این توهم بینایی، کاربران شبکه‌های اجتماعی را به دو دسته تقسیم کرده و آنها را به جان هم انداخته!

0

موقعی که شبکه‌های اجتماعی نبودند، چیستان‌ها، معماها و کلا مسائل متناقض، فقط افراد حاضر در یک جمع یا حداکثر خوانندگان یک نشریه را مشغول می‌کردند و آنها را به شگفتی وامی‌داشتند.

اما حالا، در عصر شبکه‌های اجتماعی، کاربران به صورت زنده و بی‌درنگ در مورد اینها با هم وارد بحث و جدل می‌شوند.

تازه‌ترین مورد بحث‌برانگیز مطرح شده، یک تصویر است که توسط ویکتوریا اسکای طراحی شده است.

این خانم شغلی با عنوان عجیب دارد که شاید بشود سرگرمی‌ساز جادوگرانه ترجمه‌اش کرد! اصطلاح فرنگی‌اش می‌شود: magical entertainer.

چند وقت پیش یکی از تصاویر حلق شده توسط او توسط شخصی به نام مارتین اس تیلور در توییتر به اشتراک گذاشته شد که بلافاصله مورد توجه قرار گرفت. طوری که تا حالا بیش از ۱۰ هزار بار لایک خورده و بیش از ۶ هزار بار ری‌توییت شده است.

اسم این تصویر «توهم دیوار کافه» است. در این تصویر شما نوارهای افقی‌ای می‌بینید که هر طور نگاه کنید می‌بینید که هم کاملا افقی نیستند و کج هستند و به نظر اندکی انحنا دارند.

اما حتی وقتی به ما گفته می‌شود که این نوارها در واقع افقی هستند، نمی‌خواهیم باور کنیم.

شما هم با هر نرم‌افزار گرافیکی که راحت هستید، تصویر را امتحان کنید تا متوجه شوید که این نوارها، واقعا صاف و افقی هستند. حتی اگر حوصله ندارید، می‌توانید یک خط کش را روی صفحه مانتیور بگذارید.

اما کار راحت‌تر این است که گوشی‌تان را بچرخانید و دوباره به تصویر نگاه کنید!

به هر ترتیب همین تصویر باعث ابراز شگفتی انبوهی از کاربران شده است. شماری از آنها از اینکه اینچنین پردازش مغزی‌شان فریبشان می‌دهد، تعجب کرده‌اند. گروهی هم قبل از آزمایش عملی تصویر، مسئله را باور نکرده‌اند و بر این عقیده استوار مانده‌اند که خطوط واقعا کج و انحنادارند.


بد نیست همین جا دو پست پیشین سایت «یک پزشک» را بازخوانی کنید:

تقسیم اینترنت به دو گروه: کسانی که این پیراهن زنانه را آبی و مشکی می‌بینند و آنهایی که آن را سفید و طلایی تشخیص می‌دهند! اما چرا؟!

رنگ این توت‌فرنگی‌ها بعد از مطلب جنجالی رنگ پیراهن‌ها، در اینترنت سر و صدا به پا کرده است

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.