آلخاندرو آمنابار – زندگینامه و فعالیت‌های هنری و سینمایی و فهرست آثار – Alejandro Amendabar

0

تاریخ تولد: متولد 31 مارس 1972 در سانتیاگو شیلی

فیلم‌های مهم

پایان نامه (1996)، چشمانت را باز کن (1997)، دیگران (2001)، دریای درون (2004)، آگورا (2009)

مؤلفه‌های سبکی و مضمونی تکرار نشدنی:

  • طبیعتاً برای هر فیلمساز جوانی بیش از آن که به دست آوردن و ثبت یک سبک فیلمسازی مهم باشد، نوآوری و خلق یک روایت نو و بدیع برای شروع محکم و با اطمینان مهم‌تر است. به همین دلیل خیلی نمی‌توان در آثار او به دنبال مؤلفه‌های سبکی و مضمونی ثابتی بود.
  • فیلم‌های پایان نامه، چشمانت را باز کن و دیگران نشان می‌دهند که وی قدم به قدم در فیلمسازی پیشرفت کرده است. به خصوص در چشمانت را باز کن و دیگران هم از نظر موضوع و هم از نظر موضوع و هم از نظر تکنیک و فرم به نتایج خوبی رسیده است. اما هیچ کدام ارتباط خاصی با یکدیگر ندارند. اما از دریای درون به بعد می‌توان رگه‌هایی از یک دغدغه و مضمون ثابت را در آثارش یافت. اگر چه آمنابار پس از دریای درون تنها آگورا را ساخت.
  • آزادی مهم‌ترین مضمونی است که می‌توان در بیش از یک اثر آمنابار آن را یافت. در دریای درون این مضمون به نحو احسن و در قالب یک فرم سینمایی عرضه شد اما در آگورا این اتافق به خوبی رخ نداد.
  • در دریای درون، آمنابار با الهام از یک داستان واقعی یک درام قوی و منجسم را خلق می‌کند که شاید در کنار فیلم مطرحی چون فرشتگان بر فراز برلین (ویم وندرس) جزو معدود فیلم‌های تاریخ سینما باشد که نگاهی جدی و عمیق به انسان و انسانیت دارد. دریای درون داستان زندگی رامون سمپدرو (با بازی کم نقص خاویر باردم) ملوان جوانی است که بر اثر یک حادثه دچار قطع نخاع شده است و 29 سال است که در تلاش برای گرفتن حق مرگ آسان از دادگاه است. این ایده درخشان، همراه با فیلمنامه و کارگردانی حساب شده وی و هم چنین موسیقی متن بسیار خوب این فیلم (که ساخته خود اوست) از امتیازات ویژه این فیلم محسوب می‌شود.
  • اما فیلم بعدی او آگوراست که باز هم از یک داستان واقعی و تاریخی الهام گرفته شده است. داستان آگورا درباره هیپاتیا، بانوی ستاره شناس و دانشمند قرن چهارم میلادی در حکومت روم است که با افراطی گری‌های مذهبیون تمام زحمت علمی‌اش سوزانده و خود نیز کشته می‌شود. این داستان نیز همانند دریای درون به آزادی اندیشه و رأی انسانی می‌پردازد و هم چنین نقدی بر افراطی گری نیز دارد. همان طور که در دریای درون، رامون سمپدرو در برابر این نگاه‌های مذهبی واکنش نشان می‌داد و آزادی را مهم‌ترین حق انسانی می‌دانست، در آگورا به شکل وسیع‌تری به این موضوع پرداخته می‌شود.

چند نکته از زندگی اش:

  • آمنابار از پدری شیلیایی و مادری اسپانیایی متولد شد.
  • خانواده‌اش در همان سال آغازین زندگی‌اش به اسپانیا نقل مکان کرده‌اند و این آغازی بر تاثیر پذیرش از فرهنگ اسپانیایی شد.
  • آمنابار تجربه شرکت در یک جنگ داخلی را نیز (در 17 سالگی) دارد. پس از جنگ وارد دانشگاه شد و همان جا بود که به هنر سینما علاقه‌مند شد. این علاقه‌مندی را با ساخت فیلم کوتاه تقویت کرد و پس از مدتی توانست خود را وارد دنیای حرفه‌ای سینما کند.
  • با تماشای فیلم طعم گیلاس اثر عباس کیارستمی، در آخرین فیلم‌اش (آگورا) از همایون ارشادی، بازیگر ایرانی که تجربه بازی در فیلم بادبادک باز (مارک فارستر) را نیز در کارنامه دارد استفاده کرد.

هنرمندانی که از آن‌ها تأثیر گرفته:

آمنابار همواره تأکید کرده است که به سینمای استیون اسپیلبرگ، جیمزکامرون و استنلی کوبریک علاقه فراوانی دارد. اما این که چقدر از این سینماگران مطرح تاثیر پذیرفته است خیلی در آثارش قابل رویت نیست. سینمای او همواره فراز و نشیب داشته است و خیلی دقیق نمی‌توان به دنبال منابع الهام وی گشت.

جوایز مهم:

جایزه بزرگ هیئت داوران جشنواره فیلم ونیز برای فیلم دریای درون (2004)، جایزه اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان برای فیلم دریای درون (2004). وی هم چنین 7 بار جایزه گویا را نیز تصاحب کرده است.

چند جمله مهم از او:

  • در مورد تاثیرپذیری از کارگردان‌های سینما، تاثیرپذیریم از فیلمسازانی چون اسپیلربگ، هیچکاک و کوبریک پنهان نمی‌کنم. من از زمانی که نوجوان بودم فیلم‌های آنان را می‌دیدم و آنالیز می‌کردم، دیدگاه‌ها و نقطه نظرات آنان در فیلم‌های من تعیین کننده و هویت بخش هستند.

همکاران مورد علاقه:

متیو گیل، نویسنده و همکار مورد علاقه وی محسوب می‌شود. آمنابار فیلمنامه‌های پایان نامه، چشمانت را باز کن، دریای درون و آگورا را با همکاری وی نوشته است. نکته جالبی که در این میان وجود دارد این است که متیو گیل نویسنده فیلمنامه آسمان وانیلی هم هست که اقتباسی از روی فیلم چشمانت را باز کن اثر خود آمنابار است. آسمان وانیلی را کامرون کرو در سال 2001 کاگردانی کرده است.

دلایل شهرت:

فیلم پایان نامه اولین فیلم امنابار بود، اما اولین فیلمی که او را به شهرت رساند فیلم چشمانت را باز کن بود؛ نه به این دلیل که بازیگری مثل پنه لوپه کروز در آن به ایفای نقش می‌پرداخت که به دلیل روایت بدیع و خلاقانه‌ای که داشت و نیز شکست‌های زمانی قابل تحلیل و منطقی (که در آن سال‌ها خیلی زیاد در سینمای جهان مورد استفاده قرار می‌گرفت) خیلی مورد توجه قرار گرفت. آن چنان که در سال 2001، کامرون کرو تصمیم به ساخت فیلمی به نام آسمان وانیلی از روی همین فیلم گرفت.

چند کلمه که دنیای فیلمساز را می‌سازند:

آزادی، زیستن، زندگی، رویا و خیال، خواب، کابوس

یک سکانس مهم از فیلم‌هایش:

دریای درون یک سکانس بسیار مهم و حساب شده دارد و یک قاب بسیار دلربا و شیرین. در سکانسی که کشیش کاتولیک (فرانسیسکو دی گالدار) برای قانع کردن رامون به خانه‌اش می‌آید تا برایش از زیبایی‌های زندگی و امید بگوید، رامون برای دیدن کشیش به طبقه پایین نمی‌آید. و کشیش مجبور می‌شود با ویلچر حجیم‌اش از پله‌ها بالا برود، چند پله‌ای بالا می‌رود و نهایتاً به نرده گیر می‌کند و مجبور می‌شود از همان جا با رامون صحبت کند. و این اولین درسی بود که کشیش پر ادعا از ملاقات رامون گرفت که مقام رامون برای وی دست نیافتنی است.

و نیز در آخرین قاب این فیلم، وقتی که رامون بالاخره توانست به آرزویش یعنی مرگ خودخواسته برسد، هلی شاتی می‌بینیم که از ساحل آغاز و به سمت دریای بی کران حرکت می‌کند، موسیقی زیبای فیلم را می‌شنویم و شعری از رامون: دریای درون، ودر اعماق بی وزنی آن، جایی که رویاها کامل می‌شوند، دو آرزو با هم یکی می‌شوند تا رویایی را بسازند، نگاه تو و نگاه من مانند پژواک بی پایان، دورتر و دورتر، ماورای هر چیزی، از میان خون و استخوان، و من هر بار برخواستم، و هر بار برخواستم که بمیرم، گیسوان تو همواره لب‌های مرا نوازش کردند.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

چرا غذاها در کتاب‌های مصور و انیمیشن‌ها اینقدر اشتها برانگیزند؟!

دوران کودکی خودم را که به یاد می‌آورم، یاد کتاب‌های داستان مصور می‌افتم که در بعضی از صفحات آن عکس میزهای پر از غذا درج شده بود. نقاشی‌های آنقد آنقدر خوب بودند که تصور می‌کردم میوه‌ها و مرغ و بوقلمون و سوسیس فرنگی‌ها مسلما باید کیفیت…

این هنرمند با استفاده از هوش مصنوعی جمعی از ثروتمندترین آدم‌های جهان را در قالب آدم‌های فقیر تصور…

هنرمند هندی از هوش مصنوعی برای تولید تصاویری از ثروتمندترین و شناخته شده‌ترین افراد جهان - از بیل گیتس گرفته تا دونالد ترامپ - استفاده می‌کند تا تصور کند که اگر فقیر بودند چه شکلی می‌شدند.اگر آنها لباس‌های ژنده پوش پوشیده و در یک محله…

نمونه‌هایی از وندالیسم – البته در شکل نسبتا خفیف آن

وندالیسم به عمل عمدی ایجاد خسارت، تخریب یا اسیب زدن به اموال، اغلب بدون هیچ دلیل یا توجیه قانونی اشاره دارد. این کار شامل اعمالی مانند رسم گرافیتی، برچسب زدن، خراشیدن، شکستن یا نقاشی روی سطوح، از جمله ساختمان‌ها، وسایل نقلیه، فضا‌های عمومی…

کلاژهای کاغذی زیبای مینیمال از شخصیت‌های سینمایی مشهور

اینکه بتوانی به صورت خلاصه و مختصر و مفید با هنر خودت، مفهومی را برسانی، هر بسیار جالبی است. حالا تصور کنید که با برش چند کاغذ رنگی و کنار هم نهادت انها، یغنی کلاژ کاغذی بشود، شخصیت‌های مهم سینمایی را بازسازی کرد.این کاری است که مارگارت…

اگر سلبریتی‌های کنونی در دوران ویکتوریایی می‌زیستند …

پس از ویلیام چهارم، که خود جانشین جرج چهارم بود، در ۱۸۳۷، ملکه ویکتوریای ۱۸ساله به تخت نشست. دوران ۶۴سالهٔ سلطنت او در تاریخ انگلستان به «عصر ویکتوریا» شهرت دارد، که همزمان با به‌اوج‌رسیدن گسترهٔ امپراتوری بریتانیا در سطح جهان بود.اما…

آیا واقعا سرم حقیقت وجود دارد؟ چطور کار می‌کند؟

انسان‌ها از زمان امپراتوری روم می‌دانستند که ما در حالی که تحت تأثیر چیزی باشیم، صادقانه‌تر و راحت‌تر سخن میٰ‌گوییم. این همان جایی است که ایده  اصطلاح «سرم حقیقت» از آن سرچشمه می‌گیرد.سرم حقیقت به تعدادی از داروهای تغییر دهنده ذهن اشاره…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.