ببینید: سال ۱۹۶۷ – وقتی که یک شبکه تلویزیونی سرانجام پخش سیاه و سفید را متوقف کرد و رنگی شد

2

هنوز از زمانی که بیشتر ما تلویزیون سیاه و سفید داشتیم، نگذشته. تا اواخر دهه ۱۹۷۰،در آمریکا هم وضعیت به همین ترتیب بود و بیشتر خانواده‌ها تلویزیون رنگی نداشتند.

اما تصور کنید زمانی را که شبکه‌ها به ناگهان یکی یکی از سیاه و سفید درآمدند و ضبط و پخش رنگی‌شان شروع شد.

در این مورد یک کلیپ ویدئویی بسیار محبوب وجود دارد که اولین پخش رنگی ایستگاه تلویزیونی آیووا را نشان می‌دهد.

این تغییر فرمت پخش در ۱۴ آوریل ۱۹۶۷ رخ داد، یعنی ۱۳ سال پس از اولین پخش ملی رنگی آمریکا توسط شبکه NBC.

اگرچه تلویزیون‌های رنگی در سال ۱۹۵۴ در دسترس خریداران آمریکایی قرار گرفت، اما بسیار گران بودند و تعداد کمی از خانواده‌ها دارای تلویزیون بودند. یک دهه بعد، تقریباً ۹۸ درصد از آمریکایی‌ها هنوز تلویزیون رنگی نداشتند، هم به دلیل هزینه‌های مجموعه‌ها و هم مقدار نسبتاً کم برنامه‌های رنگی. اما تا اواسط دهه ۱۹۶۰ بود که رقابت شبکه‌های برای به دست آوردن امتیاز و رتبه‌بندی بهتر، کاتالیزور نهایی تبدیل شبکه‌های پربیننده به نسخه رنگی شد.

از آنجایی که تعداد کمی از بینندگان در زمان پخش تلویزیون رنگی داشتند، کانال ۲ آیووا هنگام تغییر فرمت پخش به این امر توجه کرد. در ابتدای برنامه، مجری برنامه- رابرت «باب» برونر- از مدیر ایستگاه -داگ گرانت- پرسید که این تغییر برای کسانی که هنوز صحنه های سیاه و سفید را تماشا می کنند چه معنایی خواهد داشت. گرانت پاسخ داد که “خب، ما فکر می‌کنیم که شما تفاوت زیادی در گیرنده‌های سیاه و سفید هم خواهید دید. دوربین‌های رنگی جدید تصویر تک رنگ بهبود یافته‌ای را ارائه می‌کنند و تمام مجموعه‌های رنگی جدید ما در استودیو با این هدف طراحی شده‌اند.»

سپس برونر با آرامش به سمت میز خبر رفت، نشست و با شوخی تغییرات را اعلام کرد: مفتخرم که به عنوان اولین شخص در جریان رنگی شدن شبکه، انتخاب شده‌ام.»

سپس «جادو» اتفاق افتاد. در طی یک ثانیه، در طی خواندن اخبار توسط برونر، تصویر سیاه و سفید رنگی شد. برای دیدن این لحظه‌ نوستالژیک، کلیپ زیر را تماشا کنید و در نظر بگیرید که چقدر برای بینندگانی که اخبار سال ۱۹۶۷ را تماشا می‌کردند هیجان‌انگیز بوده است.

در ایران برنامه‌های رنگی در ۱۹۷۸ شروع شد، البته پیش از این تاریخ بازی‌های آسیایی ۱۹۷۴ به صورت رنگی پخش شده بود.

 
2 نظرات
  1. کاوه می گوید

    خانه پدربزرگم اولین جایی بود که تلوزیون رنگی را در آنجا تماشا میکردیم و عاشق دیدن کارتونهای صبح روز جمعه در تلوزیون رنگی بودیم. این تلوزیون سونی در سال ۱۳۶۳ و از مکه خریداری شده بود. جالب اینکه بعد از حدود ۴۰ سال هنوز این تلوزیون به خوبی کار میکند.

  2. سعید می گوید

    شوهر خاله فقیدم اولین کسی بود از فامیل که در سال ۵۸ تلویزیون رنگی خرید. جالب اینجا بود که جهت جلوگیری از خراب شدن تلویزیون رنگی که در مهمانخانه منزلشان بود، همچنان از تلویزیون سیاه و سفید قدیمی که در اطاق نشیمن منزل قرار داشت برای امور روزمره استفاده میشد. :))

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.