این ویدئو از زمین با یک دوربین Insta360 ONE X2 از ارتفاع ۲۴ کیلومتری گرفته شده

0

برای جشن روز زمین، تیمی به نام Hi-Impact L&D یک دوربین اکشن Insta360 ONE X2 را به یک بالون هواشناسی متصل کرد و آن را به آسمان فرستاد و با آن ویدپوی خیره کننده از زمین را از ارتفاع بیش از ۲۴ کیلومتری ثبت کرد.

در دسامبر گذشته، تیم NewMakeI آزمایش مشابهی را انجام داد و یک نمای پانورامای به اصطلاح “پهپادگونه” از زمین گرفت.

با الهام‌گیری و تجربه همین موضوع،  تیم Hi-Impact L&D دوربین Insta360 را انتخاب کرد. این تیم می‌گوید دوربین ONE X2 را انتخاب کرده بود، چون می‌تواند در دماهای بسیار پایین کار کند. در ارتفاع ۲۴ کیلومتری، دما به ۴۵- درجه سانتیگراد کاهش می یابد.

Hi-Impact L&D می‌گوید: «ما قبلاً از دوربین fly360 استفاده می‌کردیم، اما پس از چند سال رفتن به سرحد فضا، این دوربین از کار افتاد و  چیزی برای جایگزینی آن نیاز داشتیم. می‌خواستیم از دوربینی استفاده کنیم که هم باکیفیت باشد و هم دماهای ‍پایین را تاب بیاورد. بنابراین ما X2 را انتخاب کردیم.»

«ما بیش از ۲۰ پرواز انجام داده‌ایم و چند بار به ارتفاع ۳۳۰۰۰ متری رسیده‌ایم. مقدار هلیوم را با توجه به شرایط کنترل کردیم.»

پرتاب بدون چالش نبود. «آب و هوا برای این پرواز وحشتناک بود. زمانی که ما در حال آماده شدن برای پرتاب بودیم، بادهای بسیار شدید، دمای سرد و باران زیاد مشکل ایجاد کردند. دوربین به طرز تحسین‌برانگیزی از این شرایط جان سالم به در برد، اما بدیهی است که کیفیت تصویر با بارش باران روی لنز بالایی کاهش یافت.»

دوربین نزدیک به دو ساعت فیلم ضبط کرد. مرحله فرود بالون هم خیلی دشوار بود.

«ما یک ردیاب GPS (پیام‌رسان SPOT) را رو بالون و همچنین یک تلفن همراه با برنامه ردیابی GPS داشتیم. با این حال، هر دوی اینها در این پرواز مشکل پیدا کردند.»

خوشبختانه گروه یک ردیاب GPS دیگرهم داشت که به یک سیستم رادیویی و یک کامپیوتر Raspberry pi متصل بود و این ردیاب تا چند صد متر پایانی فرود کار کرد. گروه مسیری را که بالون در آن قرار داشت و سرعت حرکت آن را بررسی کرد و توانست بالون به زمین نشسته را پیدا کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.