این میلیاردر عجیب و غریب ژاپنی، مایوس از یافتن عشق انسانی، یک شرکت تولید ربات‌های اجتماعی- احساسی را خریده تا قلبش را التیام دهد!

0

تقریباً دو سال قبل از اینکه یوساکو مائزاوا، غول صنعت مد ژاپن، سفر توریستی اخیر خود را به ایستگاه فضایی بین المللی آغاز کند، به خاطر  جستجوی جهانی برای یافتن «شریک زندگی» برای رفتن به ماه، تیتر خبر‌های جهانی شد.

مائزاوا که در آن زمان ۴۴ ساله بود، در فراخوان آنلاین خود برای یافتن عشق، گفت که امیدوار است با یافتن یک همراه، “احساس تنهایی و پوچی” را که در او موج می‌زند، کاهش دهد! (چقدر خوش‌خیال!)

با این حال، چند ماه بعد، او به طور ناگهانی تلاشش برای یک شریک عاشقانه را به دلایل شخصی نامشخص لغو کرد. چرا؟

چون او امیدوار است که بتوند با ربات‌ها خلأ عاطفی خود را پر کند!

این میلیاردر عجیب و غریب که ثروت خود را از طریق سایت تجارت الکترونیک ژاپنی مد Zozotown به دست آورده است، ماه گذشته اعلام کرد که صندوق سرمایه‌گذاری او در حال خرید استارتاپ روباتیک ژاپنی Groove X است که محصولی به نام Lovot می‌سازد که ترکیبی از کلمات “عشق” و “ربات” است!

ربات‌های همراه به اندازه حیوان خانگی، که مدتی است در خانه‌های سالمندان و کودکستان‌ها استفاده می‌شوند، با هدف برانگیختن عشق یا شاید بهتر باشد بگوییم یک نوع حس دلخوشی ساخته می‌شوند. به گفته این شرکت، با گسترش همه‌گیری کرونا، ربات‌های موسوم به «احساسی»، کاربرد جدیدی پیدا کرده‌اند و به انسان‌هایی که بیشتر در انزوا فرو رفته‌اند، کمک می‌کنند.

این ربات‌ها با چشم‌های باز دوست‌داشتنی و بیش از ۵۰ حسگر به یاری چرخ‌های خود پیرامون انسان‌ها می‌چرخند. این حسگرها به محرک‌های انسان (که از طریق دوربین حرارتی آن‌ها را تشخیص می‌دهند) از طریق فناوری یادگیری ماشینی پاسخ دهند.

این نوع ربات در حال حاضر فقط برای فروش در ژاپن موجود است. قیمت از ۲۸۲۵ دلار برای یک دستگاه شروع می‌شود، البته باید هزینه ۸۰ دلاری سرویس ماهانه را هم در نظر گرفت.

Groove X در سال ۲۰۱۵ توسط مدیر عامل شرکت -کانامی هایاشی-، یک کهنه‌کار سافت‌بانک که ربات انسان‌نمای Pepper را توسعه داده، تأسیس شد.

این شرکت بودجه‌ای را از دولت ژاپن دریافت کرد و اولین دستگاه Lovot خود را در سال ۲۰۱۹ به بازار محلی ژاپن معرفی کرد.

از اول قرار نبود این ربات‌ها کاربردی به جز دوست داشته شدن داشته باشند، تقریبا شبیه برخی حیوانات خانگی ما.

مائزاوا در بیانیه‌ای در مورد اعلام خرید Groove X گفت: «من هرگز تصور نمی‌کردم که یک ربات بتواند مرا درمان کند. »

در حالی که ربات‌ها از نظر عملی به اندازه یک جاروبرقی رباتیک هم کاربرد ندارند، حس شادی و همراهی که آنها ایجاد می‌کنند، فوق‌العاده است.

ربات‌های  Lovot به مهدکودک‌ها، و مدارس ابتدایی و همچنین در مراکز مراقبت پرستاری حضور روزافزونی پیا کرده‌اند. Groove X امیدوار است به زودی تحویل این ربات‌ها را در خارج از ژاپن آغاز کند.

کیت دارلینگ، متخصص تحقیقات رباتیک در موسسه ماساچوست بر این باور است که انسان‌‌ها می‌توانند وابستگی عاطفی واقعی به ربات‌ها پیدا کنند.

ربات‌های اجتماعی یا ربات‌هایی که عامدانه برای ارتباط با وجه عاطفی-اجتماعی انسان‌ها طراحی شده‌اند – هنوز در ایالات‌متحده توسعه پیدا نکرده‌اند. اما دیر یا زود آمریکا و دیگر کشورها هم راه خود را پیدا می‌کنند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.