مرسدس بنز خودروی برقی اسپورت به نام EQS SUV را معرفی کرد

0

روز سه شنبه، مرسدس بنز از EQS SUV رونمایی کرد، یک خودروی تمام برقی هفت نفره که پلتفرم مشترکی با سدان لوکس این خودروساز EQS دارد. مرسدس بنز EQS SUV با برد تخمینی ۶۰۰ کیلومتر با یک بار شارژ کامل، اواخر سال جاری در ایالات متحده به فروش خواهد رساند. زمان فروش این خودرو همزمان با تسلا مدل X و BMW iX خواهد بود و بنابراین تنور رقابت حسابی داغ خواهد شد.

مرسدس هنوز اطلاعاتی درباره قیمت منتشر نکرده، اما انتظار می‌رود این شاسی‌بلند با قیمت ۱۱۰ تا ۱۳۰ هزار دلار، به فروش برسد. این اولین شاسی بلند الکتریکی این خودروساز آلمانی خواهد بود که پس از تاخیر عرضه شاسی بلند EQC به ایالات متحده می‌رسد.

از بسیاری جهات، EQS SUV یک EQS بزرگتر است: همان صفحه نمایش ۵۶ اینچی بزرگ «ستون تا ستون»، همان باتری ۱۰۷.۸ کیلووات ساعتی و همان زبان طراحی را خواهد داشت. اما احتمالاً شتاب آن متفاوت خواهد بود، اگرچه مرسدس هنوز سرعت صفر تا ۱۰۰ کیبومتر آن را را فاش نکرده است.

همانند خط تولید سدان EQS، دو نوع از این خودرو ساخته خواهد شد: مدل ۴۵۰+ با دیفرانسیل عقب و مدل دارای دو موتور اسپرت ۵۸۰ ۴MATIC.

موتور محور عقب ۴۵۰+  قدرت ۲۶۵ کیلووات دارد و ۲۶۵ کیلووات انرژی تولید می‌کند که ۳۵۵ اسب بخار قدرت و ۴۱۹ پوند فوت گشتاور به خودرو خواهد داد.

در مدل ۴MATIC، توزیع متغیر پیوسته گشتاور بین موتورهای الکتریکی عقب و جلو در نظر گرفته شده. تنها مدل ۴MATIC با صفحه نمایش ۵۶ اینچی عرضه می‌شود.

بدیهی است که تفاوت عمده بین EQS و EQS SUV اندازه است. EQS SUV بزرگتر از یک سدان است. در حالی که هر دو فاصله بین دو محور یکسان (۱۲۶ اینچ) دارند، مدل شاسی بلند ESQ بیش از ۷.۸ اینچ بالاتر از سدان است.

EQS SUV کمی باریکتر و کوتاهتر از مرسدس GLS کلاس ۲۰۲۲ است.

یکی دیگر از مواردی که SUV را از سدان متمایز می‌کند، قابلیت‌های آفرود است. شاسی بلند EQS با حالت رانندگی OFFROAD عرضه می‌شود که در آن توزیع AWD “برای جاده‌ها، شیب‌ها و زمین‌های آسفالت نشده بهینه شده است.”

مانند سدان EQS، این SUV با قابلیت‌های Plug و Charge خواهد بود. این بدان معناست که EQS SUV با حدود ۹۰ درصد از ایستگاه‌های شارژ عمومی در ایالات متحده بدون نیاز به دانلود برنامه یا ثبت نام برای یک سرویس شارژ  سازگار خواهد بود. با وصل شدن به شارژر سریع DC با قدرت ۱۱۰ کیلووات یا بیشتر، باتری در ۳۱ دقیقه از ۱۰ درصد به ۸۰ درصد شارژ خواهد رشید.

چیزی که در بیانیه مطبوعاتی ۵۵ صفحه‌ای در مورد SUV EQS توجه را جلب می‌کند، توصیف فضای داخلی SUV به عنوان طراحی “آوانگارد” است. ظاهراً تضاد بین صفحه نمایش بزرگ یا هایپراسکرین آن و نوار هواکش فوق‌العاده نازک که عرض داشبورد را می‌پوشاند و همچنین «نور محیطی دایره‌ای»، عناصر طراحی داخلی هستند که برای مرسدس بنز آوانگارد محسوب می‌شوند. باید قضاوت در مورد این امر را به منتقدان هنری واگذار کنیم!

Mercedes-EQ. EQS SUV, Exterieur, Fahraufnahme, Diamantweiß, AMG Line // Mercedes-EQ. EQS SUV, exterior, driving shot, diamond white, AMG Line


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.