یک بار دیگر صحنه یک قتل از پخش زنده فیس‌بوک پخش شد: این بار مادری شاهد قتل دخترش بود

2

اگر تا پیش از این شبکه‌های اجتماعی با مشکل انتشار عکس‌ها و ویدئوهای برهنه یا خبرهای کاذب دست به گریبان بودند، حالا مشکل جدید انتشار صحنه‌های خشن و حتی قتل از سرویس‌های پخش زنده این شبکه‌هاست.

همین هفته پیش بود که مارک زاکربرگ متعاقب پخش زنده کشته شدن یک مرد در اوهایوی آمریکا، اظهار نظر کرده بود که به دنبال راهی برای پیشگیری از اشاعه خشونت از این طریق است.

اما حالا به فاصله خیلی کوتاه، قتل فجیع‌تری رخ داده است:

داستان از این قرار است که روز دوشنبه مادری تایلندی به همراه برادر خود وارد فیس‌بوک شده بودند که برادر متوجه یک پخش زنده شد. پخش زنده دختر شیرخوار آنها و دوست‌پسرش را نشان می‌داد که ناگهان دختر مرد دختر را از ساختمانی متروک به پایین انداخت و بعد خودش را حلق‌آویز کرد. مادر نتوانست تا انتها صحنه قتل دخترش را نگاه کند.

قتل این شیرخوار ۱۱ ماهه، ۲۴ ساعت تمام در فیس‌بوک قابل مشاهده باقی ماند. مادر البته از فیس‌بوک شاکی نیست و گفته که این خود ما هستیم که انتخاب می‌کنیم چه چیز از فیس‌بوک پخش شود، شادی و غم‌ها یا اجیانا چنین صحنه‌هایی.

انگیزه این قتل و اینکه ویدئو تحت چه شرایطی زنده پخش می‌شده، هنوز روشن نیست. اما باید دید که واقعا چرا این مشکل پخش زنده خشونت از شبکه‌های اجتماعی، رفته رفته در حال گسترش پیدا کرد است.

یک دلیل این امر، خیلی ساده است: زندگی‌های ما حالا بیشتر آنلاین شده. اگر ۱۰ سال قبل همه حضور آنلاین ما یک کامنت و یک پست در روز بود و یکی دو ساعت پای کامپیوتر دسکتاپ خود بودیم. حالا تقریبا در همه ساعات بیداری خود بیدار هستیم و با سهولت عکس و ویدئو از خود منتشر می‌کنیم. بنابراین احتمال پخش زنده صحنه‌های جرم و توأم با خشونت هم بیشتر می‌شود.

دلیل دیگرش را باید در مسائل روانپزشکی مجرمان جستجو کرد. آنهایی که در پی چهره کردن خود هستند.

اما به باور من، باید هشیار بود که این صحنه‌های خشونت در آینده، مخاطبان خاص پیدا نکنند. آنهایی که برای تماشای خشونت حتی حاضر باشند که پول پرداخت کنند!

منبع

 
2 نظرات
  1. ali می گوید

    چه دلایلی باعث علاقه مندی مردم به تماشای خشونت میشه؟ متاسفانه چنین فیلم هایی از قتل و تجاوز با لایک های کاربران مورد استقبال قرار گرفتن
    همینطور من یک بار به یه کانال تلگرامی برخوردم که فیلم ها تصاویر خشونت واقعی نشون میداد با بازدید کننده چندهزار نفری

  2. مجید می گوید

    البته این مسایل مدتهاست که مخاطب خاص و عام داشته و اینو فکر کنم اکثر چرخنده های نت میدونن ،گاهی چیزهایی بیرون میوفته از این پرده!مشکل اصلی البته تعداد زیاد ادمهاست که بی ارزششون کرده مابقی وسیله هستش!وقتی اینقدر زیاد باشیم نه درست رشد میکنیم ونه درست زندگی وطبیعتا اکثرمون مایه سرگرمی عده محدودی میشیم واین هم بخشی انکار نشدنی از گذشته و اینده هست و خواهد بود و اینترنت تنها ابزار نوینی هستش برای اشتراک عقده های ما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.