یک بار دیگر کاربران اینترنت به دو دسته مخالف هم تقسیم شدند: این بار جنجال شنیدن یانی یا لورل!

3

اگر یادتان باشد، چند سال پیش در اینترنت جنجالی راه افتاده بود، در آن زمان بین کاربران بر سر اینکه یک عکس پیراهن زنانه، چه رنگی دارد، اختلاف افتاده بود و هر دسته شدیدا اصرار داشتند که رنگی که خودشان می‌بینند، رنگ پیراهن است و در شگفتی بودند که چرا دسته دیگر پیراهن را به رنگ دیگری می‌بینند.

و این بار شاید داستان مشابهی، منتها به صورت شنیداری رخ داده باشد!

قضیه از این قرار است که قطعه صوتی کوتاهی در شبکه‌های اجتماعی پخش شده است که در آن از کاربران خواسته می‌شود که به دقت بگویند که چه کلمه‌ای می‌شوند: یانی یا لورل را!

خب، شما هم بشنوید. دکمه پخش را این پایین بزنید:

به نظر کلمه دشواری برای تشخیص صوتی گفته نمی‌شود و شما که این کلمه را می‌شنوید پیش خودتان می‌گویید که بدیهی است که چه کلمه‌ای شنیده می‌شود و تعجب می‌کنید اگر بدانید که کسانی که یانی می‌شوند، درست به اندازه کسانی هستند که کلمه لورل را می‌شوند!

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

این جنجال از کجا شروع شد؟

می‌گویند که اولین بار یک پسر دبیرستانی به نام رولاند سزابو این داستان را شروع کرد و بعد یک ویدئو لاگر در یوتیوب به نام کلویی فلدمن به پخش شدن آن کمک کرد و بعد هم این جنجال وارد توییتر و اینستاگرام شد.

طبعا یکی از صاحب‌نظرها در این مورد خود یانی مشهور است! این قضیه مصادف شده با ۲۵ مین سالگرد کنسرت مشهور یانی در آکروپولیس آتن.

وقتی از ایشان سؤال شد که یانی می‌شنود یا لورل، پاسخ او «یانی» بود. ببینید:

خب، چه انتظاری داشتید؟! یانی باید سوگیری و ترجیح قابل ملاحظه‌ای داشته باشد و چندان نمی‌شود به رأی‌اش در این مورد اعتماد کرد.

در نظرسنجی که در توییتر گذاشته شده ۴۷ درصد مردم یانی می‌شوند و ۵۳ درصد مردم هم لورل.

اما دانش در این مورد این اختلاف نظر چه می‌تواند به ما بگوید؟

نخستین نکته همین قضیه سوگیری و ترجیح درونی است. اگر قبل از شنیدن این قطعه صوتی از شما خواسته نمی‌شد که بگویید دقیقا یانی یا لورل می‌شنوید؛ اصلا شاید یک واژه دیگر را می‌شنیدید.

نکته دوم:

وقتی امواج این قطعه صوتی را به طور دقیق با ادا شدن واژه یانی و لورل به صورت واضح‌تر مقایسه کنید، می‌بینید که الگوی بسیار مشابهی با هم دارند.

به این تصویر که توسط یک استاد زبان‌شناس به نام «برد استوری»، تهیه شده، توجه کنید:

یانی یا لورل

با توجه به این الگوی مشابه کیفیت پخش‌کننده صوتی شما در تشخیص یانی یا لورل از قطعه صوتی، خیلی اهمیت پیدا می‌کند. بنابراین این احتمال وجود دارد اگر شما همین قطعه را با هدفون؛ اسپیکر پی‌سی یا لپ‌تاپ و گوشی پخش کنید، چیز متفاوتی بشنوید.

اما وقتی این قطعه صوتی را چند نفر از یک پخش‌کننده واحد می‌شنوند، باز هم تشخیص‌ها متفاوت است. چرا؟

چون ما انسان‌های تفاوت‌هایی در درک امواج با فرکانس‌های متفاوت داریم. به علاوه به موازات افزایش سن، به صورت طبیعی به تدریج توانایی ما در تشخیص امواج صوتی با فرکانس بالاتر، کاسته می‌شود.

پس آنهایی که جوان‌ترند به احتمال بیشتری یانی می‌شوند و آنهایی که مسن‌ترند به احتمال بیشتری لورل می‌شوند.

دست نگه دارید! دوستان و اعضای خانواده خود را به خاظر تشخیص کلمه لورل دست نیندازید و آنها را پیر خطاب نکنید:)

و بالاخره توجیه آخر علمی، تفاوت طبیعی پردازش‌های مغز ماست. ما که صداها را به صورت خام درک نمی‌کنیم، بلکه کلی پردازش روی آنها انجام می‌دهیم. به خاطر ساختارهای متفاوت مغزی و تفاوت‌های طبیعی ادراکی طبیعی است که در پردازش صدا هم بین ما تفاوت قابل ملاحظه‌ای به وجود بیاید.

نشریه نیویورک تایمز یک ابزار جالب ساخته است که در آن شما می‌توانید با افزودن با زیری و بمی صدا، اگر لورل در وهله اول شنیده بودید، بتوانید یانی را هم بشنوید و برعکس.

ولی دست آخر یک سؤال:

بالاخره گوینده اصلی، چه چیزی را تلفظ کرده است؟!

در واقع این تلفظ کلمه لورل از سایت vocabulary.com است.

باور ندارید؟

خودتان لینک بالا را دنبال کنید.

در واقع دانش‌آموز دبیرستانی که در بالا از او صحبت کردیم، حین انجام تکالیف‌اش به این سایت مراجعه کرده بود و از روی تصادف متوجه تفاوت درک این صدا توسط اشخاص پیرامونی‌اش شده بود.

   

پستهای اخیر

با ویژگی شگفت‌انگیز «Live Text» در iOS 15 از هر متنی عکس بگیرید و جای دیگری کپی کنید

شاید «Live Text» جالب‌ترین ویژگی در سیستم‌عامل‌های iOS 15 و macOS Monterey و iPadOS 15 باشد که به تازگی از سوی اپل معرفی شدند. این ویژگی کلمات را از درون تصاویر بیرون کشیده و به شما اجازه می‌دهد در برنامه‌ها، یادداشت‌ها، ایمیل‌ها و جاهای…

گالری عکس: تصور کنید که مشهورترین بناهای باستانی و ساختمان‌های مشهور، محلشان کاملا عوض می‌شد!

بسیاری از ما دست‌کم یک بنای باستانی مشهور دنیا را از نزدیک دیده‌ایم. حتی اگر بازدیدی از نزدیک رخ نداده باشد، باز هم همه می‌داند که برج ایفل کجاست، مجسمه آزادی در کجا واقع است و محیط پیرامونش تقریبا چطوری است. اما برای کی لحظه چشم‌هایتان…

السالوادور نه تنها معامله با بیت‌کوین را قانونی اعلام کرد؛ بلکه دنبال استخراج بیت‌کوین با انرژی آتش…

السالوادور اولین کشور در جهان است که یک رمزارز را پول رایج کشور شناخته و معامله با آن را آزاد و قانونی دانسته است. السالوادور با تصویب این قانون، تاریخ‌ساز شد ولی «نایب بوکله»، رئیس‌جمهور این کشور به همین اقدام بسنده نمی‌کند و دنبال…

فیلم سواران عدالت، وقتی گیک‌ها به جنگ قاتل‌ها می‌روند – Riders of Justice

دوران خوشی را که در دبیرستان عاشق احتمالات شده بودم، از یاد نمی‌برم. کلی کتاب خارج درس هم خریده بودم و به عنوان سرگرمی به مسائلشان فکر می‌کردم. اما اگر خوب فکر کنید ریاضیات یا همین دانش احتمالات می‌توانند با تحلیل دقیق اتفاقات دنیای…

برندگان جایزه عکاسی پولیتزر ۲۰۲۱: عکس‌های خبرگزاری AP از ناآرامی‌های آمریکا در پی قتل جورج فلوید و…

در پست قبلی فهرستی از برندگان پولیتزر 2021 را برایتان نوشته بودم. اما در این پست، به بازتاب بخش عکاسی پولیتزر 2021 می‌پردازم. در پولیتزر، برندگان بخش عکاسی در دو بخش اعلام می‌شوند: 1- در بخش عکاسی خبری فوری، برنده مسابقه اعضای…

فهرست برندگان جایزه پولیتزر ۲۰۲۱ اعلام شد: به رخ کشیدن شکوه روزنامه‌نگاری و رسانه‌های منتقد در برابر…

دنبال کردن اخبار مربوط به جایزه پولیتزر را همیشه دوست داشته‌ام. چون نگاهی به فهرست برندگان این جایزه معتبر روزنامه‌نگاری در هر سال، به ما خاطرنشان می‌کنند که روزنامه‌نگاری و کار رسانه وقاعی تا چه حد می‌تواند تاثیرگذار باشد و با کارهای…
3 نظرات
 1. امیر می گوید

  ولی من وقتی صدای بالا رو گوش میدم میگه یانی ، اما وقتی تو سایتش رفتم واضح گفت لورل!

 2. مهدی رحیمی می گوید

  در سایت Vocabulary، صوتی متفاوت پخش می‌شود که قطعا لورل است. اما فایل صوتی که من می‌شنوم یانی است. دقت کنید شاید سایت Vocabulary فایل صوتی را تغییر داده است.

 3. کاوه می گوید

  من هر دو صدا رو شنیدم, صدای اصلی واضح و بدون شک میگه “لورل” البته با فرکانس بالا یه نویزی داره که بیشتر آخر صدا ادامه داره و مشخصه صدای ناشی از تلفظ نیست؛ صدای دوم که برای مقایسه هست هر دو تلفظ رو داره , من هر دو رو واضح میشنوم بدون تداخل , در هر صورت اینی بر میگرده به این نکته که : صدای اصلی رو بازپخش کردن و با دیوایس(گوشی احتمالا) در زمان پخش ریکورد کردن با کیفیت پایین تر و به خاطر اینکه دیوایس همراه اکثرا فرکانس بالا رو بهتر پوشش میدن و فرکانس پایین رو مشکل دارن اون قسمت نویز رو آمپلی کردن, صدای دوم که هر دو رو شامل میشه “فقط برای سرگرمی” هست و اصلا ربطی به تلفظ اصلی نداره , ولی با توجه به کیفیت شنوایی(هم حلزون شنوایی و هم عادت و قدرت
  مغز در درک صداها) بین مردم اختلاف شنوایی هست,من توانایی شنیدن صداهای بم(فرکانس پایین) و صداهای زیر(فرکانس بالا) رو تا حدی دارم که قبل از رخداد هر اتفاقی زودتر از بقیه متوجه میشم,البته بسیار زجرآوره چون حساسیت روی دامنه فرکانسی کامل و با قدرت نمیزاره آسایش داشته باشم
  ضمنا اگه کسی لورل شنید صدای دوم رو مشکلی نیست, کسی که فقط صدای “یانی” رو میشنوه مشکل داره =))

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.