در این توهم بینایی، مغز شما فریب می‌خورد و تصور می‌کنید که این سیاهچاله ایستا در حال انبساط است

0

محققان نشان داده‌اند که یک توهم بینایی حیرت‌انگیز می‌تواند مغز را فریب دهد تا یک سیاه‌چاله ساکن را در حال گسترش ببیند.

این توهم «حفره در حال گسترش»، توسط پروفسور آکیوشی کیتائوکا، روانشناس دانشگاه Ritsumeikan درشهر  کوبه ژاپن ایجاد شده است.

در آزمایشات، ۸۶ درصد از داوطلبان تصور کرده‌اند که سیاهچاله مرکزی در حال انبساط است. آنها فکر می‌کنند که گویی در حال حرکت به یک محیط تاریک مانند یک تونل یا افتادن در یک چاله هستند.

این تصویر به قدری در فریب مغز ما خوب عمل می‌کند که باعث گشاد شدن مردمک‌ها می‌شود، درست همانطور که مردمک‌های ما در محیط تاریک واکنش نشان می‌دهند.

به عبارتی سیستم عصبی ما فریب می‌خورد که در شرف ورود به یک فضای تاریک هستیم، مانند زمانی که در ماشینی هستیم و در آستانه ورود به یک تونل تاریک هستیم. این توهم بدون توجه به اندازه تصویر و رنگ لکه رخ می‌دهد.

پروفسور کیتائوکا، خالق این تصویر، در ایجاد توهم‌های بینایی بسیار استادانه عمل می‌کند، او توهم معروف مارهای چرخان و توهم روشنایی «آساهی» را هم ایجاد کرده است.

توهم آساهی یک ناحیه مرکزی دارد که از پس زمینه سفیدش درخشان‌تر به نظر می‌رسد، اما در واقع همه جای آن یکسان سفید است.

برای آزمایش اثربخشی تصویر جدید، محققان ۵۰ نفر با بینایی سالم بین سنین ۱۸ تا ۴۱ سال را انتخاب کردند. محققان دریافتند که این توهم زمانی که سوراخ سیاه بود بیشترین تأثیر را داشت و فقط ۱۴ درصد از شرکت کنندگان در این مورد توهم را درک نکردند.

نتایج این مطالعه در مجله  Frontiers in Human Neuroscience منتشر شده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.