بزرگترین اشتباهات در تاریخ نقشه‌نگاری

0

کایلا ولف: بر کرهٔ مسی کوچک ساخته شده در ابتدای دهه ۱۵۰۰، ساحل جنوب شرقی آسیا با پیامی نشانه‌دار شده که از آن زمان با آن شناخته می‌شود: اینجا سرزمین اژدهایان است.

با اینکه خود کلمات در واقع بسیار نادر بودند، دیدگاهی در بین نقشه‌نگاران قرون‌وسطی اروپا شایع بود، که معمولا اژدهایان و هیولاهای دریایی را روی زمین‌های کشف‌نشده – و قسمت‌های سیاه روی نقشه خط‌خطی می‌کردند.

هزاران سال، مردم سراسر جهان، هم نقشه‌های کاربردی ساخته‌بودند – که مسیر بازرگانی، کاروان‌ها، توپوگرافی، منابع آب، شکل سواحل، یا دستورالعمل‌های مکتوب را نمایش می‌داد – و هم نقشه‌هایی به نام نقشه آسمان کشیدند که با نمایش زمین و جایگاهش در کیهان،اغلب شامل صور فلکی، خدایان و اماکن افسانه‌ای می‌شد. از قرون وسطی تا اواسط قرن هفدهم، نقشه‌نگاران در اوراسیا و شمال آفریقا گروهی از نقشه‌های جدیدی از جهان را با ویژگی‌هایی از هر دو نوع رسوم کشیدند. این نقشه‌ها، اغلب با سفارش فرمانروایان و قدرتمندان دیگر، برای نمایش جغرافیای جهان کشیده می‌شدند اما نه لزوماً برای استفاده‌شان برای جهت‌یابی. با توجه به دانش ناقص سازنده‌هایشان از جهان، آن‌ها در واقع فرضیه‌هایی بودند – که برخی از آن‌ها آشکارا رد شده‌اند.

در اروپای قرون وسطی، نوع جدیدی از نقشه به نام «مَپا موندی» باب شد. شکل بیشترشان، به نقشه‌های آسمان نزدیک شد، که شامل باغ عدن یا اژدهایان افسانه‌ای می‌شد. همهٔ آن‌ها از قالب مشترکی پیروی می‌کردند، خشکی‌های زمین را به شکل یک توده که تقریباً به شکل یک حرف تی، تقسیم و توسط حلقه‌ای از اقیانوس احاطه شده بودند نمایش می‌داد.

نقشه‌نگاران مسلمان نیز با همین قالب، نقشه‌های جهان را با تاکید بر جزئیات جغرافیایی به‌جای عناصر خیالی تولید کردند. یکی از اولین و دقیق‌ترینِ این نقشه‌ها توسط ابن حوقل کشیده شد، که از سفرهای خودش اطلاعات لازم برای نقشه‌کشی‌اش را استخراج کرد.

در سال ۱۱۵۴، پادشاه سیسیل به الادریسی، نقشه‌نگار اسلامی، ماموریت داد تا «لوح راجر» را بکشد، که با نام «سفر شخص مشتاق در آفاق» هم شناخته می‌شد. این کتاب نقشه شامل نقشه‌ای از جهان بود که بر اساس سفرهای شخصی ادریسی و مصاحبه‌اش با بازرگانان و سیاحان دیگر بود. وی به درستی جهان را به‌شکل کره‌ای مسطح به نمایش گذاشت، اما فکر می‌کرد که اروپا، آسیا و آفریقای شمالی، کل زمین را تشکیل می‌دهند.

«نقشهٔ مرکب امپراطوری مینگ» در سال ۱۳۸۹ میلادی در چین، روی قواره‌ای از ابریشم به بزرگی یک اتاق کشیده شد. با اینکه نقشه‌نگاران هرگز به آفریقا نرفته بودند، تلاش کردند تا این قاره را با اتکا به شرح بازرگانانی که قبلا آنجا بودند، نمایش دهند. باکمال تعجب، این به آن‌ها به اندازهٔ کافی اطلاعات داد تا تصویری با شکل درست از صحرای آفریقا بکشند.

در ابتدای قرن ۱۵ام، نقشه‌کشان اروپایی، با آغاز سفر جهانگردهایشان به جهان، شروع به توسعهٔ نقشه‌هایشان از جهان کردند- اما نه بدون گام‌هایی اشتباه. در سال ۱۵۰۷، نقشه‌نگار آلمانی، مارتین والدزیمولر، آمریکا را به‌شکل سرزمین کوچکی که در سواحل شرقی قرار داشت، رسم کرد. نقشه‌نگاران اسپانیایی، برای کشیدن نقشهٔ سمت غربی آمریکا، با توجه به شرح سفری به شبه‌جزیرهٔ باخا (غرب مکزیک) دست به تلاش زدند. متاسفانه، برداشت‌های کاوشگران از خشکی، آن‌ها را گمراه کرد: با گذشت بیش از ۱۰۰سال، نقشه‌های اسپانیایی، «جزیرهٔ کالیفرنیا» را جدا از بقیهٔ قاره نشان می‌دادند.

نقشه‌نگار فِلاندِری(بخشی از بلژیک)، جراردوس مرکاتر، که به‌خاطر نقشهٔ جهانش مشهور بود، نقشه‌ای دیگر نیز از قطب شمال که هرگز دیده نشده بود تهیه‌کرد که در سال ۱۵۹۵ منتشر شد. مرکاتور حدس می‌زد که قطب شمال حاوی ویژگی برجسته‌ای به‌نام «صخره‌های سیاه» [در مرکزش] است، سنگی بزرگ که با گرداب احاطه شده بود، که علت جهت‌گیری قطب‌نماها به سمت شمال را توضیح می‌داد.

حتی زمانی که اروپاییان تصویری کامل از کرهٔ زمین طراحی کرده‌بودند، باز از این ایده که قسمت‌های خالی، پر از هیولاهای افسانه‌ای هستند، دست برنداشتند. تا سال ۱۶۵۷، محقق انگلیسی، پیتر هِیلین، استرالیا را با یوتوپیا (آرمان شهر) و سرزمین پریان یکسان می‌دانست. اما به استثنای قطب شمال، این، به‌اصطلاح، سرزمین‌های ناشناخته، آن‌قدر هم ناشناخته نبودند – حداقل برای مردمی که آن‌جا زندگی می‌کردند. درواقع در هیچ‌کجای زمین، اژدهایی وجود نداشت، اما مردم و فرهنگ‌هایی بودند که بسیاری از آنها توسط مردمانی که سرزمینشان را در نقشه‌های جهان قرار دادند، ریشه‌کن شدند.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

بهترین سایت‌ها برای پیدا کردن کتاب‌هایی که با سلیقه شما جور هستند

آیا می‌خواهید از مطالعه کتاب لذت ببرید؟ در اینجا سایت‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که کتاب‌هایی خوبی بر مبنای مطالعات لذت‌بخش قبلی به شما توصیه می‌کنند.هیچ چیز دلهره آورتر از رفتن به یک کتابفروشی بدون فهرست خرید نیست. شما کلی وقت…

نمونه‌هایی از بازسازی و دکوراسیون جدید خانه که می‌توانند الگویی برای ما باشند

به سبب نوع معماری، خانه‌های ما معمولا خیلی زود دمده یا به اصطلاح کلنگی می‌شوند. شرکت‌‌های بازسازی خانه مدتی است بسیار زیاد شده‌اند.اما شک و تردید زیادی در مورد میزان کارایی بسیاری از آنها وجود دارد. برخی از آنها اصلا به تقویم کاری متعهد…

این هنرمند با خلاقیت‌های خوب خیابان‌های پر از کسالت و یکنواختی را زیبا کرده و یک لحظه لبخند بر لب…

خیابان‌های پر از سر و صدا و چهره‌های خمو، خیابان‌هایی با تزئینات و پیام‌های فوق‌العاده تکراری، خیابان‌هایی که زحمت با شادی‌های اندک مردم شریک می‌شوند و مردم را یک آن با هم می‌کنند. این است توصیف شاید بدبینانه خیابان‌های ما.ما واقعیت این…

عکس های رنگی مردم «عادی» در دوران استالین که توسط یک دیپلمات آمریکایی که به دلیل جاسوسی اخراج شد،…

زندگی مردم عادی چیزی است که آنچنان که باید و شاید ثبت نمی‌شود. مورخی را تصور کنید که پنج دهه بعد بخواهد در مورد تاریخ الان ایران تحقیق کند. او احتمالا انبوهی از روزنامه‌های و مجلات و کتاب‌ها و مصاحبه‌های شفاهی و آمارها یا اطلاعات سایت‌ها را…

تبدیل شخصیت‌های انیمیشن‌های و کارتون‌ها به نمونه‌های انسانی شبیه به آنها

در انیمیشن‌ها ما حیوانات را دارای شخصیت انسانی می‌کنیم، رخت و لباس به تنشان می‌کنیم، آنها را صاحب جامعه و شهر می‌کنیم و رفتارهای انسانی را به آنها منتسب می‌کنیم.اما تصور کنید که در کاری معکوس، این شخصیت‌های کارتونی را می‌توانستیم به…

سخت است باور کنیم که این عکس‌ توهم‌برانگیز، واقعا عکس است و نقاشی نیست – چرا علیرغم هوش مصنوعی…

اخیراً توجه زیادی به جهان‌های فانتزی ایجاد شده در هنر هوش مصنوعی شده است. با این وجود عکاسی هنوز قدرت و تازگی خاص خودش را دارد و می‌تواند جادو کند و صحنه‌های فانتزی خیره‌کننده ایجاد کند.برخی از عکس‌های تارین گلدمن -عکاس آفریقای جنوبی-…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.