر می‌کند،این به موازات به زیر سوال رفتن بی‌گناهی اوست.


 
1 نظر
  1. امیر می گوید

    ممنون آقای مجیدی عزیز، یه دلیل دیگه برای اینکه بشینیم و برای بار چندم فیلم های مورد علاقه مون رو ببینیم.
    درباره لباسهای والتر وایت کبیر چیزی نوشته نشده؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.